Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Słubice

Słubice

Słubice
Herb
Flaga
Herb Słubic Flaga Słubic
Województwo lubuskie
Powiat słubicki
Gmina
• rodzaj
Słubice (powiat słubicki)
miejsko-wiejska
Założono XIII wiek
Prawa miejskie 1945 ( 1253 razem z Frankfurtem nad Odrą)
Burmistrz Ryszard Bodziacki
Powierzchnia 19[1] km²
Ludność (2009)
•  liczba
•  gęstość

16 632[2]
875[1] os./km²
Strefa numeracyjna
+48 95
Kod pocztowy 69-100 do 69-103
Tablice rejestracyjne FSL
Położenie na mapie Polski

Słubice
52°21'03″N 14°33'37″E / 52.35083, 14.56028 Na mapach: 52°21'03″N 14°33'37″E / 52.35083, 14.56028
TERC
( TERYT )
4081005054
SIMC 0935736
Miasta partnerskie Frankfurt nad Odrą
Heilbronn
Szostka
Tijuana
Yuma
Hasło promocyjne : Miasto Hanzeatyckie
Urząd miejski
ul. Akademicka 1
69-100 Słubice
Strona internetowa miasta

Słubice ( niem. Frankfurt (Oder)-Dammvorstadt) – miasto w zachodniej części województwa lubuskiego , w powiecie słubickim , siedziba gminy miejsko-wiejskiej Słubice , w obrębie Lubuskiego Przełomu Odry , nad rzeką Odrą . 30 czerwca 2008 miasto miało 16 826 mieszkańców[3]. Jest to ośrodek akademicki–siedziba Collegium Polonicum , wspólnej jednostki dydaktyczno-naukowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Znajduje się tu historyczny Stadion Olimpijski oraz inne atrakcje turystyczne, między innymi cmentarz żydowski – jeden z najstarszych w Europie, pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1399 roku, zabytki architektury, ścieżka rowerowa na Promenadzie Nadodrzańskiej, szlaki turystyczne, oraz rezerwat przyrody i wiele innych. Część miasta objęta jest obszarem Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej , należy ono również do Euroregionu Pro Europa Viadrina . Słubice są ponadto członkiem Związku Miast Polskich .

Spis treści

Położenie

Miasto położone jest przy granicy z Niemcami , nad rzeką Odrą , niedaleko Puszczy Rzepińskiej . Na południe od Słubic przechodzi droga krajowa nr 2 .

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. gorzowskiego .

Toponimika nazwy miasta

Geneza nazwy Słubice wywołuje wiele sporów. Niektórzy wywodzą nazwę od plemienia Słupian , zajmującego obszar między Sprewą a Odrą . W dokumencie z 992 roku wymieniona została między innymi Zulbica. Według innych źródeł historycznych po prawej stronie Odry leżała w średniowieczu osada Zbiwitz, Zbirwitz lub Zliwitz. Nazwę Słubice można też wywieźć od wyrazów słub, słup.

Historia

Najstarsza budowla w Słubicach
Most miejski (odrzański)
Słup graniczny w Słubicach

Wzmiankowane prawdopodobnie w X wieku jako wieś Śliwice. Od 1555 do 1945 część Frankfurtu nad Odrą . Po II wojnie światowej w Polsce jako samodzielne miasto. Rozpoczęła się wtedy odbudowa miasta ze zniszczeń. W 1950 miasto stało się stolicą powiatu rzepińskiego (w 1959 przekształconego w powiat słubicki ).

W 1972 Słubice rozpoczynają współpracę z Frankfurtem nad Odrą , otwarto wtedy przejście graniczne. Trzy lata później, w 1975 zlikwidowano powiat, a utworzono UMiG (Urząd Miasta i Gminy). W 1981 otwarto Galerię "OKNO" w budynku SMOK (Słubicki Miejski Ośrodek Kultury). W 1987 miasto zdobyło tytuł Mistrza Gospodarności.

W 1993 po raz pierwszy zwołano sesję dwóch miast jednocześnie – Frankfurtu nad Odrą i Słubic. Tego samego roku otwarto wysypisko odpadów komunalnych.

W 1994 rozpoczęto budować domy akademickie ("Amicus", "Arcadia", "Gaudiu", "Juventa", "Sapientia", "Doctorant"), a w 1995 rozpoczęto budować Collegium Polonicum . W 1996 roku otwarto oczyszczalnię ścieków. W 1997 roku utworzono K-S SSE (Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną). Tego samego roku Frankfurt i Słubice broniły się przed powodzią tysiąclecia . W 1998 roku otwarto Collegium Polonicum , natomiast w 1999 , wskutek reformy administracyjnej kraju, ponownie utworzono powiat słubicki . W 2006 roku rozpoczęto budowę domu akademickiego "Forum", a w roku 2008 otwarto w SMOK-u teatr oraz kino [].

Gospodarka

Obecnie Słubice są ośrodkiem przemysłowym. Istnieje tam wiele[] przedsiębiorstw które działają w branży samochodowej, metalowej, obuwniczej, maszynowej, elektronicznej, budowlanej, spożywczej, betonowej, drewnianej. W 1997 roku utworzono tu Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną .

W mieście działa także wiele firm spedycyjnych. Jeszcze do niedawna w Słubicach istniały fabryki mebli "Terenówka" (obecnie galeria handlowa AXA) oraz największa w województwie lubuskim fabryka odzieżowo-przemysłowa "ZPO Komes". Obie te fabryki nie przetrwały transformacji gospodarki polskiej i upadły[].

Kultura

Pomnik Sybiraków

Główną instytucją kultury w mieście to Słubicki Miejski Ośrodek Kultury (SMOK), w którym działa Galeria "Okno", młodzieżowy dom kultury, teatr, kino oraz sala widowiskowa. W Słubicach odbywają się zajęcia tańca towarzyskiego w Studio Tańca "Bohema", odbywaja się również zajecia tanca nowoczesnego (break dance, street dance). W mieście działa także zespół tańca nowoczesnego "Frajda", zespół wokalny "Rytmos" (zdobywca wielu prestizowych nagrod[]). Działa tutaj także koło filmowe "Wolf".

Tuż przed świętami w domu kultury odbywają się również spotkania, na których uczestnicy malują, robią zdjęcia, wykonują rzeźby, używają wszelkich możliwych technik[]. Warsztaty przedświąteczne kończą się wystawą prac.

W Słubicach mieści się także Słubickie Towarzystwo Muzyczne, które jest organizatorem cyklicznych Koncertów Noworocznych oraz Międzynarodowych Spotkań Muzycznych "Musica Autumna", które na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych miasta. Pod patronatem towarzystwa działa w Słubicach Chór Kameralny "Adoramus" .

Co roku odbywa się również SMOK organizuje Święto Odry.

W mieście działa także: Biblioteka Miejska która posiada osiem filii na terenie Słubic, Biblioteka Pedagogiczna, Biblioteka Uniwersytecka. Znajduje się tu, także muszla koncertowa w której odbywają się koncerty. Planowane jest też utworzenie muzea "pożarnictwa" oraz amfiteatru[].

W Słubicach i Frankfurcie nad Odrą odbywa się również corocznie Festiwal Teatralny UNITHEA .

Media

Obecnie w Słubicach działają trzy gazety: " Gazeta Słubicka ", " Pogranicze Lubuskie " oraz " Kurier Słubicki ".

W Słubicach swoje przedstawicielstwo posiada także regionalna Gazeta Lubuska .

W mieście swoją siedzibę ma operator telewizji kablowej Vectra . Lokalnym kanałem telewizyjnym jest Horyzont TV Słubice, która jest dostępna w telewizji kablowej Vectra[4].

W mieście działa portal internetowy Slubice24.pl, który opisuje ważniejsze wydarzenia w mieście[5].

Sport i rekreacja

Stadion Olimpijski – część zabytkowa
Stadion Olimpijski – część zabytkowa, widok z nowej trybuny
Stadion Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych przy al. Niepodległości

Głównym obiektem sportowym w mieście jest Ośrodek Sportu i Rekreacji w Słubicach mieszczący się przy ul. Sportowej, który zarządza największą bazą sportową w powiecie słubickim. Słubicki OSiR posiada Stadion Olimpijski zbudowany w latach 1914 - 1927 , cztery stadiony treningowe (w tym jeden wyremontowany, posiadający oświetlenie 4-masztowe oraz trybunę na ponad 300 widzów), salę gimnastyczną, zespół basenów odkrytych, korty tenisowe, pole golfowe oraz bogate zaplecze gastronomiczne .[6].

Ośrodek Sportu i Rekreacji okala Park Rozrywki i Rekreacji w Słubicach znany także jako Park "Odra" z trasami spacerowymi, biegowymi, kolarskimi oraz torem saneczkowym.

W Słubicach znajduje się zbudowany w 1974 r. Stadion Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych, znajdujący się przy al. Niepodległości. W 2010 r. zaplanowano remont obiektu w ramach programu Orlik 2012 [7].

W mieście istnieje Miejska Sala Sportowa mieszcząca się przy ulicy Piłsudskiego, należąca do OSiR-u. Jednak w budowie od 2009 r. jest Szkolne Centrum Sportowe, które mieścić się będzie przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 1. W wyniku realizacji projektu powstanie m.in. wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa o powierzchni 1059 na 39 m.[8]

Najstarszym klubem w Słubicach, który przyciąga najwięcej widzów jest klub piłkarski MKS Polonia Słubice , który jest spadkobiercą pierwszego klubu piłkarskiego "Kotwica" założonego w mieście w 1945 r. Największym osiągnięciem Polonii Słubice jest zdobyty Puchar Polski na szczeblu okręgowym a także uzyskane czwarte miejsce w III lidze w sezonie 2006/2007. Obecnie klub ten gra w II lidze [9].

W 2002 i 2006 r. miasto było gospodarzem Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym kobiet i mężczyzn.

W Słubicach znajdują się takie obiekty sportowe jak:

  • Stadion Olimpijski
  • Stadion ZSE-R
  • Cztery stadiony treningowe
  • Zespół basenów odkrytych
  • Pole golfowe
  • Strzelnica miejska
  • Korty tenisowe
  • Szkolne Centrum Sportowe (w budowie), które posiadać będzie halę widowiskowo-sportową
  • Miejska Sala Sportowa przy ulicy Piłsudskiego
  • Sześć boisk wielofunkcyjnych wyremontowanych w ramach programu Orlik 2012

W Słubicach swoją siedzibę mają takie kluby jak:

Oświata

Turystyka

Kościół NMP Królowej Polski z 1775 r. przed 1945 strzelnica miejska
Słup totemowy Totem Pole w Słubicach

Atrakcje turystyczne

  • Cmentarz żydowski pochodzący z 1399 roku.
  • Kamienica przy ul. Sienkiewicza 50, najstarsza budowla w mieście.
  • Budynek Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych z 1710 roku.
  • Ratusz przy ul. Seelowskiej, wzniesiony w latach 1770 - 1773 .
  • Kościół NMP Królowej Polski z 1775 roku, wybudowany jako strzelnica miejska (Schützenhaus).
  • Budynek banku Pekao z 1812 roku.
  • Budynek Katolickiego Centrum Studenckiego z 1855 roku.
  • Stadion Olimpijski, wzniesiony w latach 1914 - 1927 , jeden z najstarszych oryginalnie zachowanych stadionów w Polsce.
  • Kamienice z XVIII , XIX , oraz pocz. XX wieku .

Szlaki turystyczne w okolicach

Trasy rowerowe w okolicach

Transport

Transport drogowy

Port Miejski "Nadzór Wodny Słubice"

Drogi krajowe i wojewódzkie:

Transport kolejowy

W Słubicach mieszczą się dwa przystanki kolejowe: Słubice i Słubice-Kunowice , które znajdują się na linii kolejowej nr 3 . Przystanek w Kunowicach posiada bocznice na linię kolejową nr 386 , która prowadzi do Cybinki .

Transport wodny

W Słubicach znajduje się duży port rzeczny Nadzór Wodny Słubice, który jest jednym z głównych portów na rzece Odra . Niedawno zapadła decyzja, o zakupie statku pasażerskiego z pięcioma innymi gminami ( Bytom Odrzański , Kostrzyn nad Odrą , Krosno Odrzańskie i Nowa Sól ).

Komunikacja podmiejska

Miasto posiada dobrze rozwiniętą sieć połączeń podmiejskich obsługiwanych przez Transhand Słubice , który także obsługuje komunikacje miejską. Autobusy docierają do większości wsi i miast w regionie. Z dworca PKS zlokalizowanego w centrum miasta można się też dostać do największych miast w Polsce oraz województwie lubuskim.

Komunikacja miejska

Religia

Miasto

Struktura miasta

Widok z wału miejskiego na Śródmieście
Zabytkowa XVIII wieczna kamienica przy ulicy Mickiewicza
  • Mosty:
  • Rzeki i potoki:
    • Odra
    • Lisia (potok)
    • Racza Struga (potok)
  • Góry:
    • Góra Odrzańska – (124 m n.p.m.)
    • Zielone Wzgórze
  • Wiadukty:
    • Wiadukt kolejowy – (łączący Słubice z Frankfurtem nad Odrą)
    • Wiadukt drogowy – (łączący Polskę z Niemcami)
  • Place:
    • pl. Przyjaźni
    • pl. Bohaterów
    • pl. Wolności
    • pl. Sybiraków
    • pl. Frankfurcki
    • pl. Jana Pawła II
  • aleje:
    • al. Niepodległości
    • al. Młodzieży Polskiej
  • Ronda:
    • Graniczne

Rozrywka i rekreacja

Zabytkowa XVIII wieczna kamienica przy ulicy Kopernika
Komenda Powiatowa Policji w Słubicach przy ul. Kazimierza Wielkiego 1
  • Tereny rekreacyjne:
  • Kina:
    • Kino SMOK
  • Teatr:
    • Sala widowiskowa SMOK
  • Inne:
    • Muszla koncertowa
    • Amfiteatr

Opieka zdrowotna

Na terenie miasta świadczenia zdrowotne zapewniają:

Administracja

Urząd miejski

Mieszkańcy Słubic wybierają do swojej rady miejskiej 13 radnych (9 z 15). Pozostałych 2 radnych wybierają mieszkańcy terenów wiejskich gminy Słubice [12]. Organem wykonawczym władz jest burmistrz . Siedzibą władz miejskich jest zabytkowy urząd miejski przy ul. Akademickiej.

Miasto jest siedzibą Starostwa powiatu słubickiego .

Parlamentarzyci są wybierani z okręgu wyborczego Zielona Góra , a posłowie do Parlamentu Europejskiego z okręgu wyborczego Gorzów Wielkopolski .

Burmistrzowie Słubic

  • Józef Rapcewicz - burmistrz (1990-1991)
  • Ryszard Bodziacki - burmistrz (1991-1994)
  • Ryszard Bodziacki - burmistrz (1994-1998)
  • Stanisław Ciecierski ( SLD ) - burmistrz (1998-2002)[13]
    • Tadeusz Wójtowicz - zastępca burmistrza (1998-2002)
  • Ryszard Bodziacki (Gmina- Nasz Dom) - burmistrz (2002-2006)
    • Edward Chojka - zastępca burmistrza (2002-2006)
  • Ryszard Bodziacki (Słubice Razem) - burmistrz (od 2006)
    • Marcin Jabłoński - zastępca burmistrza ( 25 maja 2006-2007), następnie starosta słubicki
    • Katarzyna Mintus-Trojan - zastępczyni burmistrza (od 2007), wcześniej sekretarz gminy

Przewodniczący rady miejskiej

  • Tadeusz Kowalik (PZPR) - przewodniczący (1975-1978)
  • Grzegorz Śmiech (PZPR) - przewodniczący (1978-1981)
  • Jan Szymański (PZPR) - przewodniczący (1981-1982)
  • Henryk Kraszula (PZPR) - przewodniczący (1982-1990)
  • Leon Timofiejczyk - przewodniczący (1990-1992)
  • Waldemar Lewandowski - przewodniczący (1992-1994)
  • Aleksander Kozłowski - przewodniczący (1994-1998)
    • Stanisław Ciecierski (SLD) - wiceprzewodniczący (1994-1998)[13], następnie burmistrz
  • Juliusz Żwirek (SLD) - przewodniczący (1998-2002)
  • Tomasz Ciszewicz (Gmina- Nasz Dom) - przewodniczący (2002-2006)
    • Piotr Kiedrowicz (Gmina- Nasz Dom) - zastępca przewodniczącego (2002-2006)
  • Piotr Kiedrowicz (Słubice Razem) - przewodniczący (od 2006)
    • Juliusz Żwirek (SLD) - zastępca przewodniczącego (od 2006)
    • Mariusz Olejniczak (PO) - zastępca przewodniczącego ds. wsi (od 2006)

Sekretarze gminy

  • Bożena Henryka Heniec (2001-2003)
  • Stefan Krawczyk (2003)
  • Katarzyna Mintus-Trojan (2005 - 28 grudnia 2007), następnie zastępczyni burmistrza[14]
  • Alicja Cieślak (od 28 grudnia 2007)[15]

Skarbnicy gminy

  • Barbara Kwiatkowska (2003-2004)
  • Hanna Michalska (od 1 czerwca 2004)[16]

Miasta partnerskie

Miasta partnerskie Słubic, zdjęcie z 2006 roku
MiastoKrajData podpisania umowyPopulacja
Frankfurt nad Odrą Niemcy 197561 288
Heilbronn Niemcy 199821 613
Tijuana Meksyk 19981 286 187
Yuma Stany Zjednoczone 200088 700
Szostka Ukraina 200887 000

Honorowi obywatele miasta

Zobacz też

Ten artykuł jest częścią cyklu artykułów o Słubicach

Przypisy

Bibliografia

  • Frankfurt (Oder) und Słubice – Topographischer Stadtplan, 2007, .
  • Walter Hausdorf, Siegrid Noack, Słubice – Ulice, drogi i place a ich rozwój historyczny we: Frankfurter Jahrbuch 2005, S. 95-191, .
  • A. Jermaczek (red.): Wstępna inwentaryzacja przyrodnicza gminy Słubice (mscr.). Projekt WWF "Zielona wstęga Odra – Nysa". Lubuski Klub Przyrodników. Świebodzin 1993.
  • A. Jermaczek, P. Pawlaczyk: Koncepcja ochrony przyrody obszaru objętego projektem WWF "Zielona wstęga Odra – Nysa" – synteza (mscr.). Lubuski Klub Przyrodników, Świebodzin 1996.
  • R. Stańko, A. Jermaczek: Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza oraz projekt ochrony przyrody obszarów zalewowych doliny Odry w rejonie Słubic (mscr.) Projekt WWF "Zielona wstęga Odra – Nysa". Lubuski Klub Przyrodników. Świebodzin 1998.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Słubice":

1968 ...

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza ...

Stare Miasto ...

Henryk Sienkiewicz ...

Odra ...

Tramwaj ...

Heilbronn ...

Kamień Górowski Kamień Kmiecy Kamień Kotowy Kamień Krajeński Kamień Mały – ujednoznacznienie Kamień Pomorski Kamień Rymański Kamień Wielki Kamień Śląski Kamień Łukawski Kamień Koszyrski Kamień-Kolonia Kamień-Rupie Kamień-Słubice Kamień nad Odrą Kamienica Kolonia-Kamień Nowy Kamień – ujednoznacznienie Ostry Kamień – ujednoznacznienie Rozbity Kamień Stary Kamień – ...

Pisz ...

Szczecin ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Słubice":

220. Rozmieszczenie ludności i struktura osadnicza Polski (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie