Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Narentanie

Narentanie

plemiona serbskie w VII-IX wieku

Narentanie również Neretlanie, Paganie a od X wieku Moranie – drobne plemię słowiańskie, które około połowy VII wieku uformowało się na terenach pomiędzy Setiną a Neretwą , na wybrzeżu adriatyckim na wschód od Splitu [1].

Pochodzenie Narentan nie jest jasne. Mogą być zarówno plemieniem serbskim, które przywędrowało na Bałkany wraz z główną migracją serbską po 626 roku, jak i plemieniem sklawińskim , które przesiedliło się zza Dunaju w ramach wielkiej migracji sklawińskiej pomiędzy 609 a 615 rokiem. Niewątpliwie plemię uformowało się w wyniku przemieszania się tych migracji słowiańskich[2].

W VII i VIII wieku Narentanie weszli w skład wielkiego serbskiego związku plemiennego. W drugiej połowie VIII wieku wykorzystując słabość Bizancjum zdobyli trzy bizantyńskie wyspy: Brač, Hvar i Kročulę. Pchnęło ich to w kierunku korsarstwa i pośrednio przyczyniło się do tego, że nie utworzyli nigdy własnego organizmu państwowego. W IX wieku rywalizowali o wpływy w rejonie pomiędzy Splitem a Dubrownikiem z Wenecją [2]. W 867 roku odparli próbę narzucenia im zwierzchnictwa przez Bizancjum, które, w wyniku udanej akcji morskiej przeciw piratom arabskim w rejonie Dubrownika, podporządkowało sobie ziemie Duklan , Trebinian i Zahumlan [3]. Ostatecznie na początku X wieku książę serbski Piotr Gojnikowić podporządkował swej władzy ziemie Narentan, z powodu trwania przy pogańskiej religii przodków zwanej Paganią. Podporządkowanie Narentan Serbii przyniosło chrystianizację ich ziem w X wieku. Pod władzą serbską Narentanie zachowali znaczną autonomię. Podlegali władzy miejscowych władców plemiennych noszących tytuły sędziów lub książąt, a nawet królów, jak Slavac, władca Narentan pod koniec X wieku[4]. Nadal też uprawiali swój piracki proceder, co na początku XI wieku przyniosło wyprawy doży weneckiego przeciw wyspom Brač, Hvar i Kročuli. Ostatecznie w drugiej połowie XII wieku terytoria Narentan, zarówno lądowe jak i wyspy wcielił do Chorwacji król chorwacki Piotr Kreszimir IV[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. Mały słownik kultury dawnych Słowian. L.Leciejewicz (red.) . S. 429. 
  2. 2,0 2,1 T. Wasilewski : Historia Jugosławii. S. 30. 
  3. T. Wasilewski : Historia Jugosławii. S. 47. 
  4. T. Wasilewski : Historia Jugosławii. S. 64. 
  5. T. Wasilewski : Historia Jugosławii. Ss. 49 i 51.  Mały słownik kultury dawnych Słowian. L.Leciejewicz (red.) . S. 429. 

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Narentanie":

Kategoria:Plemiona słowiańskie ...

Trawunianie ...

Zahumlanie ...

Narentanie plemiona serbskie w VII-IX wiekuNarentanie również Neretlanie, Paganie a od X wieku Moranie – drobne plemię ...

Serbowie od VII do IX wieku ...

Timoczanie ...

Plemiona słowiańskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Narentanie":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie