Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Teofrast z Eresos

Teofrast z Eresos

Teofrast z Eresos ( gr . Θεόφραστος Theophrastos), (ok. 370 - 287 p.n.e. ), grecki uczony i filozof . Uczeń i przyjaciel Arystotelesa , w latach 322 - 287 p.n.e. , jako jego następca, był scholarchą Lykeionu w szkole perypatetyków. Był nauczycielem Demetriusza z Faleronu . W swoich badaniach Teofrast skupiał się na filozofii przyrody, a w związku z tym rozbudował metodę obserwacji i stosował ją w badaniach biologicznych , medycznych , meteorologicznych , jak również w rozważaniach charakterologicznych (w Charakterach przedstawił 30 portretów literackich przedstawiających typowe wady ludzkie) i etycznych. Pozostawił też prace z dziedziny m.in. filozofii, fizyki, mineralogii, historii, prawa i psychologii.

Dzięki głębokim studiom nad systematyką , morfologią , geografią i fizjologią roślin wniósł epokowy wkład do biologii – sformułował różnice między światem zwierzęcym i roślinnym, wprowadził podział świata roślinnego (utrzymany do XVI w.) na 4 grupy, opisał około 500 gatunków roślin, podał sposoby ich rozmnażania i ich użytkowanie w różnych dziedzinach życia, opisał pobudliwość roślin oraz wyodrębnił z budowy roślin: korzeń, łodygę i liście. Jest autorem najwybitniejszych starożytnych dzieł w dziedzinie botaniki, znanych w przekładach łacińskich: Historia plantarum (9 ksiąg) i De causis plantarum (6 ksiąg). Za swoje osiągnięcia zyskał miano ojca botaniki . Uważany jest też za prekursora ekologii i geografii roślin.

Badania Teofrasta w dziedzinie historii filozofii stały się podstawą późniejszej doksografii .

Rękopisy jego dzieł zaginęły w średniowieczu. Odnaleziono je ponownie w Konstantynopolu w XV w.

Z zachowanych pism Teofrasta w języku polskim wydano:

  • Badania nad roślinami , księgi 1–9, 1961 r.
  • Historia filozofii – poglądy filozofów przyrody, polski wybór Pisma filozoficzne i wybrane pisma przyrodnicze z dod. Charakterów, 1963 r.
  • Charaktery, jw. -
  • Przyczyny powstawania i rozwoju roślin [albo] Fizjologia roślin, księgi 1-6, 2002 r.

Charaktery, czyli przymioty z Teofrasta z Obyczaiami tego wieku. - Tom I , Tom II

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Teofrast z Eresos":

Lykeion badań naukowych w dziedzinie humanistyki i przyrodoznawstwa. Do przedstawicieli szkoły należą m.in. Teofrast z Eresos (jej drugi kierownik), Eudemos, Arystoksenos i Dikajarch. Liceum zawsze ...

Związek Koryncki ...

Platonizm ...

Teofrast z Eresos Teofrast z Eresos ( gr . Θεόφραστος Theophrastos), (ok. 370 - 287 p.n.e. ), grecki uczony i ...

Historia nauki ...

Papirus ...

Grzybienie białe ...

Zawilec gajowy ...

III wiek p.n.e. ...

Grzybienie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Teofrast z Eresos":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie