Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Urban I

Urban I

Urban
Urbanus
Święty Kościoła katolickiego
Papież
Urban
Miejsce urodzenia Rzym
Data i miejsce śmierci23 maja 230
Rzym
Wyznanie chrześcijaństwo
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat 222
Wspomnienie 19 maja

Urban I - święty Kościoła katolickiego , papież w okresie od 222 do 230.

Urban I rządził Kościołem w czasie, gdy część gminy rzymskiej opowiedziała się za antypapieżem Hipolitem. Jemu to Urban I powierzył obliczenie daty Paschy .

Wzmiankowany jest przez Euzebiusza w jego historii oraz imię jego wymienione jest w Coemeterium Callisti, ale o jego życiu niewiele wiadomo. Za pontyfikatu Urbana I panował cesarz Aleksander Sewer (222-235) i był to czas wolny od prześladowań. W brewiarzu katolickim (z 25 maja ) mówi się o licznych nawróconych, między którymi są św. Cecylia , jej mąż św. Walerian i jego brat św. Tyburcjusz . Według podania św. Urban wydał instrukcję, aby kler do Mszy św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra. Uważany jest za męczennika , zginął 23 maja przez ścięcie głowy, a pogrzebany został na Coemetarium Praetextati. Na miejscu męczeństwa św. Cecylii, na Trastevere, kazał zbudować kościół w którym spoczywają szczątki, patronki muzyki.

Według Martyrologium św. Hieronima został pochowany na w katakumbach św. Kaliksta przy Via Appia . Znaleziono tam płytę grobową z jego imieniem zapisanym greckimi literami.

W średniowieczu w związku z rozwojem kultury agrarnej był jednym z najbardziej popularnych swiętych. W jego dzień błogosłwaiono pola. Jest patronem winiarzy, winnej latorosli, ogrodników, dobrych urodzajów. Przedstawiany jest z w szatach pontyfikalnych i tiarze, a jego atrybutami są: kilekich, krucyfiks, księga, miecz, winne grono, winne grono na księdze. W Kościele w Polsce jego wspomnienie liturgiczne przypada na 19 maja , przeniesione z 25 maja po reformie kalendarza w 1970 , w Kościele Greckokatolickim 12 lutego .

Jest patronem Maastricht , Toledo , Troyes , Walencji a w Polsce Gogolina , Zielonej Góry , gminy Kobiór oraz Cieszowej .

W tym samym czasie antypapieżem był św. Hipolit .

Linki zewnętrzne

|


Poprzednik
Kalikst I
Papież
222 - 230
Następca
Poncjan


Inne hasła zawierające informacje o "Urban I":

Nadciśnienie tętnicze ...

1362 ...

1986 ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Wyprawy krzyżowe prośba cesarza bizantyjskiego o pomocrywalizacja papiestwa z cesarstwem - w 1095 r. papież Urban II wezwał do krucjat, obiecując zbawienie, korzyści materialne[], wolność dla chłopów[].Interesy ...

Zakon Kaznodziejski ...

Złudzenie (psychologia) ...

Jacek Urban ...

1933 ...

Skarbiec Katedralny na Wawelu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Urban I":

022 Źródła pisane z czasów średniowiecza (plansza 18) ...

039 Kryzys kościoła łacińskiego w późnym średniowieczu (plansza 8) ...

015. Wyprawy krzyżowe (plansza 4) Papież Urban II Wyprawy krzyżowe Po wyparciu Arabów z Półwyspu Pirenejskiego, powstało kolejne ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie