Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Terytoria Północno-Zachodnie

Terytoria Północno-Zachodnie

Terytoria Północno-Zachodnie
Northwest Territories
Territoires du Nord-Ouest
Flaga Saskatchewanu
Flaga Terytoriów Północno-Zachodnich Godło Terytoriów Północno-Zachodnich
Brak oficjalnej dewizy
Lokalizacja Terytoriów Północno-Zachodnich
Język urzędowy angielski , francuski , Chipewyan, Gwich’in , Cree , Inuinnaqtun , Inuktitut , Inuvialuktun, Slavey, Dogrib
Stolica Yellowknife
Największe miasto Yellowknife
Premier Floyd Roland
Komisarz George Tuccaro
Reprezentacja w parlamencie
 - przedst. w Izbie Gmin
 - przedst. w Senacie


1
1
Powierzchnia
Całkowita
 • Ziemia
 • Woda
 
2006
1 346 106 km2
1 140 835 km2
12,11%
Ludność
 • Całkowita ( 2006 )
 • Gęstość

41 464
0,03 os./km2
Akces po Konfederacji rok - 1870 (jako piąte)
Strefa czasowa UTC -7
Informacja pocztowa
 • ISO 3166-2
 • Skrót pocztowy
 • Pierwsza litera kodu

CA-NT
NT
X
Strona internetowa www.gov.nt.ca
Oficjalne symbole terytorialne

Terytoria Północno-Zachodnie ( ang. Northwest Territories lub NWT, fr. Territoires du Nord-Ouest) – terytorium Kanady leżące w środkowej części północnych obszarów Kanady. NWT graniczy z terytoriami Jukon na zachodzie i Nunavut na wschodzie oraz z prowincjami : Kolumbia Brytyjska , Alberta i Saskatchewan . Północną granicą terytorium są wybrzeża Morza Arktycznego . W skład terytorium wchodzi także szereg wysp, w tym część wyspy Wiktorii , Wyspa Banksa i wiele pomniejszych. Teoretycznie też należy do niego trójkąt zawarty pomiędzy południkami, z wierzchołkiem na biegunie północnym .

W Terytoriach Północno-Zachodnich obowiązuje dziewięć języków oficjalnych – obok angielskiego i francuskiego , siedem regionalnych języków indiańskich.

Ze względu na wiele bogactw naturalnych (m.in. złoto , diamenty , gaz ziemny ) oraz niską gęstość zaludnienia (nieco ponad 42 000 osób na obszarze trzykrotnie większym od powierzchni Polski) Terytoria Północno-Zachodnie są najbogatszą częścią Kanady. Produkt terytorialny brutto na jednego mieszkańca wynosi 94 953 CAD , co czyni Terytoria najzamożniejszym miejscem na Ziemi. Jeżeli traktować by je jako osobne państwo, zajmowałoby na świecie pierwsze miejsce, przed Luksemburgiem, którego PKB w przeliczeniu wynosi 83 000 CAD na mieszkańca.

Spis treści

Struktura polityczna i administracyjna terytorium

W Terytoriach Północno-Zachodnich nie działają partie polityczne. Całe terytorium podzielone jest na 19 jednomandatowych okręgów wyborczych, w których wybierani są przedstawiciele do terytorialnego Zgromadzenie Legislacyjnego – Teritorial Legislative Assembly. Spośród tych 19 osób w wyniku wewnętrznych decyzji wybierane są osoby premiera (do 1994 r. funkcja ta była nazywana Government Leader – przewodniczącego rządu) i marszałka zgromadzenia. Następnie spośród pozostałych 17 deputowanych tworzony jest siedmioosobowy gabinet. Członkowie gabinetu kierują ministerstwami:

  • Departament of Education, Culture & Employment – Departament edukacji, kultury i zatrudnienia
  • Departament of Finance – Departament finansów
  • Departament of Health & Social Services – Departament zdrowia i spraw socjalnych
  • Departament of Justice – Departament sprawiedliwości
  • Departament of Ministry of Aboriginal Affairs – Departament do spraw Indian
  • Departament of Municipal & Community Affairs – Departament do spraw samorządów
  • Departament of Public Works & Services – Departament robot publicznych i usług wewnątrzrządowych
  • Departament of Resources, Wildlife & Economic Development – Departament zasobów naturalnych, dziczyzny i rozwoju ekonomicznego.
  • Departament of Transportation – Departament transportu

Pozostali deputowani tworzą opozycję.

Przedstawicielem głowy państwa, a zarazem rządu federalnego jest komisarz – Commisioner, który spełnia rolę podobną jak gubernator porucznik w prowincjach .

Taki system sprawowania władzy obowiązuje dopiero od 1980 , wcześniej całą władzę administracyjną w prowincji sprawował komisarz.

Podział terytorialny

W Terytoriach istnieje:

  • 5 miast – w tym 1 typu city i 4 typu town.
  • 1 wioska – village
  • 13 osad – 10 typu hamlet i 3 settlement
  • 3 wydzielone gminy – charter community
  • 10 wydzielonych zarządów – designated authority

Zobacz więcej: lista jednostek samorządowych Terytoriów Północno-Zachodnich .

Ludność tych jednostek administracyjnych rzadko przekracza 1000 osób, a większości wynosi pomiędzy 300 a 800 osób.

Geografia Terytoriów Północno-Zachodnich

Oficjalna mapa Terytoriów Północno-Zachodnich: Mapa NWT

Fizyczna mapa Terytoriów Północno-Zachodnich: Mapa NWT

Ukształtowanie powierzchni

Niemal całą współczesną powierzchnię Terytoriów zajmuje rozległa tundrowa nizina. Jedynie wzdłuż granicy z Yukonem rozciąga się pasmo górskie Góry Mackenziego z najwyższym szczytem – Górą James MacBriena wznoszącą się na wysokość 2762 m n.p.m. Drugi co do wysokości szczyt to Góra Fduni – 2352 m n.p.m.

Wody śródlądowe

Dwunastoprocentowy udział wód śródlądowych w ogólnej powierzchni Terytoriów Północno-Zachodnich świadczy o roli wód powierzchniowych w tutejszym krajobrazie. Ogromny udział powierzchniowy mają rozległe jeziora Wielkie Jezioro Niedźwiedzie i Wielkie Jezioro Niewolnicze . Obok nich znajdują się w nich tysiące średnich i małych jezior oraz wiele rzek. Największą rzeką terytorium, a zarazem i największą rzeką kanadyjskiej północy jest rzeka Mackenzie , której ujście znajduje się na północnym zachodzie obszaru.

Klimat

W Terytoriach panuje klimat subarktyczny. Średnia temperatura utrzymuje się powyżej +10 °C jedynie przez cztery miesiące roku. Średnia temperatura w lipcu, najcieplejszym miesiącu roku, wynosi +14 °C. W pogodne dni lipca temperatura w słońcu może osiągnąć nawet +30 °C. Poza kołem polarnym na przemian panuje dzień arktyczny i noc arktyczna. Długie zimy rozpoczynające się już w październiku i trwające do maja są bardzo zimne. Temperatury utrzymują się w zakresie od -20 °C do -30 °C. Zważywszy jednak na silne północne wiatry temperatury odczuwane są dużo niższe. Niewielkie opady powodują, że średnia pokrywa śnieżna wynosi zaledwie 50 do 70 cm, znacznie mniej niż w wielu rejonach Kanady położonych znacznie dalej na południe.

Zasoby naturalne

W Terytoriach znajdują się znaczne zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego . Ważnym bogactwem terytorium są złoża diamentów , złota , platyny i srebra . Zasoby naturalne prowincji są głównym źródłem jej bogactwa.

Demografia

Narodowości wg spisu z 2001 roku. Możliwe było podanie więcej niż jednej narodowości. Suma ≠100%![1]

Gospodarka

Kopalnia diamentów Diavik

Gospodarka Terytoriów oparta jest na górnictwie i przetwórstwie minerałów. Ważną jego gałęzią jest wydobycie diamentów. Terytoria są piątym w świecie producentem surowca kontrolując 6% rynku. Duża część produkcji obrabiana jest na miejscu. Także wydobycie metali szlachetnych oraz paliw ma duże znaczenie dla gospodarki Terytoriów.

Turystyka, wędkarstwo i łowiectwo oraz rękodzielnictwo są tradycyjnymi gałęziami gospodarki terytoriów, dającymi zatrudnienie rodzimym mieszkańcom terytoriów.

Udział poszczególnych gałęzi gospodarki w dochodzie terytorium:

  • 50% – wydobycie i obróbka diamentów
  • 26% – ropa naftowa
  • 16% – złoto
  • 5% – turystyka
  • 1% – gaz ziemny
  • 1% – rybołówstwo i łowiectwo
  • 1% – rękodzieło artystyczne

Historia

Terytoria Północno-Zachodnie i Ziemia Ruperta były krainami geograficzno-historycznymi w północnej części Ameryki Północnej. Ziemia Ruperta kontrolowana była przez brytyjską Kompanię Zatoki Hudsona , a Terytoria Północno-Zachodnie przez kanadyjską (z siedzibą w Montrealu ) Kompanię Północno-Zachodnią . Od czasu połączenia obu kompanii w 1821 oba regiony zaczęto określać wspólną nazwą Terytoriów Północno-Zachodnich.

W 1870 zgodnie z umową pomiędzy rządem Kanady a Kompanią Zatoki Hudsona , całe terytorium zostało przekazane temu krajowi i włączone do niego jako Terytoria Północno-Zachodnie. W tym samym roku wykrojono z nich prowincję Manitoba . W 1905 powstały kolejne dwie: Alberta i Saskatchewan . Z pozostałej części Terytoriów, na północ od 60°N z czasem wydzielono kolejne dwa terytoria Jukon , a w 1999 Nunavut .

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Terytoria Północno-Zachodnie":

Wag ...

Linz ...

Brno ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Jura ...

Nowa Anglia ...

Zugspitze ...

Maine ...

1679 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Terytoria Północno-Zachodnie":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 7) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 2) ...

223 Świat podzielony - okres zimnej wojny (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie