Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Słonecznik (Karkonosze)

Słonecznik (Karkonosze)

Na mapach: 50°45'51″N 15°41'01″E / 50.76417, 15.68361

Słonecznik latem
Słonecznik zimą

Słonecznik (niem. Mittagstein) – formacja skalna w Sudetach Zachodnich , w paśmie Karkonoszy , na terenie Gminy Podgórzyn .

Słonecznik znajduje się w południowo-zachodniej Polsce , w Sudetach Zachodnich , w paśmie Karkonoszy , na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego , na zachód od Kotła Wielkiego Stawu , na północnym zboczu Smogorni .

Jest to forma skalna, składająca się z kilku silnie spękanych granitowych ostańców , z których północny filar, oglądany od wschodniej strony przypomina wykutą w skale postać ludzką. Skała nie ma imponujących rozmiarów, położona na wysokości 1423 m n.p.m. wznosi się na wysokość 12 m. Góruje nad Karpaczem Górnym i okolicami, jest najbardziej charakterystyczną i najlepiej widoczną skałą w Karkonoszach, którą widać prawie z całej Kotliny Jeleniogórskiej . Fantazyjne kształty skały to efekt złożonego i długotrwałego procesu erozyjnego , podczas którego zostały usunięte elementy mniej odporne na działanie warunków atmosferycznych, a pozostały odporniejsze. Słonecznik zalicza się do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych skałek karkonoskich.

Ciekawostka

  • Słonecznik wziął swoją nazwę stąd, że dla mieszkańców Podgórzyna , Przesieki i Borowic słońce nad skałą wskazywało południe – nazwa niemiecka Mittagstein, czyli Kamień południa (południowy); nazwa czeska Poledny kamen.
  • Kształt skały podobnej do postaci człowieka dał okazję do powstania wielu legend. Według jednej z karkonoskich legend, jest to diabeł, który chcąc pokrzyżować szyki Liczyrzepie i postanowił zasypać głazami Wielki Staw, aby zatopić przy tym Kotlinę Jeleniogórską. Tak się zaangażował w swych niecnych poczynaniach, iż przegapił wschód słońca i kiedy dzwoniono na Anioł Pański skamieniał. Nazywano go "Diabelskim Kamieniem". Dawniej w jednej z legend lokalizowano w skale siedzibę Ducha Gór – Liczyrzepy nazywając skałę "Gniazdem Ducha Gór".
  • W roku 1942, z okazji 80. urodzin Gerharta Hauptmanna , Towarzystwo Karkonoskie (RGV) przemianowało Słonecznik na "Głaz Gerharta Hauptmanna" (Gerhart-Hauptmann-Stein). Po II wojnie światowej funkcjonował krótko jako "Głaz Tetmajera".

Turystyka

Obok Słonecznika przechodzą szlaki turystyczne


Inne hasła zawierające informacje o "Słonecznik (Karkonosze)":

Dzień Zmarłych ...

Michałowice (powiat jeleniogórski) ...

Teatr Nasz ...

Sedmídolí ...

Turek (Karkonosze) ...

Čertova hora ...

Wołowa Góra ...

Ptasiak ...

Suszyca (Karkonosze) ...

Przedział (Karkonosze) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Słonecznik (Karkonosze)":

˝Pan Tadeusz˝ A. Mickiewicza - spacer po Soplicowie i okolicach (plansza 8) ...

Geologiczne dzieje Polski (plansza 18) ...

240. Charakterystyka regionów geograficznych. Karkonosze (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie