Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tadas Ivanauskas

Tadas Ivanauskas

Tadas Ivanauskas, Tadeusz Iwanowski (ur. 16 grudnia 1882 w Lebiodce koło Lidy , zm. 1 czerwca 1970 w Kownie ) - litewski naukowiec, profesor biologii i zoologii Uniwersytetu Kowieńskiego , założyciel kowieńskiego zoo .

Wykładał w katedrze biologii i zoologii Uniwersytetu Kowieńskiego od 1922 do 1940 roku - w 1929 roku stanął na czele tamtejszego Instytutu Zoologicznego. W 1940 roku przeniósł się na Uniwersytet Wileński , na którym pracował do czerwca 1956 roku.

W 1929 roku doprowadził do otwarcia pierwszej w Europie stacji badawczej ptaków na przylądku Ventė. W 1918 roku współtworzył kowieńskie Muzeum Zoologiczne, pięć lat później Kowieński Ogród Botaniczny. Uwieńczeniem jego dzieła było otwarcie w 1938 roku pierwszego na Litwie zoo .

Od 1954 do 1970 roku prowadził zajęcia na powstałym w miejsce zlikwidowanego Uniwersytetu Kowieńskim Instytucie Medycznym.

Braćmi Ivanauskasa byli polski polityk Jerzy Iwanowski , białoruski polityk Wacłau Iwanouski oraz wileński adwokat Stanisław Iwanowski.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Tadas Ivanauskas":

Heart of Midlothian F.C. ...

Tadas Ivanauskas Tadas Ivanauskas, Tadeusz Iwanowski (ur. 16 grudnia 1882 w Lebiodce koło Lidy , ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tadas Ivanauskas":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie