Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Hanna Suchocka

Hanna Suchocka - (ur. 3 kwietnia 1946 w Pleszewie) – polska polityk, radca prawny, nauczyciel akademicki, premier Polski w latach 1992-1993, minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka, ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej oraz Zakonie Maltańskim, poseł na Sejm PRL VIII kadencji i na Sejm X, I, II i III kadencji.

Wykształcenie i praca zawodowa

Ukończyła w 1968 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na tej uczelni uzyskała stopień doktora nauk prawnych. Pracowała jako nauczyciel akademicki, m.in. na KUL, a także w Instytucie Nauk Prawnych PAN.

Działalność polityczna w PRL

Od 1968 należała do Stronnictwa Demokratycznego, z jego listy została posłanką na Sejm PRL VIII kadencji (była posłem w latach 1980-1985). Wraz z Dorotą Simonides i Janem Janowskim znalazła się w 1982 w gronie posłów SD głosujących przeciwko delegalizacji "Solidarności". Pod koniec kadencji pozostawała posłanką bezpartyjną.

Działalność w III RP

W latach 1989-2001 sprawowała mandat posła na Sejm X kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego, I i II kadencji z listy Unii Demokratycznej i III kadencji z listy Unii Wolności. W 2001 nie ubiegała się o reelekcję. W okresie II kadencji zasiadała w Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego.

W wyborach prezydenckich w 1990 poparła Tadeusza Mazowieckiego, od 1991 należała do Unii Demokratycznej i – po zjednoczeniu z KLD w 1994 – do Unii Wolności. Wraz z m.in. Tadeuszem Mazowieckim reprezentowała tzw. chadeckie skrzydło tej partii.

Premier

10 lipca 1992 uzyskała poparcie Sejmu, obejmując urząd Prezesa Rady Ministrów, następnego dnia Sejm powołał jej koalicyjny rząd, który tworzyło siedem partii o charakterze centrowym i prawicowym. Jej gabinet uzyskał również poparcie m.in. posłów NSZZ "Solidarność" i Mniejszości Niemieckiej.

Rząd został odwołany (przewagą jednego głosu) 28 maja 1993 w wyniku tzw. niekonstruktywnego wotum nieufności zgłoszonego przez Alojzego Pietrzyka z NSZZ "S". Funkcję premiera technicznego sprawowała do października 1993.

Rząd Jerzego Buzka

W 1997 w rządzie Jerzego Buzka z rekomendacji Unii Wolności objęła stanowisko ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Jej kandydatura wzbudziła kontrowersje wśród części działaczy współtworzącego AWS Porozumienia Centrum, gdyż w sierpniu 1997 jej rząd został oskarżony przez Zbigniewa Siemiątkowskiego, o tolerowanie rzekomej inwigilacji opozycyjnych partii politycznych.

W 1999 była kandydatką rządu na funkcję sekretarza generalnego Rady Europy (nie została poparta przez frakcję socjaldemokratów, w tym posłów SLD). Po rozpadzie koalicji w 2000 podała się do dymisji z funkcji ministra.

Ambasador

Od 2001 zajmuje stanowisko ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej. Jest także ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej przy Zakonie Maltańskim.


Inne hasła zawierające informacje o "Hanna Suchocka":

Biskup ...

Zemsta (komedia) ...

Salwinia pływająca ...

1983 ...

Lata 90. XX wieku Osoby Polscy politycy Wojciech Jaruzelski Lech Wałęsa Aleksander Kwaśniewski Ryszard Kaczorowski Tadeusz Mazowiecki Waldemar Pawlak Mieczysław Rakowski Jan Krzysztof Bielecki Jan Olszewski Hanna Suchocka Józef Oleksy Włodzimierz Cimoszewicz Jerzy Buzek Bronisław Geremek Zbigniew Religa Donald Tusk Stefan Niesiołowski Politycy zagraniczni Michaił Gorbaczow Borys ...

Michał Bakunin ...

1980 ...

Lata 50. XX wieku ...

1964 ...

1943 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Hanna Suchocka":

18. Organy władzy Rzeczypospolitej Polskiej ? Rada Ministrów (plansza 12) ...

243. Oświata, nauka i kultura Polski (plansza 14) ...

056. Egzystencjalizm - główni przedstawiciele (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie