Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mieczysława Przybylska-Łuczyńska

Mieczysława Przybylska-Łuczyńska

Mieczysława Przybylska-Łuczyńska, właśc. Mieczysława Kozer-Łuczyńska z domu Przybylska (ur. w 1907 w Puszczy Mariańskiej , zm. 27 grudnia 1972 w Warszawie ) – polska pisarka, autorka powieści Młoty nad kowadłem i innych powieści i opowiadań z życia wyższych sfer, które w latach międzywojennych cieszyły się dużą popularnością.

Życiorys

Urodziła się w 1907 w Puszczy Mariańskiej w zamożnej rodzinie Przybylskich. Lata młodości spędziła w Mszczonowie . Przez jakiś czas pracowała na poczcie, tutaj powstały jej pierwsze opowiadania i romanse. Korzystając z powodzenia, przeniosła się do Warszawy , gdzie wyszła za mąż. Utrzymywała bliskie znajomości z wysoko postawionymi osobistościami politycznymi, wojskowymi i gospodarczymi. Okupacyjne i powojenne losy pisarki nie są znane. Wiadomo tylko, że zmarła 27 grudnia 1972 w Warszawie i tam została pochowana na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 71F-II)[1].

Twórczość

Zadebiutowała opowiadaniem Rozbite gniazdo i niemal co roku tworzyła nową powieść, zbiór opowiadań lub tomik poezji, m.in. W hypnozie (1928), Stargane struny (1929), Harde dusze (1930), W lazurowej toni (1930), Nad otchłanią (2 tomy, 1931), Jarzmo życia (1932), Kozły ofiarne (1933), Pod płomiennym sztandarem (1934), Romans dyplomatyczny (1935), Witman i Ska (1936), Fałszywe kamienie, Błysk szczęścia, Sąd nad kobietą, Ugory (2 tomy), Płomień na wietrze oraz Noc zemsty[2]. Zostawiła po sobie w rękopisie pięć powieści: Ostatnie piętro, Czarne krzyże, Zbrodnia na dwa serca, Ulice i Droga przez piachy, które nadal znajdują się w posiadaniu rodziny. Jej dorobek literacki zawiera łącznie 36 pozycji.

Przypisy

  1. Jan Kieniewicz (red.), Cmentarz Bródnowski, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy, Warszawa 2007.
  2. Część tytułów znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich pod nazwiskiem Łuczyńska. Zob. katalog graficzny książek


Inne hasła zawierające informacje o "Mieczysława Przybylska-Łuczyńska":

Pęcice ...

1972 ...

Sława (imię) ...

1932 ...

Pokolenie "Współczesności" ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

Tadeusz Bór-Komorowski ...

1980 ...

Lata 50. XX wieku ...

Ursus ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mieczysława Przybylska-Łuczyńska":

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie