Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Ratownicy TOPR udzielają pomocy turyście na szlaku na Kasprowy Wierch – sierpień 2007
Akcja ratownicza Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na szlaku na Kasprowy Wierch. Sierpień 2007

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – ochotnicza organizacja ( stowarzyszenie ) zajmująca się ratownictwem górskim na obszarze polskich Tatr .

Aby zostać ratownikiem tatrzańskim, należy przejść okres próbny trwający od 1,5 roku do 3 lat. Trzeba wykazać się doskonałą znajomością topografii Tatr, a także praktycznymi umiejętnościami w dziedzinie wspinania, speleologii , narciarstwa, ratownictwa i autoasekuracji. Po zakończeniu szkolenia ratownik składa przysięgę na ręce naczelnika.

Spis treści

Historia

Projekt powołania stowarzyszenia zajmującego się ratownictwem górskim powstał w 1908 r. Śmierć Mieczysława Karłowicza , który zginął zasypany przez lawinę , przyspieszył prace nad powstaniem organizacji, zarejestrowanej ostatecznie 29 października 1909 r. pod obecną nazwą. Prezesem stowarzyszenia został Kazimierz Dłuski , naczelnikiem gen. Mariusz Zaruski , a siedzibą TOPR-u – Dworzec Tatrzański .

W 1910 w akcji ratunkowej na północnej ścianie Małego Jaworowego Szczytu , zginął jeden z ratowników – Klemens Bachleda – który nie usłuchał naczelnika, wzywającego go do powrotu słowami "Klimku, wracajcie"[1]. Pomimo jego poświęcenia, ranny taternik Stanisław Szulakiewicz zmarł, niedoczekawszy się pomocy.

W 1940 ratownicy zgodzili się przyjąć propozycję niemieckiego okupanta i przywrócić działalność TOPR-u, który funkcjonował w czasie wojny pod nazwą Freiwillige Tatra Bergwacht.

W 1952 Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zostało włączone w strukturę Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego , a cztery lata później ratownicy działali już pod nazwą Grupy Tatrzańskiej GOPR.

W 1963 po raz pierwszy użyto śmigłowca w akcji ratunkowej TOPR-u. Był to SM-1 , pilotowany przez Tadeusza Augustyniaka. Helikopter przetransportował turystę ze złamaną nogą z Doliny Pięciu Stawów Polskich do zakopiańskiego szpitala.

W 1974 ratownicy wzbogacili się o pierwszego psa posiadającego licencję psa lawinowego . Był to "Cygan" – owczarek niemiecki .

W 1991 TOPR usamodzielnił się, wychodząc ze struktur GOPR-u.

W 1992 ratownicy tatrzańscy otrzymali od prezydenta Lecha Wałęsy śmigłowiec "Sokół", który mógł zawisnąć nieruchomo w powietrzu, co znacznie przyspieszyło przebieg akcji ratunkowych. Dwa lata później, 11 sierpnia 1994 miała miejsce tragedia z udziałem helikoptera, w której zginęło dwóch pilotów (Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki) oraz dwóch ratowników (Janusz Kubica i Stanisław Mateja). Wypadek był spowodowany rozwarstwieniem łopaty wirnika głównego, która w czasie lotu, urywając się odcięła ogon maszyny wraz ze śmigłem ogonowym. Rozwarstwienie łopaty spowodowane było jej uderzeniem w kask jednego z ratowników podczas desantu.

W 1995 TOPR zaczął korzystać z nowego "Sokoła" obsługiwanego przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe . Początkowo maszyna stacjonowała w Zakopanem tylko sezonowo, od roku 2000 przeniesiono ją tu na stałe.

W 1999 TOPR został przyjęty w poczet członków Międzynarodowego Komitetu Ratownictwa Alpejskiego (IKAR).

W 2003 miał miejsce najtragiczniejszy jak do tej pory wypadek lawinowy w polskich Tatrach. 13-osobowa wycieczka licealistów z Tychów zmierzająca na Rysy, została zasypana lawiną, która pochłonęła 8 ofiar śmiertelnych. Drugiego dnia akcji ratunkowej miała miejsce awaria "Sokoła", podczas której zepsuły się kolejno oba silniki śmigłowca. Henrykowi Serdzie udało się wylądować autorotacyjnie , jednak został zwolniony z pracy przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, zarzucające mu łamanie przepisów lotniczych. Pilot został uniewinniony od zarzutu spowodowania niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym[2], a w 2005 zasiadł ponownie za sterami wyremontowanego "Sokoła", eksploatowanego od tej pory bezpośrednio przez TOPR[3].

Naczelnicy TOPR

Personel latający w TOPR w latach 1963-2003:

Piloci: Tadeusz Augustyniak, Bogusław Arendarczyk, Andrzej Brzeziński, Robert Hojdys, Józef Kania, Zbigniew Łukasik, Janusz Rybicki, Henryk Serda, Janusz Siemiątkowski, Wojciech Wiejak i Wiesław Wolański.

Dane adresowe

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
34-500 Zakopane , ul. Piłsudskiego 63a,
tel. (+48) 18 2014731
fax: (+48) 18 2015560
telefon ratunkowy: (+48) 601 100 300.

Przypisy

  1. Księga wypraw ratunkowych. Łódź: Wydawnictwo Abaton, 1994, ss. 21-23. . 
  2. Bartłomiej Kuraś: Pilot TOPR uniewinniony . Gazeta.pl Kraków, 2004-05-27. [dostęp 7 grudnia 2009].
  3. Henryk Serda znów pilotuje śmigłowiec TOPR . Gazeta.pl Kraków, 2005-02-20. [dostęp 7 grudnia 2009].

Bibliografia

  • Marek Grocholski. Rok po roku. „Tatry”. Jesień 2009. 30, ss. 60-69. Tatrzański Park Narodowy. ISSN 0867-4531 . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe":

Jura ...

Sit skucina ...

Murawa bliźniczkowa ...

Schronisko PTTK "Odrodzenie" na Przełęczy Karkonoskiej ...

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

1958 ...

Polska Partia Socjalistyczna ...

1974 ...

Zimna wojna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe":

23 Pierwsza pomoc (plansza 1) ...

Past Perfect (plansza 12) ...

001. U lekarza i w aptece (plansza 21) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie