Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Scarlett Johansson

Scarlett Johansson

Scarlett Johansson
Scarlett Johansson w styczniu 2008 roku
Prawdziwe
nazwisko
Scarlett Marie Johansson
Data i miejsce
urodzenia
22 listopada 1984
Nowy Jork , USA
Zawód Aktorka , scenarzystka , piosenkarka
Małżonek (ka) Ryan Reynolds (od 2008)
Lata aktywności1994 − nadal
Profil w bazie IMDb
Profil w bazie Filmweb.pl
Profil w bazie Stopklatka.pl

Scarlett Marie Johansson (ur. 22 listopada 1984 w Nowym Jorku ) – amerykańska aktorka filmowa , telewizyjna i teatralna , również wokalistka . Laureatka nagrody BAFTA dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie Między słowami oraz nagrody Tony za drugoplanową rolę w sztuce A View from the Bridge.

Córka Melanie Sloan (menedżerki) i urodzonego w Danii Karstena Johanssona ( inżyniera budowlanego). Dziadkowie byli polskimi Żydami, którzy wyemigrowali przed II wojną światową [1]. Imię Scarlett otrzymała na cześć bohaterki powieści i filmu Przeminęło z wiatrem .. Ma trójkę rodzeństwa: młodszego o trzy minuty brata bliźniaka i dwójkę starszego rodzeństwa.

Zaczynała od gry w reklamówkach. W wieku 8 lat zapisała się na zajęcia aktorskie do szkoły Lee Strasberga . Gdy miała 8 lat zadebiutowała w spektaklu Sophistry wystawianym w Playwright's Horizons na off-Broadwayu. Poważniejsze propozycje zaczęła otrzymywać w wieku 10 lat. Przełomem jednak okazał się rok 1998 , kiedy to zagrała u boku Roberta Redforda w Zaklinaczu koni . Od tamtego momentu pojawia się na ekranach regularnie, odnosząc większe i mniejsze sukcesy. W 2005 została nagrodzona przez magazyn FHM jako najseksowniejsza kobieta na świecie . W 2006 roku została uznana za najpiękniejszą gwiazdę wszech czasów w rankingu HoldBackTime.com.

Spis treści

Biografia

Scarlett przyszła na świat w Nowym Jorku . Jej ojciec, Karsten Johansson, jest urodzonym w Danii, architektem. Dziadek Scarlett, Ejner Johansson, był pisarzem, scenarzystą i reżyserem . Matka Scarlett, Melanie Sloan – producentka filmowa, pochodzi z żydowsko – amerykańskiej rodziny z nowojorskiej dzielnicy Bronx o polskich korzeniach. Jej dziadkowie ze strony matki wyemigrowali z Polski przed II wojną światową . Rodzice Scarlett poznali się w Danii, gdzie Melanie mieszkała ze swoją matką, Dorothy, byłą bibliotekarką i nauczycielką. Scarlett ma starszą siostrę Vanessę (również aktorkę), dwóch braci Adriana i Huntera (bliźniak Scarlett) oraz przyrodniego brata, Christiana (z drugiego małżeństwa jej ojca). Scarlett wychowywała się w domu o niskim statusie materialnym. Kształcenie w kierunku aktorstwa rozpoczęła w Professional Children's School na Manhattanie , którą ukończyła w 2002 roku.

Scarlett pierwsze role podejmowała już w dzieciństwie. Na ekranie zadebiutowała w filmie Małolat z 1994 roku wkrótce po tym, jak matka zaczęła zabierać ją na castingi . Po paru rolach zagranych w późnych latach 90., Johansson zyskała rozgłos i uznanie krytyki za sprawą swojej kreacji w Zaklinaczu koni z 1998 roku, gdzie zagrała u boku Roberta Redforda . Trzy lata później wystąpiła w obrazie Ghost World – tu również zebrała bardzo pozytywne opinie. Pierwsze znaczące wyróżnienie przyniosła młodej aktorce znakomita rola w Między słowami Sofii Coppoli , za który to film otrzymała nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym w Wenecji w 2003 roku. Niedługo później Scarlett została podwójnie nominowana do Złotych Globów (za rolę dramatyczną – Dziewczyna z perłą oraz za rolę w Między słowami ). Identyczne nominacje otrzymała z rąk Brytyjskiej Akademii Filmowej ( BAFTA ), która przyznała jej nagrodę za rolę w Między słowami .

W czerwcu 2004 roku, Scarlett została zaproszona do członkostwa w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. W tym samym roku zagrała w filmach Egzamin dojrzałości, W doborowym towarzystwie i Lokatorce (za który otrzymała swoją trzecią nominację do Złotego Globu). Przez pewien czas Scarlett brała udział w przygotowaniach do filmu Mission: Impossible III , ale nie wystąpiła w nim z powodu niezgodności harmonogramów. Media jednak nieoficjalnie podawały, że powodem rezygnacji Scarlett mogły być kłótnie z Tomem Cruisem . Rolę Scarlett przejęła Keri Russell .

W lipcu 2005 roku, Scarlett wystąpiła u boku Ewana McGregora w swojej pierwszej roli w filmie akcji. Wyspa w reżyserii Michaela Baya wywołała krótki szum medialny za sprawą Scarlett, która zaproponowała, że wystąpi bez stanika w scenie miłosnej. Reżyser nie zgodził się na ten pomysł, chcąc zachować odpowiedni status oglądalności filmu (PG-13 - dzieci do lat 13 pod nadzorem rodziców). Aktorka później stwierdziła, że jest gotowa wystąpić nago w filmie jeżeli projekt by tego wymagał. Następnym filmem Scarlett był dramat Woody'ego Allena , Wszystko gra , z premierą w grudniu 2005 roku. Za ten film otrzymała swoją czwartą w życiu nominację do Złotego Globu , w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej. Nagrodę otrzymała jednak Rachel Weisz .

Kolejny film Allena ze Scarlett, Scoop - Gorący temat , wszedł na ekrany 28 lipca 2006 roku. W tym samym roku, Scarlett pojawiła się też na ekranach w czarno-białym filmie Briana De Palmy pt. Czarna Dalia , do którego zdjęcia zrealizowano w Los Angeles i Bułgarii. Aktorka przyznała, że jako fanka reżysera bardzo chciała z nim pracować, chociaż przyznała również, że była fizycznie nieprzystosowana do roli. Jej kreację oceniono dwojako. Serwis CNN na swojej stronie internetowej odnotował, że Johanson wchłania atmosferę tamtych czasów jak tlen; tymczasem inne głosy krytyków mówiły o źle obsadzonej roli.

20 października 2006 miała miejsce premiera thrillera Prestiż.

19 maja 2008 roku cały świat poznał wokalny talent Scarlett Johansson, gdy ukazał się jej debiutancki album, Anywhere I Lay My Head, składający się z coverów utworów Toma Waitsa i jednego autorskiego kawałka. Legendarny muzyk David Bowie zaśpiewał w chórkach w dwóch piosenkach na tej płycie. Bowie jest pełen uznania dla nagranej przez Scarlett płyty: "To naprawdę dobre kawałki Toma Waitsa, a Scarlett wykonuje je w sposób niesamowicie mistyczny tworząc nastrój przywołujący atmosferę książek Margery Latimer i Jeanette Winterson" – napisał rockman na swojej oficjalnej stronie internetowej.

Album ten został 23. najlepszym albumem roku wg New Musical Express , lecz jednocześnie najgorszym albumem roku wg Entertainment Weekly .

27 września 2008 roku wyszła za mąż za aktora i producenta filmowego Ryana Reynoldsa .

Rok 2010 przyniósł aktorce rolę w Iron Manie 2 , gdzie wcieliła się w postać Czarnej Wdowy, szpiega i przyszłego współpracownika tytułowego bohatera. Aktorka występowała również na scenie teatralnej, w sztuce A View from the Bridge, za który otrzymała nagrodę Tony dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Filmografia

Filmy fabularne
Seriale telewizyjne
 • 2009: Saturday Night Live jako Lexi
 • 2005-2006: Robot Chicken jako Amy / różne role (głos)
 • 1995: Klient (The Client) jako Jenna Halliwell
Scenarzystka

Nagrody

 • 2010: A View from the Bridge Nagroda Tony − Najlepsza aktorka drugoplanowa w sztuce
 • 2006:Wszystko gra (nominacja) Złoty Glob - Najlepsza aktorka drugoplanowa
 • 2005:Lokatorka (nominacja) Złoty Glob - Najlepsza aktorka w dramacie
 • 2005:W doborowym towarzystwie (nominacja) Nagroda Młodych - Najlepsza aktorka dramatyczna
 • 2004:Dziewczyna z perłą (nominacja) BAFTA - Najlepsza rola kobieca
 • 2004:Między słowami BAFTA - Najlepsza główna rola kobieca
 • 2004:Między słowami (nominacja) Złoty Glob - Najlepsza aktorka w musicalu lub komedii
 • 2004:Dziewczyna z perłą' (nominacja) Złoty Glob - Najlepsza aktorka w dramacie
 • 2004:Między słowami (nominacja) MTV Movie Award - Przełomowy występ
 • 2004:Między słowami (nominacja) Nagroda Młodych - Najlepsza aktorka
 • 2003:Między słowami Nagroda specjalna - Najlepsza aktorka MFF -Wenecja
 • 2002:Amerykańska rapsodia Nagroda Młodych - Najlepsza aktorka
 • 2001:Ghost World - Najlepsza drugoplanowa rola kobieca FF-Toronto
 • 1999:Zaklinacz koni (nominacja) Nagroda Młodych - Najlepsza aktorka

Linki zewnętrzne

Przypisy

 1. Gazeta Wyborcza 17 kwietnia 2009, str.21 notatka Johansson: Perła i kłopoty


Inne hasła zawierające informacje o "Scarlett Johansson":

1932 ...

1971 ...

1978 ...

1990 ...

Peter Brötzmann ...

Chronologiczny wykaz odkryć planet, planet karłowatych i ich księżyców w Układzie Słonecznym ...

Bratysława ...

Zespół nabytego niedoboru odporności ...

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1996 ...

Jan Vermeer Dziewczyna z perłą Petera Webbera z 2003 roku z Colinem Firthem i Scarlett Johansson w rolach głównych. Oba dzieła są jednak tylko wizją artystyczną ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Scarlett Johansson":

140. Wpływ niektórych trucizn i środków psychoaktywnych na człowieka (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie