Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zdzisław Truskolaski

Zdzisław Truskolaski

Zdzisław Truskolaski herbu Ślepowron (ur. 1899 , zm. 1949 ) - polski malarz ekspresjonista związany z Jasłem i Krosnem . Syn Alfreda, wnuk Henryka, mąż Jadwigi Dymnickiej. Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata . Jego wuj to Gustaw Truskolaski .

Ukończył szkołę w Jaśle , w 1919 wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie . Po roku porzucił Akademię, jak sam pisał "z niechęci do studiów tego typu, a zwłaszcza widząc marne wyniki końcowe kolegów, którzy Akademię ukończyli".

W 1923 powrócił do Krakowa zarabiając projektami "ornamentyki opartej na elemencie dotychczas nieznanym, tj. natężeniu kierunkowym czarno-białym". Zarabiał wówczas głównie malując portrety w Krakowie i w Zakopanem. Tam też poznaje Stanisława Ignacego Witkiewicza .Truskolaski mieszka przez pewien czas u Witkiewicz, który nazywa go swoim uczniem - patrz Sta.I.Witkiewicz, Listy do żony, 1928-1931, PIW W-wa, 2007 r. Po wpływem Witkiewicza Truskolaski maluje dwa portrety Janiny Brzostowskiej. W tym czasie ukończył studia na UJ i otrzymał absolutorium z historii malarstwa i literatury.

W 1937 odbyła się wystawa prac w IPS w Warszawie i we Lwowie w Związku Artystów Plastyków. Mając obiecaną wystawę w 1940 w lipcu w warszawskim IPS wysyła swoje prace w 1939 do Warszawy, prace te prawdopodobnie bezpowrotnie zaginęły. Podczas wojny dalej intensywnie pracuje. W 1944 Niemcy niszcząc i okradając Jasło wykradli lub zniszczyli wszystkie jego obrazy. Po wysiedleniu z Jasła mieszkał z rodziną w Krośnie . Utworzył tam Oddział Związku Zawodowego Artystów Plastyków (w 1944 liczący 24 osoby) i prowadzi Szkołę Malarstwa. W 1945 roku organizuje pierwszą po wojnie na ziemiach polskich wystawę prac ZZAP, której katalog wymienia 64 prace 19 malarzy. Dokonania te nie byłyby możliwe bez subwencji (minister Kultury i Sztuki w 1946 przyznał 10 000 zł miesięcznej subwencji na założenie i prowadzenie szkoły malarstwa).

Zdzisław Truskolaski dużo pisze i publikuje: O krytyce malarskiej, Teoria barw, Próba syntezy, O świadomości malarskiej i wiele innych. Prace teoretyczne zamieszcza w wydawanym przez ZZAP piśmie Sztuka i Życie. Tam też znajdują się opinie Truskolaskiego o pracach kolegów i recenzje z wystaw.

Truskolaski wystawiał swoje prace na wielu wystawach: w 1945 w Krośnie, w 1946 w krakowskiej TPSzP, w 1947 w Rzeszowie (Wystawa Wiosenna ZPAP), w 1949 w Łańcucie (wystawa ZPAP), w lutym 1949 w Rzeszowie. Po śmierci Truskolaskiego największą wystawę zorganizowało Muzeum Okręgowe w Krośnie w 1979 . Prace jego wystawiane były również w 1986 na wystawie malarstwa polski południowo-wschodniej w Rzeszowie, a w marcu 1997 na wystawie w galerii KUL w Lublinie. Ostania wystawa odbyła się w Sandomierzu ( 2007 , sierpień) ( Wojciech Weiss , Jan Cybis , Piotr Potworowski i inni). Obecnie jego obrazy znajdują się w muzeach w Krośnie, w Rzeszowie, w Krakowie oraz w zbiorach prywatnych.

Źródła:

  • Profile- 1978, nr 12, s.22-23
  • www.ztruskolaski.pl


Inne hasła zawierające informacje o "Zdzisław Truskolaski":

Orlęta Lwowskie ...

Język prasłowiański ...

1977 ...

Pokolenie "Współczesności" ...

Zdzisław Jerzy Bolek ...

Janusz Bielański ...

Zdzisław Sochacki ...

Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II na Wawelu ...

1925 ...

1929 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zdzisław Truskolaski":

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie