Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lewis Urry

Lewis Urry

Lewis Frederick Urry (ur. 29 stycznia 1927 - zm. 19 października 2004 ) - kanadyjski chemik i wynalazca . Pracując dla firmy Eveready Battery wynalazł baterię alkaliczną i baterię litową.

Urry urodził się w Pontypool, Ontario i po przebyciu służby w kanadyjskiej armii w 1950 ukończył Uniwersytet Toronto ze stopniem inżyniera chemika. Zaczął pracować w Eveready kilka miesięcy po ukończeniu studiów.

W 1955 Urry został wysłany do laboratorium firmy w Parma, Ohio w celu znalezienia sposobu wydłużenia żywotności baterii cynkowo węglowej. Mała trwałość tych baterii wcześniej poważnie zmniejszała ich sprzedaż. Urry zauważył, że opracowanie nowej baterii było bardziej opłacalne niż ulepszanie starych.

W latach 50. wielu inżynierów eksperymentowało z bateriami alkalicznymi, lecz nikt nie potrafił opracować dłużej działającej baterii, która byłaby opłacalna w produkcji. Po przetestowaniu wielu materiałów Urry odkrył, że dwutlenek manganu i cynk dobrze łączą się z alkaliczną substancją jako elektrolitem . Jego głównym problemem była mała moc baterii. Udało się to przezwyciężyć przez użycie sproszkowanego cynku.

Aby zaprezentować swój pomysł kierownictwu, Urry włożył baterię do zabawkowego samochodu i ścigał się nim dookoła stołówki z podobnym samochodem z tradycyjnymi bateriami. Okazało się, że nowe baterie napędzały samochodzik znacznie dłużej. Eveready od razu zmienił produkcję na prototyp Urrego. W 1980 nazwa firmy została przemianowana na Energizer. Współczesne baterie alkaliczne, dzięki technologicznym udoskonaleniom, mogą wytrzymać 40 razy dłużej niż oryginalny prototyp.

W 1999 Urry oddał swoją pierwszą prototypową baterię, razem z pierwszą komercyjnie produkowaną baterią cylindyczną do Smithsonian Institution . Obie baterie są prezentowane w tym samym pokoju, co żarówka Edisona .


Inne hasła zawierające informacje o "Lewis Urry":

Maciej Słomczyński ...

1951 ...

2001 w muzyce ...

Lata 90. XX wieku ...

1979 ...

Partia Demokratyczna (USA) ...

Lata 50. XX wieku ...

Sonar ...

Kultura darów ...

1946 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lewis Urry":

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 7) ...

Kompresja danych (plansza 3) ...

Wiązania chemiczne (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie