Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Terminator (film)

Terminator (film)

Terminator/Elektroniczny morderca
Plakat filmu
Tytuł oryginalnyThe Terminator
Gatunek akcja , science fiction , dramat
Kraj produkcji   Stany Zjednoczone
Język angielski
Główne role Arnold Schwarzenegger , Michael Biehn , Linda Hamilton
Rok produkcji 1983 , 1984
Data premiery 26 października 1984
Czas trwania108 minut
Produkcja
Reżyseria James Cameron
Scenariusz James Cameron , Gale Anne Hurd
MuzykaJoe Dolce, Tane McClure , Brad Fiedel
ZdjęciaAdam Greenberg
ScenografiaGeorge Costello, Maria Rebman Caso
KostiumyHilary Wright
MontażMark Goldblatt
ProdukcjaGale Anne Hurd
Budżet$6 400 000
Od latdozwolone od 16 lat ( wg KRRiT )
Kontynuacja Terminator 2: Dzień sądu
Nagrody
4 Oscary (z 9 nominacji)
4 Saturny (z 13 nominacji)
4 nagrody MTV Movie Award (z 10 nominacji)
1 nagroda BAFTA
Terminator/Elektroniczny morderca na Filmweb.pl
Terminator/Elektroniczny morderca na IMDb
Woskowe popiersie Terminatora w Londyńskim Muzeum Filmu.

Terminator ( ang. The Terminator) to amerykański film z gatunku science fiction wyreżyserowany w 1984 roku przez Jamesa Camerona . W Polsce film wyświetlany był w kinach pod tytułem Elektroniczny morderca[1].

Nazwa angielska nie jest związana z polskim znaczeniem słowa terminator , które oznacza ucznia uczącego się by uzyskać tytuł czeladnika, terminującego u mistrza. W zamyśle piszącego scenariusz oznacza osobę, która doprowadza do kresu łac. terminus życia (zabija).

Spis treści

Fabuła

Tytułowy terminator ( Arnold Schwarzenegger ) w pierwszej części serii jest androidem , który został wysłany w przeszłość w celu zlikwidowania Sary Connor ( Linda Hamilton ), matki przywódcy rebeliantów, nielicznych ludzi, którzy walczą w przyszłości z cyborgami o przetrwanie. W przeszłość przesłany zostaje także jeden z żołnierzy rebeliantów, Kyle Reese ( Michael Biehn ), który ma nie dopuścić do jej zabicia. Mimo iż główny problem przedstawiony w filmie dotyczy wydarzeń, które dopiero mają nastąpić, pojawia się w nim jedynie kilka urywków wizji przyszłości. Akcja filmu toczy się w latach 80. XX wieku .

Postacie drugoplanowe

Ed Traxler

Postać fikcyjna z pierwszej części Terminatora zagrana przez Paula Winfielda . Oficer policji Los Angeles w stopniu porucznika . Wspólnie z detektywem Vukovichem prowadził śledztwo w sprawie morderstw kobiet o podobnym nazwisku, dokonywanych według kolejności w książce telefonicznej . Kiedy Sarah myśląc, że jest śledzona ukryła się w dyskotece Tech Noir, gdzie udało się jej dodzwonić na policję. Traxler, który z nią rozmawiał doradził jej by tam została.

Po zatrzymaniu Reese'a i przewiezieniu go na komisariat, razem z Vukovichem i dr. Peterem Silbermanem przekonywał Sarę, że Kyle jest prawdopodobnie niepoczytalny , a jej prześladowca musiał nosić kamizelkę kuloodporną , dlatego przeżył serię strzałów z shotguna Reese'a.

Kiedy T-800 zaatakował komisariat, Traxler próbował razem z pozostałym policjantami go powstrzymać, jednak został postrzelony przez terminatora z serii karabinu maszynowego.

W jednej z usuniętych scen, gdy Kyle i Sarah uciekają z komisariatu, konający Traxler daje Reese'owi swoją broń służbową mówiąc: "[...]Reese! Ona musi żyć. Rób to, co do ciebie należy[...]”. W tej scenie widać, że musiał częściowo uwierzyć w to, co Reese mówił podczas przesłuchania[2].

Hal Vukovich

Postać fikcyjna z pierwszej części Terminatora zagrana przez Lance'a Henriksena . Oficer policji Los Angeles , detektyw. Policyjny partner por. Eda Traxlera . Wspólnie z nim prowadził śledztwo w sprawie brutalnych morderstw, dokonywanych przez nieznanego sprawcę. Bezskutecznie próbował dodzwonić się do domu Sary Connor. Gdy przewieziono Sarę i Kyle'a na komisariat, podobnie jak swoi koledzy był przekonany, że Reese jest szalony.

Zginął podczas ataku T-800 na komisariat. Został zastrzelony przez terminatora z serii karabinu maszynowego i shotguna, gdy sam próbował go zabić strzelając do niego z karabinu AR-15 .

Odtwórca roli Vukovicha, Lance Henriksen był pierwszym kandydatem do roli terminatora [3].

Ginger Ventura

Postać fikcyjna z pierwszej części Terminatora zagrana przez Bess Mottę. Przyjaciółka i współlokatorka Sary Connor tragicznie ginie z rąk Terminatora 13 maja 1984 roku. Owej majowej nocy po burzliwym stosunku z chłopakiem Mattem Buchananem Ginger wstaje by przygotować coś do zjedzenia, w tym czasie terminator T-800 wdziera się do mieszkania i zabija jej chłopaka. Ginger nagle zamiera bez ruchu gdy widzi jak zwłoki Matta przebijają się przez drzwi. Terminator wkrótce dopada przerażoną dziewczynę i bez skrupułów zabija myśląc, że jest to Sarah Connor .

T-800 szybko dowiaduje się, że prawdziwa Sarah Connor jest w klubie, ponieważ zaniepokojona tajemniczymi morderstwami w obawie o przyjaciółkę nagrywa się na automatyczną sekretarkę podając dokładny adres klubu, z którego dzwoni.[4]

13 maja w filmie przedstawiono jako piątkową noc, Ginger przed przyjściem Matta w rozmowie z Sarą podkreśla: "[...]Jest przecież piątkowy wieczór[...]"[5]. W rzeczywistości 13 maja 1984 roku przypadała niedziela. Wszystko to wynikało z rocznego opóźnienia nagrywania filmu.[6]

Matt Buchanan

Postać fikcyjna z pierwszej części Terminatora zagrana przez Ricka Rossovicha. Bohater obdarzony przyjaznym stosunkiem do innych osób oraz nieco błaznowatym zachowaniem zginął piątkowej nocy 13 maja 1984 roku w domu dziewczyny Ginger , która wynajmowała mieszkanie wraz z przyjaciółką Sarą Connor . Podczas gdy Ginger szykowała drobny posiłek dla swojego chłopaka, terminator wkroczył do mieszkania w celu zabicia Sary Connor . Zamiast jej, w łóżku zastał na wpół śpiącego Matta. Po nierównym pojedynku maszyny z człowiekiem, T-800 "wyrzuca przez zamknięte drzwi" zwłoki Matta wprost przed idącą do pokoju Ginger .

W scenariuszu Matt początkowo miał się nazywać McCallister, zmiana nazwiska na Buchanan wynikała z wielu poprawek w scenariuszu.

Produkcja[7]

Figura "nagiego" terminatora w Muzeum Sławnych Filmów Fantastyczno-Naukowych w Waszyngtonie (Science Fiction Museum and Hall of Fame).
  • wytwórnia- Pacific Western, Hemdale, Cinema 84, Euro Film Fund, Orion Pictures,
  • producent wykonawczy- John Daly , Derek Gibson
  • na nieoficjalnie wykorzystanych motywach
    • scenariuszy TV- Soldier, Demon with a Glass Hand
    • opowiadania-I have no Mouth and I must scream Harlana Ellisona
  • współpraca dialogowa- William Wisher Jr.
  • charakteryzacja- Jeff Dawn
  • charakteryzacja specjalna- Stan Winston
  • dźwięk oryginalny mono- David Campling, David Hudson
  • dźwięk Dolby Digital 5.1 w wersji DVD- Gary Rydstrom , Tom Bellfort
  • efekty wizualne- Gene Warren Jr., Phil Huff, Laurel Klick, Ken Marschall
  • efekty specjalne- Ernest Farino, Frank DeMarco, Roger George
  • efekty mechaniczne- Stan Winston , Jack Bricker, Richard Landon, Shane Mahan, Tom Woodruff Jr., Ellis Burman Jr.
  • animacja poklatkowa- Doug Beswick, Bret Mixon, Sam Longoria, Peter Kleinow
  • pirotechnika- Joe Viskocil
  • tylna projekcja- Gerald McClain, Austin McKinney
  • miniatury- Michael Joyce, Paul Kassler, Gary Rhodaback
  • projekt czołówki- Ernest Farino
  • kamery- Arriflex
  • negatyw- 35 mm
  • format obrazu- 1,85:1

Obsada

Efekty specjalne do filmu

  • Fantasy II Film Effects
  • Stan Winston Studio
  • Image Three

Ekipa filmowa odwiedziła

Podobieństwa między filmami[6]

  • Terminator przygniata kołem samochodu zabawkowy wóz ciężarowy, tak samo wyglądał pojazd ścigający dziesięcioletniego Johna Connora z drugiej części serii.
  • Reżyser powtórzył motyw z deptaniem przez terminatora rekwizytu. W pierwszej części były to słuchawki walkmana zabitej Ginger , natomiast w Terminator 2, na początku sceny strzelaniny w korytarzu centrum handlowego T-800 zdeptał różę. W trzeciej części były to okulary.
  • Relacja telewizyjna z przesłuchania Kylea Reesea oraz Sary w Terminatorze 2.
  • Get out - Terminator wygłasza w kierunku pasażera ciężarówki w sequelu te same słowa do pilota śmigłowca mówi T-1000 .
  • Earl Boen (dr Peter Silberman) - jedyny aktor który, oprócz Arnolda Schwarzeneggera, wystąpił w trzech pierwszych filmach o Terminatorze.
  • W części pierwszej, w fabryce, Sara usiłuje podnieść rannego Kyle'a krzycząc "On your feet, soldier!" ("Powstań, żołnierzu!"). Tą samą kwestię wypowiada Kyle do Sary w części drugiej, w scenie ze snu Sary w szpitalu (scena została zamieszczona w wersji rozszerzonej).

Błędy w filmie (przykłady)

  • W końcówce filmu , zanim ciężarówka eksploduje, można zauważyć linę holowniczą ciągnącą cysternę do przodu
  • Kiedy terminator włamuje się na posterunek policji, ma strzelbę w lewej ręce oraz karabin automatyczny w prawej. Zanim odcina prąd w budynku, idzie na koniec korytarza, wymierza strzelbą przez drzwi i strzela, jednak zamiast dźwięku strzelby słychać odgłos karabinu
  • Gdy terminator mówi Jeszcze tu wrócę, po czym wychodzi z posterunku, policjant wygląda przez okno – można wtedy zauważyć światła samochodowe świecące mu na twarz, jednak w następnej scenie samochód wjeżdżający w posterunek ma wyłączone światła. W kolejnym ujęciu obejmującym policjanta światła wciąż na niego świecą
  • Pod koniec filmu, po eksplozji cysterny z terminatorem wewnątrz, Sarah i Kyle myślą, że terminator został już unicestwiony. Gdy terminator wstaje z wielkiego ognia, Sarah krzyczy dwukrotnie, jednak podczas drugiego krzyku jej usta pozostają w bezruchu
  • Podczas gdy ukradziony przez terminatora samochód policyjny pokazany jest w zbliżeniu na parkingu, motto z lewej strony brzmi chronić i służyć ("to care and to protect"). Po tym jak samochód się rozbija, znów widać lewą stronę, jednak tym razem motto brzmi aby służyć ("Dedicated to serve").
  • W scenie, w której Kyle kradnie pistolet policjantowi i pyta go o datę, ten odpowiada: 12 maja, czwartek . Akcja filmu rozgrywa się w 1984 roku, jednakże 12 maja przypadał wtedy na sobotę
  • W scenie gdy Sarah i Kyle wbiegają do fabryki, terminator próbuje przejść przez opancerzone drzwi. Kiedy mu się udaje, widoczni są za nim dwaj klęczący operatorzy
  • Terminator szuka adresu Sary Connor w książce telefonicznej. Znaleziony numer ma 4 cyfry, jednak gdy idzie do domu, jest on oznaczony przez 5 cyfr
  • Zarówno terminator jak i Kyle znajdują numer Sary w książce telefonicznej. Obaj znajdują go na lewej stronie, jednak Sarah odszukała go na prawej stronie książki
  • W scenie gdy terminator wchodzi na posterunek policji i mówi Jeszcze tu wrócę , przez okulary przeciwsłoneczne widać, że ma sprawne oczy, mimo że wyciął jedno z nich we wcześniejszej scenie
  • Kiedy cysterna wybucha pod koniec filmu, terminator wydostaje się z ciężarówki z lewej strony kabiny i spada na ziemię. Jednak minutę później wstaje po drugiej stronie kabiny (Sarah podeszła do Reese’a z prawej strony, a endoszkielet wstał na dalszym planie)
  • Na początku filmu Kyle obciął piłą kolbę strzelby, ale później, gdy wraz z Sarą chowają się przed policją na parkingu, widać, że strzelba ma znów oryginalny rozmiar
  • Kyle załadował nabój do strzelby, po czym zasypia i śni o przeszłości. Gdy się budzi, przeładowuje broń, więc wcześniejszy nabój powinien wylecieć, jednak tak się nie dzieje
  • Po zniszczeniu terminatora Sarah jest przenoszona do karetki głową do tyłu. W rzeczywistości pacjentów wkłada się głową do przodu
  • W scenie gdy terminator goni Sarę cysterną, pojazd ten jedzie z zapalonymi światłami, lecz gdy uderza bokiem w samochód stojący na parkingu taranując go, reflektory gasną. W kolejnej scenie, tuż przed wybuchem cysterny, widać, że świecą się oba reflektory.
  • Po rozjechaniu terminatora ciężarówką, kierowca wysiada, pozostawiając otwarte drzwi. Terminator wsiadając znów je otwiera
  • W scenie z cysterną po wybuchu terminator wyskakuje z kokpitu i upada. Pali sie i przekręca na plecy leżąc na ziemi. Chwile później natomiast gdy endoszkielet wstaje, wygrzebuje sie juz spod sterty złomu.

Ciekawostki[6]

  • Worek, w który złożono ciało Reese'a, był torbą podróżną Camerona, którą reżyser poświęcił w ramach dokręcania brakujących ujęć już po zakończeniu głównego etapu zdjęciowego.
  • Do ujęcia zgniecionego pod prasą Terminatora, użyto dwóch pomalowanych kawałków styropianu, imitujących hydrauliczną prasę. Zgniecioną czaszkę cyborga udawała pogięta folia aluminiowa, natomiast oko za pomocą pomalowanej pianki, ze wstawioną małą lampką.
  • W ujęciach "z perspektywy oczu T-800" widoczne są szybko pojawiające się fragmenty "programu T-800". Jest to kod asemblera procesora 6502 komputera Apple II+ . Program ten ukazał się w czasopismie komputerowym "Nibble". W innych ujęciach widoczne są fragmenty programu napisanego w języku COBOL .
  • Terminatora miał zagrać O. J. Simpson jednak według Camerona "tak miły człowiek nie może być bezlitosnym mordercą".

Zobacz też

Przypisy

  1. Autorem tego tłumaczenia jest Konrad J. Zarębski, krytyk filmowy, dziś związany z Gazetą Wyborczą .

    (...) w salce przy ulicy Mazowieckiej, w Centrali Dystrybucji Filmów, wyświetlano Terminatora dla cenzora, plastyka, komisji wieku i dziennikarzy (...). Po projekcji przeszliśmy do gabinetu kierowniczki działu programowego. Zaczęła się dyskusja na temat tytułu. Terminator? – ktoś zaproponował pozostanie przy tytule oryginalnym. To u szewca – zbiła go z tropu jedna z pracownic. To może Eksterminator? To całkiem inny film, chodzi na pirackich kasetach – odpowiedział plastyk. Ostatecznie stanęło na Elektronicznym mordercy. Pod takim tytułem film wszedł na polskie ekrany. Wiele razy słyszałem potem pytania: Co za idiota wymyślił taki tytuł? No cóż, pora zdradzić tajemnicę: tym idiotą byłem ja.

    — Konrad J. Zarębski, Terminator, Gazeta Wyborcza – Gazeta Telewizyjna, nr 209/2001, str. 7
  2. Terminator Wiki - Ed Traxler
  3. Filmweb Filmweb (Terminator - ciekawostki)
  4. Terminator
  5. Scena z filmu Terminator w której Sarah Connor i Ginger szykują się do spotkania ze swoimi chłopakami.
  6. 6,0 6,1 6,2 Klub miłośników filmu (Terminator- recenzja)
  7. Klub miłośników filmu (Terminator- lista płac)


Inne hasła zawierające informacje o "Terminator (film)":

Podróżnik ...

Sztuka ...

Władysław Komar ...

1972 ...

Kandydat ...

Napoleon ...

Ekranizacje dzieł Williama Szekspira ...

Taylor Swift ...

Janusz Józefowicz ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Terminator (film)":

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 3) ...

213 Nazizm (plansza 11) ...

218 Oblicza światowej kultury (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie