Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Tałty (jezioro)

Tałty (jezioro)

Tałty
Żegluga na Tałtach

Żegluga na Tałtach
Państwo   Polska
Powierzchnia 18,36 km²
Wymiary12,5 × 1,8 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

14 m
44 m
Wysokość lustra115 m n.p.m.
Rzeki zasilająceJorka
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie Polski:

Tałty
53°51'08″N 21°31'27″E / 53.85222, 21.52417 Na mapach: 53°51'08″N 21°31'27″E / 53.85222, 21.52417

Tałty - najgłębsze jezioro rynnowe w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich . Dorzecze : Pisy .

Jezioro Tałty wypełnia część wielkiej rynny polodowcowej, która na odcinku od Rynu do Rucianego-Nidy ma długość 35 km. Jezioro Tałty stanowi jeden ciąg z Jeziorem Ryńskim o długości 20 km i powierzchni 18,3 km² (Dane Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie). Do brzegów zbiornika przylegają 4 wsie ( Skorupki , Tałty , Stare Sady , Jora Wielka ). Południowy kraniec jeziora znajduje się w obrębie miasta Mikołajki. Przyjęto umownie powierzchnię Jeziora Tałty 11,6 km², co wynika z jego długości 12,5 km liczonej od mostu w Mikołajkach (była tam w XVIIIw . śluza , patrz kanały ) do Ryńskiej Bramki - przewężenia jeziora pomiędzy półwyspami Pazdór (na południowym brzegu) i Mrówki na północnym. Jezioro ma największą szerokość 1,8 km na wysokości Kanału Tałckiego . Jezioro jest najwęższe od strony Mikołajek. Średnia głębokość jeziora wynosi ok. 14 m, a największa głębia 50,8 m znajduje się w pobliżu Skorupek . Na wschodnim brzegu jeziora między Skorupkami, a Mikołajkami położona jest wieś Tałty . Na zachodnim brzegu jeziora od strony Mikołajek położona jest wieś Stare Sady , a dalej Jora Wielka .

Zbiornik jest w znacznym stopniu zasilany wodami dopływającymi bezpośrednio z Jeziora Ryńskiego, a także Kanałem Tałckim od strony jezior Niegocin-Jagodne-Szymon-Tałtowisko. Posiada również siedem mniejszych dopływów , są to rowy melioracyjne oraz połączenie z jeziorami: Jorzec i Miałkie. Stan czystości dopływów w odniesieniu do norm przewidzianych dla wód płynących odpowiada I-II klasie czystości.

Litoral zespołu Ryńskie-Tałty zajmuje 14% powierzchni jezior, z tego połowę zajmują rośliny zanurzone, m.in. ramienice i rdestnice. W zlewni występują gleby bielicowe i brunatne, brzeg jeziora w przeważającej części wysokie, pagórkowate i strome. Pod względem stanu czystości jezioro zakwalifikowano do trzeciej klasy, o wyniku decydowały głównie parametry fizykochemiczne - niekorzystne warunki tlenowe, duża zasobność w biogeny i materię organiczną. Od szeregu lat obserwuje się bardziej zaawansowaną degradację plosa południowego, usytuowanego w rejonie Mikołajek.


Bibliografia

  • Wojciech Kuczkowski, "Szlak Wielkich Jezior Mazurskich", wyd. Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Feniks editions, Warszawa-Giżycko, 1993 , .
  • "Giżycko, Z dziejów miasta i okolic", Wydawnictwo Pojezierze, Olsztyn, 1983 , .


Inne hasła zawierające informacje o "Tałty (jezioro)":

Zambezi ...

Ren ...

Wag ...

Uznam ...

Cieśnina ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Nowa Anglia ...

Zugspitze ...

Mantua ...

Rekultywacja jezior ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Tałty (jezioro)":

014. Odmiana czasowników modalnych - Czas przeszły niedokonany. Imperfekt. (plansza 19) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

Użytkowanie i zagrożenia wód słodkich (plansza 14) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie