Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Domesday Book

Domesday Book - napisany w łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Z dużą dokładnością klasyfikował on grunty, budynki i pogłowie trzody, bydła oraz ludności zależnej, głównie na potrzeby fiskalne.

W 900. rocznicę wydania Domesday Book wydano jej edycję multimedialną, przygotowaną przez Acorna, Phillipsa i BBC na dyskach laserowych (w formacie LV-ROM). Sama księga prezentowana jest w The National Archives w londyńskiej dzielnicy Kew.

Nazwa

Nazwa Domesday została utworzona od staroangielskiego słowa dom, oznaczającego zliczanie. Tak więc Domesday to dosłownie dzień obrachunku, w którym feudał zliczał dobra posiadane przez jego poddanych.

Ten sam źródłosłów ma we współczesnej angielszczyźnie Dzień Sądu Ostatecznego (ang. Doomsday), będący dniem "rozliczenia" dobrych i złych uczynków wszystkich ludzi.


Inne hasła zawierające informacje o "Domesday Book":

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Trzcina cukrowa ...

Oddychanie komórkowe ...

Grzyby ...

Astrolabium ...

Wittenberga ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Jura ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Domesday Book":

Nad morzem (plansza 12) ...

Sklepy (plansza 17) ...

Antyk - fakty, pojęcia, syntezy (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie