Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tienszan

Tienszan

Masyw w górach Tienszan
Lodowiec górski w paśmie Tienszan, ok. 4500 m n.p.m.

Tienszan, Tien-szan ( chin. 天山 - Tiān Shān: "niebiańskie góry") – wielkie pasmo górskie w Azji Środkowej , na pograniczu Kazachstanu , Kirgistanu i Chin .

Tienszan ma przebieg równoleżnikowy. Na zachodzie opada w Nizinę Turańską , na północy graniczy z Pogórzem Kazachskim i z Kotliną Dżungarską , która dzieli go od od gór Ałtaj . Na wschodzie zbiega się z pasmem Kunlun i przechodzi stopniowo w Wyżynę Mongolską . Na południowym wschodzie Kotlina Kaszgarska oddziela go od Kunlunu. Na południowym zachodzie Tienszan łączy się z górami Pamir , a dalej Kotlina Fergańska oddziela do od Ałaju .

Tienszan dzieli się na Zachodni i Wschodni. Obejmuje szereg pasm górskich: Karatau , Góry Kirgiskie , Góry Fergańskie , Kokszał-tau , Ałatau Zailijski , Kungej Ałatau , Góry Czatkalskie , Ałatau Tałaski , Terskej Ałatou . Pasma te są rozdzielone licznymi dolinami i kotlinami tektonicznymi (najgłębsza – Turfańska , 154 m p.p.m.). Charakterystyczne są wysoko położone powierzchnie zrównania zwane syrtami. Najwyższym szczytem tego pasma jest leżący na granicy Kirgistanu i Chin Szczyt Zwycięstwa (ros. pik Pobiedy, 7439 m n.p.m.).

Powyżej 3600–4450 m n.p.m. występują wieczne śniegi i lodowce . Współczesne zlodowacenie zajmuje łącznie około 16,5 tys. km² (największy lodowiec – Południowy Inylczek, 61 km długości, 567 km² powierzchni). W górach Tienszan mają obszar źródłowy Syr-daria , Czu , liczne dopływy Tarymu i Ili . Wiele jezior (największe – Issyk-kul , 6200 km²).

Tienszan jest zasobny w bogactwa mineralne, występują: węgiel , ropa naftowa , rudy metali, fosforyty . Niewielkie zaludnienie skupia się w dolinach i u podnóża. Wyższe partie gór odwiedzają tylko sezonowi pasterze i alpiniści.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Tienszan":

Orogeneza hercyńska ...

Kopciuszek zwyczajny ...

Taszkent ...

Uzbekistan ...

Hercynidy ...

Korona Europy ...

Góry zrębowe ...

Kruk ...

Orogeneza kaledońska ...

Ałma-Ata ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tienszan":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie