Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Ben Shemen

Ben Shemen

Na mapach: 31°57'32″N 34°55'40″E / 31.95889, 34.92778

Ben Shemen
כפר הנוער בן שמן
Państwo   Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Położenie31°57'32'' N
34°55'40'' E
Wysokość68 m n.p.m.
Ludność ( 2006 )
•  liczba ludności

627
Nr kierunkowy +972 3
Położenie na mapie kraju

Ben Shemen
כפר הנוער בן שמן
Strona internetowa wioski

Ben Shemen ( hebr. : כפר הנוער בן שמן) - wieś młodzieżowa położona w samorządzie regionu Hevel Modi'in , w Dystrykcie Centralnym , w Izraelu .

Leży w Szefeli przy moszawie Kerem Ben Shemen na wschód od miasta Lod i na południowy wschód od międzynarodowego portu lotniczego im. Ben-Guriona , w otoczeniu moszawów Hadid , Ben Shemen , Kerem Ben Shemen i Ginnaton . Wioska młodzieżowa jest typowym izraelskim rozwiązaniem, łączącym zalety szkoły rolniczej z internatem połączonej z praktyczną nauką zawodu w osadzie rolniczej.

Spis treści

Historia

Wykopaliska archeologiczne prowadzone w tej okolicy wykazały, że około II wieku p.n.e. istniała tutaj wioska, która prawdopodobnie została zniszczona podczas powstania Bar-Kochby w 135 . Ponowne ślady osadnictwa pochodzą z okresu od VI do IX wieku i okresu XIII - XIV wieku . Z okresu rzymskiego zachowały się pozostałości budynku. W jego pobliżu odkryto osiem zbiorników do rytualnych obmyć (być może mykwy ), dziewięć cystern na wodę, silosy na zboże i inne budowle, których przeznaczenie nie zostało jasno określone. W pobliskich jaskiniach , które służyły Żydom za schronienie, znaleziono liczną ceramikę. W ruinach z okresu panowania Bizancjum znajduje się prasa oliwek i łukowaty basen kąpielowy. Natomiast z okresu panowania Mameluków zachowało się kilka domostw z piecami i cysterną na wodę[1].

Pierwsza współczesna osada została założona w styczniu 1906 roku, jako fabryka oliwy z oliwek "Hadid", która później zmieniła nazwę na "Ben Shemen". Ziemię zakupiono od arabskich mieszkańców pobliskiej wioski Haditha i zasadzono na niej pierwsze drzewka oliwkowe , które zapewniały surowiec dla fabryki. Oliwki jednak nie przyjęły się i zdecydowano o przeniesieniu fabryki do Hajfy (fabryka "Shemen"). Tutejszą ziemię odkupił w 1927 roku Siegfried Lehmann, którego marzeniem było nauczenie żydowskich osadników syjonistycznej etyki w połączeniu z praktyczną nauką rolnictwa . W tym celu powstała tutaj szkoła rolnicza, której pierwszymi uczniami byli imigranci z Litwy [2].

Edukacja

W wiosce znajdują się trzy szkoły: szkoła podstawowa, szkoła średnia i wyższa uczelnia rolnicza. Obecnie uczy się tutaj około 1 tys. uczniów, z których ponad 400 mieszka w internatach. System edukacji obejmuje wszystkie normalne przedmioty plus nauki o środowisku naturalnym, agrotechnikę i planowanie rozwoju rolnictwa[3]. Najwybitniejszymi absolwentami byli: Szymon Peres i Mosze Kacaw .

Turystyka

W odległości 2 km na wschód od Ben Shemen rozpościera się stuletni Las Ben Shemen, który pierwotnie nazywał się Lasem Herzla. Jest to największy wiejski kompleks leśny w Izraelu (powierzchnia 2 100 ha ), znajdujący się pod opieką Żydowskiego Funduszu Narodowego . Początki tego lasu sięgają 1908 roku, kiedy to posadzono pierwsze sadzonki drzewek oliwkowych i różnych drzew owocowych. Później oliwki zastąpiono sosnami , cyprysami i innymi drzewami. Jest to wspaniały teren do wypoczynku i aktywnej rekreacji[4]. Spełnia on rolę "zielonych płuc" dla mieszkańców aglomeracji miejskiej Gusz Dan [5].

Przy lesie znajduje się ogród zoologiczny Małpi Park Ben Shemen, w którym zgromadzono różnorodne małpy, od maleńkich sajmiri do marmozet , pawianów i goryli . Na terenie rekreacyjnym dla gości przygotowano ścianę wspinaczkową, most linowy i inne atrakcje[6].

Komunikacja

Przy wiosce i moszawie Kerem Ben Shemen przebiega droga nr 443 , którą jadąc na zachód dojeżdża się do moszawów Ben Shemen , Ginnaton i miasta Lod , natomiast jadąc w kierunku wschodnim znajduje się duży węzeł drogowy z autostradą nr 1

( Tel Awiw - Jerozolima ) i autostradą nr 6
( Beit Kama - Barkai ).

Przypisy

  1. Israel Antiquities Authority: Ben Shemen ( ang. ). [dostęp 6 października 2008].
  2. Flowers in Israel: Ben-Shemen Forest al-Haditha ( ang. ). [dostęp 6 października 2008].
  3. Youth Village Ben Shemen: Studies ( ang. ). [dostęp 6 października 2008].
  4. The Jerusalem Post: A walk through Ben Shemen Forest ( ang. ). [dostęp 6 października 2008].
  5. TravBuddy: Ben Shemen Vacations ( ang. ). [dostęp 6 października 2008].
  6. Israel Wonders: Zoos in Israel ( ang. ). [dostęp 6 października 2008].

Linki zewnętrzneInne hasła zawierające informacje o "Ben Shemen":

XVI wiek ...

1972 ...

Musical ...

1932 ...

1983 ...

Szkocja ...

1933 ...

1979 ...

1962 ...

Encyklika ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ben Shemen":

47. Wybrane religie świata (plansza 9) ...

001. ABC niemieckiej fonetyki.... czyli jak to się wymawia? (plansza 8) ...

001. ABC niemieckiej fonetyki.... czyli jak to się wymawia? (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie