Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tarcza herbowa

Tarcza herbowa

Tarcza herbowa - element herbu .

Spis treści

Kształt

Kształt tarczy herbowej wywodzi się od tarczy obronnej . Zmieniał się on na przestrzeni wieków zależnie od kraju (wpływów obcych) i aktualnej mody . W czasach heraldyki żywej, tzn. będącej odzwierciedleniem rzeczywistego uzbrojenia rycerza, kształt tarczy ewoluował wraz z rozwojem rynsztunku i zbroi .

Z czasem jej kształt odchodził o swojego źródła i był coraz swobodniej stylizowany, zgodnie z wymaganiami epoki. W niektórych przedstawieniach heraldycznych ( pieczęcie , guziki mundurowe, monety ) tarcza bywa pomijana i przedstawiane jest samo godło . W ciągu wieków uwidoczniło się szczególne upodobanie niektórych narodów do specjalnego typu tarczy. Tarcze te przyjęto nazywać zwyczajowo narodowymi, choć jest to pewnym uogólnieniem. Nie istnieją reguły heraldyczne zakazujące stosowania w herbie polskim tzw. tarczy niemieckiej lub francuskiej.

Kształt tarczy nie jest zazwyczaj zdefiniowany w opisie herbu, i jest dozwolona dowolność w stosowaniu różnych wzorów. Zasadniczą sprawą jest stosowanie tarczy w tym samym stylu co reszta elementów herbu. Sporadycznie tylko spotyka się w nadaniach herbów ścisłe określenie kształtu tarczy, w takich rzadkich przypadkach dowolne jej zmienianie jest już nadużyciem.

Przykłady narodowych kształtów tarcz

Kształt europejskich tarcz herbowych na przestrzeni dziejów

XIII w.XIII w.XIV w.XV w.XV w.XV w.XV w.XV w.
XVI w.XVI w.XVII w.XVII w.XVIII w.XVIII w.
XIX w.XIX w.XIX w.XIX w.

Zobacz teżInne hasła zawierające informacje o "Tarcza herbowa":

Protonotariusz apostolski Tarcza herbowa protonotariusza apostolskiegoProtonotariusz apostolski – w Kościele katolickim urzędnik (de numero) ...

Nałęcz (herb szlachecki) ...

Rawicz (herb szlachecki) ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...

Sklepienie trójdzielne ...

Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie ...

Panoplia ...

Ziemia ...

Władysław Gomułka ...

Zeus ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tarcza herbowa":

041. Zurych (plansza 4) ...

040. Sahara (plansza 4) ...

041. Zurych (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie