Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Terminator (astronomia)

Terminator (astronomia)

Mapa świata z zaznaczonym przebiegiem terminatora (w kwietniu)
Złożenie obrazów ukazujące linię terminatora przebiegającą przez Europę i Afrykę. Obserwatorzy na powierzchni w pobliżu terminatora widzieliby zachód Słońca
Fotografia fragmentu terminatora wykonana ze stacji kosmicznej ISS. Terminator jest rozproszony i wykazuje stopniowe zaciemnienia, co jest obserwowane na powierzchni jako zmierzch lub świt

Terminator — linia pomiędzy oświetloną (dzienną) a nieoświetloną (nocną) stroną ciała niebieskiego (zwykle planety lub księżyca ). Definiowany jest jako zbiór punktów na powierzchni ciała niebieskiego, w których padające promienie świetlne (zwykle gwiazdy centralnej, np. Słońca) są styczne do tej powierzchni. Linia ta pozwala rozróżnić na powierzchni ciała dwie półkule: na jednej z nich jest dzień, a na drugiej – noc.

Położenie terminatora nie jest stałe w czasie. Pozorna zmiana położenia jest wynikiem ruchu obrotowego ciała wokół własnej osi. Pory roku również mają znaczący wpływ na kształt terminatora. W czasie równonocy wiosennej i jesiennej Ziemia nie jest nachylona względem ekliptyki i linia terminatora jest równoległa do osi obrotu Ziemi i do linii południków . Terminator ma największe nachylenie względem osi obrotu Ziemi (ok. 23,5°) w trakcie letniego i zimowego przesilenia .

W układzie odniesienia obracającej się planety terminator przemiata powierzchnię planety wytyczając wschód na jednej półkuli i zmierzch na przeciwnej.

Badanie terminatora może dostarczyć informacji o ciele niebieskim. Na przykład rozmyty terminator wskazuje na obecność atmosfery wokół ciała.

Jedynym pasażerskim samolotem mogącym prześcignąć terminator w jego pozornym ruchu na średnich szerokościach geograficznych był odrzutowiec Concorde . Przy niektórych wieczornych lotach transatlantyckich z Wielkiej Brytanii lub Francji można było wystartować w nocy i w czasie lotu doświadczyć wschodu Słońca , który następował w tym wypadku z kierunku zachodniego. Samolot doganiał terminator, który wcześniej przyniósł zmrok na lotnisku startowym.


Inne hasła zawierające informacje o "Terminator (astronomia)":

Biegun północny ...

Karzeł ...

Sztuka ...

Astrolabium ...

Grupa ...

Klaudiusz Ptolemeusz ...

Uniwersytet ...

Ekologia ...

Almagest ...

Arystoteles ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Terminator (astronomia)":

012. Islam (plansza 12) ...

Układ Słoneczny (plansza 6) ...

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie