Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Teofil Antiocheński

Teofil Antiocheński

Teofil Antiocheński - (II w. po Chrystusie), był siódmym patriarchą Antiochii , apologetą chrześcijańskim, m.in. autorem dzieła Do Autolika (Ad Autolycum).

Spis treści

Święty

Teofil jest czczony jako święty w Kościele katolickim , gdzie wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 13 października, jak i w Prawosławiu - wspomnienie wypada 6 grudnia.

Nauczanie

O grzechu pierworodnym

Na temat upadku człowieka biskup Antiochii pisał w dziele Do Autolika. Styl Teofila, jako biskupa, duszpasterza, był prosty i dzięki temu jaśniej ukazywał doktrynę chrześcijańską. Wskazywał na fakt stworzenia mężczyzny i kobiety razem, by było jasne, że zostali uczynieni przez tego samego, jedynego Boga[1]. Była to aluzja anty- gnostycka . Zostali oni uczynieni potencjalnie śmiertelnymi, tzn. nie mieli umrzeć, ale też nie byli nieśmiertelni. Adam był w stanie duchowego dziecięctwa, zdolny do zdobywania wiedzy stopniowo, według woli Opatrzności[2]. Upadek i jego konsekwencje, opisane przez Księgę Rodzaju, Teofil rozumiał dosłownie. To, że opowiadanie biblijne jest prawdziwe, możemy stwierdzić poprzez nasze własne doświadczenie: bóle rodzenia, zawstydzenie węża, który wije się po ziemi[3]. Bóg wygnał człowieka z raju na jakiś czas, by mógł odpokutować swoją winę[4].

Bibliografia

Przekład polski jego dzieła:

  • Do Autolika. W: Pierwsi apologeci greccy. Kwadratus, Arystydes z Aten, Aryston z Pelli, Justyn Męczennik, Tacjan Syryjczyk, Micjades, Apolinary z Hierapolis, Teofil z Antiochii, Hermiasz. ks. Leszek Misiarczyk (przekład, wstep i przypisy), ks. Józef Naumowicz (oprac). Kraków: Wydawnictwo „M”, 2004, seria: Biblioteka Ojców Kościoła 24. 

Zobacz też

Przypisy

  1. Do Autolika, II,28
  2. Do Autolika, II,25
  3. Do Autolika, II,23
  4. Do Autolika, II,26; por. Henri Rondet: Original Sin. The Patristic and Theological Background. Shannon Irlandia: 1972, ss. 27-34. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Teofil Antiocheński":

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

1843 ...

Chrześcijaństwo ...

Michał Bakunin ...

Kaplica Czartoryskich na Wawelu ...

Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie ...

Imieniny ...

Théophile Gautier ...

1978 ...

Konferencja Episkopatu Polski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Teofil Antiocheński":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie