Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Tadżycy

Tadżycy

Tadżycy
Awicennaal-Chuwarizimi
Liczebność ogółemokoło 15-20 mln
Regiony zamieszkania   Afganistan : ok. 10 mln
  Tadżykistan : ok. 5 mln
  Uzbekistan :
ok. 3-11 mln
  Iran : 1,7 mln
  Pakistan : 1,2 mln
  Rosja : 500 000
  Niemcy : 120 000
  Stany Zjednoczone : ok. 50 000
  Chiny : 42 000
Język perski (tadżycki)
Religie islam (głównie sunnizm )
Pokrewne grupy etniczne Persowie
Tadżycy
Młody Tadżyk z gitarą w tradycyjnym stroju

Młody Tadżyk z gitarą w tradycyjnym stroju

Dzieci tadżyckie
Dziewczynka tadżycka

Dziewczynka tadżycka
Tadżycka kobieta z dzieckiem

Tadżycka kobieta z dzieckiem
Tadżycka staruszka ze złotymi zębami

Tadżycka staruszka ze złotymi zębami
Mała tadżycka dziewczynka

Mała tadżycka dziewczynka
Młoda tadżycka kobieta

Młoda tadżycka kobieta
Tadżycka rodzina obchodząca muzułmańskie święto przy stole

Tadżycka rodzina obchodząca muzułmańskie święto przy stole
Bazar w Tadżykistanie

Bazar w Tadżykistanie
Ludzie niedaleko pomnika w Duszanbe

Ludzie niedaleko pomnika w Duszanbe

Abdurahmoni Dżomi - poeta tadżycki
Kamoli Khujandi - tadżycki literat

Kamoli Khujandi - tadżycki literat
Zebunisso - poetka pochodzenia tadżyckiego

Zebunisso - poetka pochodzenia tadżyckiego
Omar Chajjam - tadżycki poeta narodowy

Omar Chajjam - tadżycki poeta narodowy
 

Tadżycy ( język perski : تاجيک Tâjik; cyrylica : Тоҷик) - jest to naród indoeuropejski pochodzenia irańskiego .

Spis treści

Pochodzenie etniczne

Tadżykowie, pokrewni, a często nawet utożsamiani z Persami , są potomkami aryjskich plemion wędrownych, które osiadły w Azji Środkowej około 2000 r. p.n.e. Co ciekawe, wśród Tadżyków - tak samo jak wśród Polaków i innych narodów słowiańskich - bardzo powszechne jest występowanie genów z haplogrupy R1a1 . Wśród nich występuje ona z częstotliwością aż 64%, podczas gdy u Polaków wartość ta wynosi 56%.

Regiony zamieszkania

Zamieszkuje on regiony Azji Środkowej, a głównie Tadżykistanu , gdzie stanowi 80% całej populacji, oraz północnego Afganistanu , stanowiąc około 37% tamtejszej populacji. Ogromne społeczności tadżyckie mieszkają w sąsiednim Uzbekistanie . Oficjalnie 5% jego liczebności deklaruje narodowość tadżycką, jednak uważa się, że Tadżyków w Uzbekistanie jest o wiele więcej - różne źródła szacują ich liczbę na od 4 do nawet 11 milionów osób, stanowiących nawet 15-45% całej ludności państwa. Jest to spowodowane tym, iż w czasach Związku Radzieckiego Tadżycy przebywający wówczas na terenie Uzbeckiej SRR dostali do wyboru - albo zostać zarejestrowanym jako Uzbecy i tam zostać, albo pozostać przy narodowości tadżyckiej i w konsekwencji zostać przymusowo wywiezionym do górzystej, słabo rozwiniętej Tadżyckiej SRR . Wielu z nich zdecydowało się zmienić swoją narodowość w zamian za lepsze warunki życia. Z tego powodu bardzo trudno jest określić rzeczywistą ich liczbę w Uzbekistanie .

Tadżycy mieszkający w Pakistanie , gdzie stanowią mniej niż 0,5%, są potomkami uchodźców - afgańskich Tadżyków, którzy uciekli z Afganistanu w latach 80. XX wieku, z powodu radzieckiej interwencji . Nieliczna społeczność tadżycka istnieje też w Chinach - we wschodniej części regionu Sinciang - i są tam jedną z 56 oficjalnie notowanych mniejszości narodowych (zobacz: Tadżycy w Chinach ).

Około połowy miliona Tadżyków zamieszkuje też niektóre obwody dzisiejszej Rosji . Większość z nich wyemigrowała tam ze swojego kraju w czasach ZSRR.

Pochodzenie nazwy

Nazwa "Tadżycy" pochodzi od słowa Tājik o ałtajskim pochodzeniu, i pierwotnie oznaczała ona nie-Turek; zazwyczaj była ona używana w odniesieniu do Persów lub Irańczyków. W czasie istnienia sułtanatu seldżuckiego , w którym Persowie byli rządzeni przez Turków Seldżuckich , słowo Tājik odnosiło się do perskojęzycznych ludów środkowej Azji . W źródłach pisanych pojawia się ona po raz pierwszy w XI-wiecznych ujgurskich kronikach.

Język

Naród tadżycki posługuje się językiem perskim, jednak zapisywanym najpierw (od 1928 ) narzuconym przez Sowietów w ramach polityki korienizacji alfabetem łacińskim , kilka lat później - w wyniku rusyfikacji - zmienionym na cyrylicę . Z powodu tej różnicy pisma język używany przez Tadżyków bywa często błędnie nazywany językiem tadżyckim, jednak od upadku Związku Radzieckiego stopniowo powraca się do tradycyjnego pisma arabskiego, wycofując cyrylicę.

Wierzenia

Tadżycy są narodem muzułmańskim - większość z nich jest sunnitami, lecz istnieją też nieliczne mniejszości szyickie ( imamickie i isma'ilickie ). Od dawna na terenach Tadżykistanu - głównie w Duszanbe - mieszkali także Żydzi , ale w XX wieku większość z nich wyemigrowała do Izraela bądź do Stanów Zjednoczonych , głównie z powodu tamtejszej ich dyskryminacji (jedyna synagoga w kraju, synagoga w Duszanbe , została zburzona w 2006 roku na zlecenie władz).

Tradycyjne zajęcia

Tradycyjnymi źródłami utrzymania Tadżyków były rolnictwo i ogrodnictwo, a w mniejszym stopniu - hodowla zwierząt i rzemiosło. Współcześnie są oni zatrudnieni w innych gałęziach gospodarki, głównie w przemyśle .

Charakterystyka

Tadżycy charakteryzują się najczęściej czarnymi włosami i oczami oraz umiarkowanie śniadą skórą. Pod względem rasowym są klasyfikowani jako przejściowa odmiana pomiędzy rasą mongoloidalną a rasą kaukaską .


Inne hasła zawierające informacje o "Tadżycy":

Etymologia nazw państw ...

Uzbekistan ...

Aleksander II Romanow ...

Tadżykistan ...

Tadżycy Tadżycy Awicenna • al-Chuwarizimi Liczebność ogółemokoło 15-20 mlnRegiony zamieszkania   Afganistan : ok. 10 mln   Tadżykistan : ok. 5 ...

Żółta rasa człowieka ...

Ludy irańskie ...

Kotlina Kaszgarska ...

Sinciang ...

Mniejszości narodowe w Chińskiej Republice Ludowej Zú) Jingpo (景颇族 : Jǐngpō Zú) Salarowie (撒拉族 : Sǎlá Zú)Blang (布朗族 : Bùlǎng Zú)Maonan (毛南族 : Màonán Zú) Tadżycy (塔吉克族 : Tǎjíkè Zú) – 41 tys.Pumi (普米族 : Pǔmǐ Zú) Achang (阿昌族 : Āchāng ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tadżycy":

Wybrane zagadnienia geografii świata - ludność (plansza 15) albo też formy przejściowe między rasą białą i żółtą (zwłaszcza Uzbecy i Tadżycy, sąsiadujący z białymi Irańczykami). Czarna rasa człowieka dzieli się na negroidów właściwych ...

Wybrane zagadnienia geografii świata - ludność (plansza 14) albo też formy przejściowe między rasą białą i żółtą (zwłaszcza Uzbecy i Tadżycy, sąsiadujący z białymi Irańczykami). ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie