Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Polski Słownik Biograficzny

Polski Słownik Biograficzny

Polski Słownik Biograficzny
Kraj wydania Polska
Język polski
Data I wyd. 1935
Wydawca Polska Akademia Nauk
Typ utworu słownik

Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską , mieszkających w niej oraz poza jej granicami, od czasów Popiela do roku 2000.

Obecnie (2010) w 46 tomach opublikowano ponad 28000 biogramów (od hasła "Abakanowicz" do "Szaniawski"). Do końca 2000 r. obowiązywała zasada, że w PSB zamieszcza się biogramy osób zmarłych najpóźniej trzy lata przed wydaniem danego tomu, natomiast tomy wydane po roku 2000 zawierają, a będące w planie będą zawierać, wyłącznie biogramy osób zmarłych najpóźniej 31 grudnia 2000. Pierwszy tom został wydany w 1935 a kolejne trzy do roku 1938 . Później nastąpiła przerwa do 1946 spowodowana II wojną światową i kolejna, po 1949 w okresie stalinizmu . Wydawanie Słownika wznowiono w 1958 . Do ok. 2030 planowane jest zakończenie głównej edycji Słownika w ok. 62 tomach, a następnie planuje się wydanie suplementu.

Projekt

PSB jest wydawany wspólnie przez Polską Akademię Nauk i Polską Akademię Umiejętności . Projekt realizowany jest przez Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN i dotowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego . W pracę nad każdym tomem Słownika zaangażowanych jest kilkaset osób.

Redakcja

Inicjatorem i pierwszym głównym redaktorem PSB był Władysław Konopczyński . W 1949 został zmuszony przez władze do rezygnacji z posady redaktora. Po zamrożeniu prac w okresie stalinizmu , w 1958 redaktorem naczelnym został Kazimierz Lepszy , a w 1964 Emanuel Rostworowski . Od 1989 do 2002 redaktorem naczelnym był Henryk Markiewicz . Za jego czasów zostały wydane Uzupełnienia i sprostowania rekompensujące działania komunistycznej cenzury .

Od 2003 redaktorem naczelnym jest Andrzej Romanowski .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Polski Słownik Biograficzny":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Wincenty Okołowicz ...

Oddychanie komórkowe ...

Grenoble ...

Linköping ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Polski Słownik Biograficzny":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 9) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie