Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tajne Archiwa Watykanu

Tajne Archiwa Watykanu

Tajne Archiwa Watykanu ( łac. Archivum Secretum Apostolicum Vaticanum, wł. Archivio Segreto Vaticano) stanowią centralne archiwum wszystkich aktów wydanych przez Stolicę Apostolską Kościoła rzymskokatolickiego , pisma dyplomatyczne oraz inną korespondencję z nią związaną na przestrzeni wieków. Są tu przechowywane najważniejsze dokumenty związane z pontyfikatem papieży .

Spis treści

Historia

Archiwum papieskie - Scrinium Sanctum, zostało powołane przez papieża Juliusza I w IV w. . Do XI w. dokumenty były pisane na papirusie , stąd wiele z nich nie zachowało się do naszych czasów (papirus szybko ulega zniszczeniu). Archiwa były dosyć często przewożone w różne miejsca: do Lyonu i Viterbo przez Innocentego IV , do Anagnii przez Bonifacego VIII , czy do Perugii przez Benedykta XI . Zbiory zostały podzielone na dwie części, z czego jedna znalazła się w Carpentras , a druga w Asyżu , włączając je później do archiwum powstałego w Awinionie . Były one później sprowadzane do Rzymu (część za pontyfikatu Marcina V , inne dokumenty przeniósł Pius V w roku 1566 a resztę Pius VI w 1783 r.).

Sykstus IV oddzielił zbiory biblioteczne od archiwalnych, tworząc w ten sposób Bibliotekę Watykańską oraz Biblioteca secreta; najcenniejsze dokumenty zgromadzono na Zamku św. Anioła . Pius IV natomiast utworzył główne papieskie archiwum w Pałacu Apostolskim w Awinionie i podjął starania o sprowadzenie przynajmniej części dokumentów do Rzymu (pierwsza część zostałą sprowadzona wcześniej, za Marcina V). Papież Paweł V nakazał utworzyć Tajne Archiwum Watykańskie, w którym znalazła się większość dokumentów papieskich, zgromadzonych przezeń z Biblioteca secreta, Zamku św. Anioła i Kamery Apostolskiej . Pozostawały one niedostępne dla osób spoza Watykanu do późnych lat XIX wieku. Taka sytuacja sprzyjała rozpowszechnianiu się pogłosek o tajemnicach skrywanych w Tajnych Archiwach Watykanu. Znajdowały się one w trzech salach Pałacu Apostolskiego, przy czym w 1660 roku oraz XX wieku udostępniano na coraz to powiększające się archiwum nowe pomieszczenia. W 1810 roku w trakcie wojen napoleońskich Tajne Archiwum Watykańskie zostało przewiezione do Paryża ; w latach 1815 - 1817 część zbiorów zwrócono Stolicy Apostolskiej.

W 1870 roku na skutek powstania antypapieskiego archiwa znajdujące się poza murami Watykanu przejął rząd Królestwa Włoch . W roku 1881 papież Leon XIII postanowił udostępnić Tajne Archiwum Watykańskie naukowcom. Zaowocowało to rozwojem zagranicznych instytucji naukowych umieszczonych w Rzymie (np. Ecole Française, American Academy), wśród zadań których jest podejmowanie badań historycznych nad archiwaliami watykańskimi. Pierwszym historykiem, który wykorzystał w swoich pracach zasoby archiwum, był Ludwig von Pastor .

W XX wieku zbiory sukcesywnie wzbogacały dokumenty Kurii Rzymskiej , Pałacu Apostolskiego, nuncjatur , I oraz II Soboru Watykańskiego oraz materiały archiwalne niektórych znanych rodów rzymskich związanych z historią Kościoła .

20 lutego 2002 Jan Paweł II podjął decyzję, aby dokumenty dotyczące Niemiec za okres 1922 - 1939 zostały ujawnione, aby ukrócić spekulacje dotyczące powiązań między Stolicą Apostolską a III Rzeszą . Dokumenty zostały ujawnione na początku roku 2003 .

Archiwa obecnie

Obecnie Tajne Archiwum Watykańskie ma 85 km biężących dokumentów podzielonych na 630 zespołów archiwalnych. Najstarszym dokumentem jest Liber Diurnus Romanorum Pontificum (księga zawierająca zapisy z papieskiej kancelarii, począwszy od VIII w. ). W skład archiwum wchodzą dwie czytelnie, w których rocznie pracuje ok. 1500 naukowców z 60 krajów, sala z katalogami, biblioteka, laboratoria konserwatorskie i zajmujące się digitalizacją zbiorów oraz centrum komputerowe. Przy archiwum działa szkoła paleografii , dyplomatyki i archiwistyki .

Prefektem zarządzającym zbiorami jest o. Sergio Pagano.

Bibliografia

  • Watykan. Historia papiestwa. Od św. Piotra do Benedykta XVI, nr 48,

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Tajne Archiwa Watykanu":

Archeologia ...

Mikołajki ...

Zakon Kaznodziejski ...

Adolf Hitler ...

Katechizm Kościoła Katolickiego ...

Józef Kowalczyk ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

1929 ...

Maria Kazimiera d'Arquien ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tajne Archiwa Watykanu":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 12) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 17) ...

227 Polska walcząca (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie