Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tabliczka przodka

Tabliczka przodka

Tabliczki poświęcone duszom cesarzy z dynastii Qing , którym oddawał cześć Puyi (Muzeum Bezprawnego Pałacu Cesarskiego Mandżukuo w Changchunie )

Tabliczka przodka ( chin. 牌位, páiwèi lub 神位, shénwèi; jap. 位牌, ihai) – w dalekowschodnim kulcie przodków zazwyczaj drewniana deseczka, pokryta czerwoną laką lub lakierowana, o długości ok. 30 cm i szerokości ok. 10 cm, w której po śmierci zamieszkuje dusza zmarłego[1].

Tabliczki wywodzą się z Chin , a przyjęły się również w innych kulturach Dalekiego Wschodu m.in. w Japonii i Korei .

Aby tabliczka mogła pełnić funkcje kultowe, po jej wykonaniu należało odprawić specjalną ceremonię wprowadzającą do tabliczki duszę zmarłego. Deseczka, na której zapisywano imię zmarłego (czasem również tytuły czy miejsce pochodzenia[2]) umieszczana była na domowym ołtarzyku lub w specjalnej gablocie, zaś w wypadku cesarzy, dygnitarzy i znanych postaci – w świątyniach[1]. Na domowych ołtarzykach tabliczki układano wedle ścisłej hierarchii, w zależności od pozycji zmarłego za życia. W określone dni w roku składano przy nich ofiary, zwracano się również do przodków o pomoc lub radę[2]. Tabliczki przechowywał zawsze najstarszy syn, do którego należało zachowywanie rytuału[1]. Tabliczki kobiet po śmierci ustawiano w domu ich męża. W wypadku gdy kobieta zmarła jako panna, rytuał wymagał, aby dokonać zaślubin zmarłych lub żyjącego ze zmarłą, bądź ustawienie jej (za opłatą) w świątyni; tabliczka nie mogła bowiem pozostać w domu jej własnej rodziny[2].

Według teorii szwedzkiego sinologa Bernarda Karlgrena, tabliczki przodków wywodzą się z symboli fallicznych. Według innej hipotezy, tabliczki wywodzą się ze stawianych pierwotnie na grobach figurek przedstawiających zmarłych[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005, s. 265. . 
  2. 2,0 2,1 2,2 Wolfram Eberhard: Symbole chińskie. Słownik. Kraków: Wydawnictwo Universitas, 2007, ss. 255-256. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Tabliczka przodka":

Genealogia ...

Ewolucja ...

Wstępny ...

Hieronim ze Strydonu ...

Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie ...

Wrocław ...

Biologia ...

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego ...

Tęcza ...

Traktat z Kanagawy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tabliczka przodka":

01 Znaki drogowe - znaki zakazu - część 1 (plansza 15) ...

05. Naród (plansza 5) ...

Algorytmy sortujące - drzewa binarne, sortowanie przez kopcowanie (plansza 22) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie