Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście

PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście
Forma prawna spółka z o.o.
Data założenia1 lipca 2001
Lokalizacja   Polska
Siedziba ul. Morska 350a
81-002 Gdynia -Cisowa
email mlignowski@skm.pkp.pl, skm@skm.pkp.pl
Numer KRS 0000076705
PrezesMaciej Lignowski
Branża transport
Produkty kolejowy transport pasażerski
Zatrudnienie 860
Kapitał zakładowy 54 053 000 zł
Strona internetowa

Pojazdy SKM w Gdańsku .
Lokalizacja aglomeracja gdańska
Rodzaj transportu kolej miejska
Data uruchomienia 4 marca 1951
Całkowita
długość linii
160 km
Liczba linii1
Liczba pojazdów65
Liczba stacji51
Prześwit toru 1435 mm
OperatorPKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.
Dwa składy EW58 w Gdańsku Stoczni . Posiadają więcej drzwi oraz lepsze przyspieszenie od jednostek EN57/71 stanowiących podstawę taboru SKM
Zmodernizowany EN57
Wnętrze odremontowanej jednostki EN57

Szybka Kolej Miejska w aglomeracji gdańskiej – wydzielony system kolei miejskiej łączący Gdańsk , Sopot , Gdynię , Rumię , Redę oraz Wejherowo Tczew i Słupsk . Jest jedynym w pełni wykształconym systemem SKM w Polsce . Obsługiwany przez spółkę PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o..

Struktura własnościowa[1]

 • 56605 udziałów (52,36 %) posiada Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Finansów
 • 1 udział (0,0009 %) posiada PKP S.A. z siedzibą w Warszawie
 • 32000 udziałów (29,60 %) posiada województwo pomorskie
 • 14000 udziałów (12,95 %) posiada Gmina Miasta Gdańska
 • 3500 udziałów (3,24 %) posiada Gmina Miasta Sopotu
 • 2000 udziałów (1,85 %) posiada Gmina Miasta Gdyni.

Spółka jest członkiem Związku Pracodawców Kolejowych .

Częstotliwość kursowania pociągów w szczycie przewozowym wynosi ok. 10 minut, a poza szczytem 15 minut. Taborem wykorzystywanym na linii SKM są głównie składy EN57 oraz EN71 . W dni powszednie na trasę wyjeżdżają ponadto dwa składy EW58 . Podstawowym fragmentem tras SKM jest linia 250 Gdańsk Główny - Rumia, która biegnie równolegle do linii "dalekobieżnej" 202 Gdańsk Główny - Stargard Szczeciński . To właśnie linią 250 kursuje zdecydowana większość pociągów SKM. Wyjątkiem są połączenia o nazwie Sprinter, które korzystają z torów dla pociągów dalekobieżnych zatrzymując się w Trójmieście tylko na stacjach Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Główna, Gdynia Chylonia.

Oprócz połączeń na trasie Gdańsk Główny - Wejherowo , SKM na mniejszą skalę obsługiwał lub obsługuje inne miasta województwa pomorskiego i województw sąsiednich. Obecnie pociągi SKM kursują również do Lęborka , Słupska i Tczewa . W poprzednich latach spółka wykonywała kursy m.in. do Malborka , Elbląga , Iławy , Smętowa , Laskowic Pomorskich , a także na lokalnej trasie Gdańsk GłównyGdańsk Brzeźno , wcześniej do Gdańska Nowego Portu . Kursowanie na tej trasie zawieszono z powodu nierentowności.

W 2007 SKM w Trójmieście przewiozła 40,5 mln pasażerów, co stanowi ok. 16 % całego ruchu wewnątrz aglomeracji. W 2008 przewozi dziennie około 130 tys. pasażerów, co daje 47,5 mln pasażerów rocznie (19% całego ruchu wewnątrz Trójmiasta)[2].

Spółka notuje zyski rzędu 2,5 mln rocznie wraz z subwencjami . W trójmiejskiej SKM nie są honorowane żadne bilety okresowe ani jednorazowe innych spółek PKP S.A. Kolej honoruje za to chipowe bilety metropolitalne, obowiązujące we wszystkich środkach komunikacji publicznej aglomeracji trójmiejskiej. W 2007 na przystankach SKM uruchomiono nowoczesne automaty do wydawania biletów.

Spis treści

Historia

Początki kolei w Gdańsku

Kolej dotarła do Gdańska 19 lipca 1852[3] w ramach budowy sieci połączeń Królewskich Kolei Wschodnich[4]. Początkowo kończyła się tu linia z Tczewa. Linia w stronę Sopotu i Wejherowa została zbudowana w 1859 i łączyła Stargard Szczeciński z Gdańskiem[5]. Obecnie są to linie 9 i 202 . Ponadto z Gdańska Wrzeszcza odchodziła linia do Starej Piły a stamtąd dalej do Kartuz, oraz sieć kolei wąskotorowych[6]

W 1912 rozpoczęto budowę osobnych torów położonych wzdłuż linii kolejowej Gdańsk - Wejherowo, przeznaczonych do ruchu podmiejskiego na odcinku Gdańsk Główny-Sopot. W tym celu dokonano rozbiórki szeregu położonych na planowanych torach lub w ich sąsiedztwie budynków oraz dokonano przebudowy stacji. Prace jednak przerwał wybuch pierwszej wojny światowej[3].

Kolej w Wolnym Mieście Gdańsk

W Wolnym mieście Gdańsk połączenia kolejowe były realizowane przez Polskie Koleje Państwowe.

Po II Wojnie Światowej początki SKM

Powstanie SKM

EW90-12 znajdujący się obecnie w Skansenie w Kościerzynie

Podczas odbudowy Gdańska i Gdyni ze zniszczeń wojennych , wraz z odbudową infrastruktury portowej i stoczniowej, ze względu na słabość komunikacji miejskiej i sprzyjające warunki geograficzno-urbanistyczne, podjęto decyzję o stworzeniu linii kolei miejskiej łączącej Trójmiasto .

W ramach reparacji wojennych z Niemiec dostarczono do Polski elektryczne wagony berlińskiej S-Bahn , zasilane nietypowym na polskie warunki napięciem 800 V prądu stałego , za pomocą tzw. trzeciej szyny. Tabor ten stanowiły ET165, ET166 i ET167, które zostały wycofane z Berlina, przed bombardowaniem. I znajdowały się na Dolnym Śląsku i Pomorzu[3]. Ze względu na nietypowość zasilania, wagony nie mogły zostać wykorzystane w zelektryfikowanym wcześniej warszawskim węźle kolejowym[7]. - wagony przeznaczono więc dla nowo budowanej linii w Trójmieście. Prace adaptacyjne przeprowadzono w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Gdańsku .

Prace projektowe były nadzorowane przez wydzielone w 1947 z Ministerstwa Komunikacji Biuro Elektryfikacji Kolei. Pierwotny projekt SKM, opracowany przez prof. Romana Podolskiego, zakładał wykorzystanie istniejącego od XIX torowiska wspólnego z linią dalekobieżną. Do realizacji zatwierdzono jednak śmiały jak na ówczesne czasy projekt budowy wydzielonego torowiska dla kolei miejskiej na odcinku Gdańsk Główny - Gdynia Główna , opracowany przez Okręgową Dyrekcję Kolei Państwowych w Gdańsku, zarządzaną przez mgr inż. Zbigniewa Modlińskiego, późniejszego ministra komunikacji[3].

Pierwsza linia Gdańsk Główny-Gdańsk Nowy Port

Jako pierwszą do ruchu oddano lokalną linię Gdańsk Główny - Gdańsk Nowy Port , po której przed wojną kursowały pociągi z Pruszcza Gdańskiego przez Gdańsk Główny do Nowego Portu. Pomimo braku wykwalifikowanych kadr oraz problemów z zaopatrzeniem w urządzenia niezbędne do eksploatacji trakcji elektrycznej, linia rozpoczęła funkcjonowanie 4 marca 1951 . W początkowych miesiącach funkcjonowania linii wykorzystywane były prostowniki odzyskane z łodzi podwodnych . Zainstalowana sieć trakcyjna przygotowana była od razu do późniejszego przejścia na standardowe napięcie 3000 V.

Druga linia Gdańsk Główny-Sopot

2 stycznia 1952 , uruchomiono regularne pociągi elektryczne na trasie do Sopotu , na odcinku od stacji Wrzeszcz na linii jednotorowej. 15 maja 1952 drugi tor sięgał stacji Oliwa , a 22 czerwca ruch na całej ówczesnej linii odbywał się po obu torach. Aż do 1953 , ze względu na opóźnienia w dostawach brytyjskiego wyposażenia podstacji elektrycznych , odcinek ten zasilano z wykorzystaniem podstacji przeznaczonej dla gdańskich tramwajów , oraz elementów z odzysku, a także wypożyczonych.

Przedłużenie linii do Gdyni Głównej

Do Gdyni Głównej linię SKM przedłużono 22 lipca 1953 , lecz do 1 maja 1954 na odcinku od stacji Orłowo funkcjonował jeden tor. Także w 1953 powstał budynek elektrowozowni w Gdyni Chyloni , jednak elektryfikacja torów do elektrowozowni nastąpiła dopiero dwa lata później - do tego czasu do manewrów niezbędna była lokomotywa parowa .

Przedłużenie linii do Wejherowa

Do stacji Gdynia Chylonia pociągi elektryczne kursowały od 15 stycznia 1956 , a do Wejherowa dotarły 31 grudnia 1957 . Na odcinku od Gdyni Głównej pociągi SKM nie miały już wydzielonego torowiska i korzystały z linii dalekobieżnej.

Lata 60. XX wieku

W połowie lat 60. z usług SKM korzystało ponad 250 tys. osób dziennie. Problemem była ograniczona przepustowość linii, brak części zamiennych oraz malejąca liczba sprawnych poniemieckich składów dostosowanych do trakcji 800 V, których eksploatacja była przewidywana na 10 lat. W związku z tym podjęto decyzję o podziale trasy na dwa odcinki na przystanku Gdynia Stocznia . Odcinek do Wejherowa 20 października 1969 został przełączony na standardowe zasilanie 3000 V, dzięki czemu można było wprowadzić młodsze zestawy trakcyjne serii EN57 , a starym pojazdom skrócić trasę o kilkanaście kilometrów. Wadą tego rozwiązania była konieczność przesiadki pasażerów na przystanku Gdynia Stocznia . Z kolei częstotliwość kursowania zwiększono dzięki zainstalowaniu w 1968 samoczynnej blokady liniowej , umożliwiającej takt sięgający 3 minut. W 1970 rozbudowano ponadto podstacje elektryczne, aby obsłużyć większy ruch pociągów.

Lata 70. XX wieku zmiana napięcia na 3000V

Stare poniemieckie wagony ostatecznie wycofano 19 grudnia 1976 wraz z unifikacją systemów zasilania na linii SKM. Do eksploatacji na całej linii weszły wtedy zestawy trakcyjne EN57 oraz EW58 , wykorzystywane do dnia dzisiejszego. Zmiana napięcia pochłonęła całą roczną produkcje EN57 z 1976. Obecnie stare składy SKM można zobaczyć: w Skansenie w Kościerzynie i na stacji Gdynia Cisowa Postojowa[8]

Lata 80. XX wieku

Wyświetlacz informujący ile minut pozostało do przyjazdu pociągu

W 1981 zelektryfikowano odcinek wydzielonego torowiska pomiędzy Gdynią Główną a Chylonią , a ostatni jak dotąd odcinek wydzielony z sieci PKP - od Chyloni do Rumi oddano do użytku w 1985 .

W 1988 wprowadzono Elektroniczny System Kontroli Ruchu Pociągów (ESKD), dzięki któremu informacje o ruchu pociągów są przekazywane do dyspozytora. System ten umożliwił również budowę wyświetlaczy informujących podróżnych ile orientacyjnie minut minie do przyjazdu pociągu z danego kierunku[9].

Lata 90. XX wieku

W latach 90. nastąpił spadek liczby pasażerów w trójmiejskiej SKM. Jednakże SKM nadal pozostała podstawowym środkiem transportu publicznego, zwłaszcza pomiędzy Gdańskiem a Gdynią[3].

12 lutego 1993 do służby weszły dwie jednostki EW60 i pracowały do 2000, kiedy zostały odstawione do naprawy głównej. Jednakże zamiast wykonać naprawę dokonano kanibalizacji tych pojazdów wykorzystując wiele części do naprawy innych EZTów szczególnie EW58. W 2005 oba pojazdy bardzo niekompletne sprzedano Kolejom Mazowieckim[10]..

22 grudnia 1997 oddano do użytku przystanek Gdynia Cisowa, przez co wydłużono część relacji z Gdyni Chyloni do Gdyni Cisowej.

Początek XXI wieku

Automat do sprzedaży biletów - pulpit dotykowy

1 lipca 2001 powstała samodzielna spółka PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o, przejmując mienie, pracowników, zadania oraz tradycje Zakładu Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście[11]

15 grudnia 2002[12] lub w 2003 roku[13]. skrócono linię Gdańsk Główny - Gdańsk Nowy Port, do przystanku Gdańsk Brzeźno.

24 czerwca 2005 ostatecznie zlikwidowano linię Gdańsk Główny - Gdańsk Nowy Port. O 18:55 odjechał ostatni pociąg z Gdańska Brzeźna. Przyczyną likwidacji tej linii była niska frekwencja, spowodowana konkurencją ze strony komunikacji miejskiej, a zwłaszcza tramwajów linii 10, 13 i 15[13]

W styczniu 2007 w Trójmiejskiej SKM pojawiły się pierwsze elektroniczne automaty do sprzedaży biletów SKM. Początkowo automaty zostały zainstalowane na stacjach Gdańsk Główny, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Główna oraz przystankach Gdańsk Zaspa, Sopot Kamienny Potok. Automaty te, w przeciwieństwie do automatów sprzedających napoje, przyjmują zarówno monety jak i banknoty[14]. Obecnie na stacjach i przystankach SKM znajduje się 21 takich automatów.

W listopadzie 2007 w ruchu zadebiutowały 4 odnowione w ramach SPOT EN57. Jednostki te zostały zmodernizowane przez ZNTK "Mińsk Mazowiecki" . Przebudowano też przystanek Sopot Kamienny Potok i Gdańsk Politechnika oraz stację Gdynia Główna i Gdańsk Oliwa. W ramach modernizacji wstawiono windy, wymieniono krawędzie peronowe i położono kostkę brukową. Na stacji Gdynia Główna dodatkowo zamiast schodów do głównej hali dworca zrobiono niezbyt strome podejście i postawiono zadaszenie na peronie.

Euro 2012 i plan budowy nowej linii SKM w Trójmieście

Schemat tras wraz z planowaną rozbudową sieci

W związku z ogłoszeniem planów przeprowadzenia Euro 2012 w planowanym stadionie w Gdańsku Letnicy powstała koncepcja budowy drugiej linii kolei miejskiej pod roboczą nazwą Trójmiejska Kolej Metropolitalna, która miałaby za zadanie połączenie nowego stadionu poprzez reanimowaną trasę do Nowego Portu z odbudowaną przedwojenną trasą do Kokoszek , łącznie z przystankiem w porcie lotniczym , a dalej istniejącą trasą Gdynia - Kościerzyna aż do lotniska w Kosakowie , planowanego do wykorzystania w ruchu cywilnym. Opublikowana została informacja o możliwości przyznania przez rząd pół miliarda złotych na sfinansowanie nowej linii[15]

Infrastruktura

Tabor

W SKM jeżdzą Elektryczne Zespoły Trakcyjne serii EN57, EN71, EW58. Cztery EZT, EN57, zostały zmodernizowane w ramach SPOT.[16]

Obecny

SeriaZdjęcieLiczba członówLiczba na SKM[17]Początek służby na SKMLiczba miejscZasilanieProducent
EN57
3 (r-s-r)451969216[18]3000VPaFaWag Wrocław
EW58
3 (s-d-s)719762123000VPaFaWag Wrocław
EN71
4 (r-s-s-r)1319762643000VPaFaWag Wrocław

Dawny

SeriaIlość członówIlość na SKMLata w SKMIlość miejscZasilanieProducent
EW90 (ET 165)2 (s+d)541951-76119800VAEG, DMV, O&K, SSW
EW91 (ET167)2 (s+d)201951-76114800VAEG, DMV, O&K, SSW
EW92 (ET166)2 (s+d)61951-76114800VAEG, O&K, WEG, SSW
EW60 3 (r+s+r)21992-20011643000VPafawag

Linie

Obecne

Tczew - Słupsk
Stacja/PrzystanekZdjęcieDzielnicakilometr liniiMożliwość przesiadki
Tczew
296,249 km[19]Pociągi dalekobieżne

Pociągi osobowe
Autobusy miejskie: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 19

Miłobądz 302,795 km
Pszczółki 306,646 kmPociągi osobowe
Skowarcz 308,419 km
Różyny
311,699 km
Cieplewo
314,321 km
Pruszcz Gdański
317,123 kmpociągi osobowe

Autobusy miejskie: 205, 207, 209.

Gdańsk Lipce Lipce322,056 km
Gdańsk Orunia
Orunia324,538 kmPociągi osobowe

Autobusy miejskie: 113, 151, 189, 205, 207, 209, 210, 232.

Gdańsk Główny
Śródmieście327,741 km

0,08 km[20]

Pociągi dalekobieżne

Dworzec autobusowy
Tramwaje: 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12,
Autobusy miejskie: 108, 112, 118, 120, 123, 130, 131, 151, 154, 161, 167, 168, 174, 175, 178, 184, 186, 189, 195, 205, 207, 209, 210, 213, 232, 254, 256, 275, 313, 367, 384, 525, 606[21]

Gdańsk Stocznia
Aniołki/Młyniska1,04 kmTramwaje 7, 8, 10[21]
Gdańsk Politechnika Aniołki/Wrzeszcz2,52 kmTramwaje 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12,

Autobusy miejskie: 283[21]

Gdańsk Wrzeszcz
Wrzeszcz4,18 kmPociągi dalekobieżne

Dworzec autobusowy
Autobusy miejskie: 110, 115, 116, 122, 124, 126, 129, 136, 142, 149, 157, 162, 164, 199, 262, 264[21]

Gdańsk Zaspa
Wrzeszcz/Zaspa5,39 kmAutobusy miejskie 127, 188, 227[21]
Gdańsk Przymorze-Uniwersytet Oliwa/Przymorze6,983 kmAutobusy miejskie 122, 139, 149, 199[22]
Gdańsk Oliwa
Oliwa8,08 kmpociągi dalekobieżne

Tramwaje 5, 11, 12
Autobusy miejskie: 117, 122, 127, 139, 143, 169, 171, 179, 199, 222, 622[21]

Gdańsk Żabianka-AWFiS Oliwa/Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia9,27 kmAutobusy miejskie: 148, 807
Sopot Wyścigi
Karlikowo, Świemirowo10,41 kmAutobusy miejskie: S, 117, 122, 181

Trolejbusy: 21, 31

Sopot
Śródmieście11,68 kmpociągi dalekobieżne

Autobusy miejskie: S, 181 Trolejbusy: 21, 31

Sopot Kamienny Potok
Kamienny Potok13,555 kmAutobusy: 122,177,185,187,622,S

Trolejbusy: 21,31

Gdynia Orłowo
Orłowo15,897 mPociągi osobowe

Autobusy: S Trolejbusy 21,26,31

Gdynia Redłowo
Redłowo17,541 kmAutobusy: R,S,W,Z,121,152,172,180,192,510

Trolejbusy: 21,23,24,26,29,31

Gdynia Wzgórze Św. Maksymiliana
Wzgórze Św. Maksymiliana, Śródmieście19,4 km
Gdynia Główna
Śródmieście20,992 kmPociągi dalekobieżne,

Pociągi osobowe
Dworzec autobusowy

Gdynia Stocznia Grabówek21,819 kmAutobusy: R,146,152

Trolejbusy: 23,24

Gdynia Grabówek
Leszczynki23,729 kmAutobusy: K,S,W,X,105,109,125,141

Trolejbusy: 20,21,22,25,26,27,28,29,30

Gdynia Leszczynki
Chylonia25,043 kmTrolejbusy: 20,22,27,28
Gdynia Chylonia
Chylonia26,172 kmpociągi dalekobieżne

Trolejbusy: 20,22,27,28 Autobusy: 114,159,173

Gdynia Cisowa
Cisowa27,256 kmTrolejbusy: 20,22,25,27Autobusy: R
Gdynia Cisowa Elektrowozownia Cisowa27,72 kmprzystanek służbowy SKM
Rumia Janowo Janowo30,215 kmAutobus:173
Rumia
31,793 km[23]

31,849km -zmiana kilometrażu

Autobusy miejskie: 9,J,R
Reda
Marianowo35,536 kmPociągi osobowe

autobusy miejskie: 8,9,J

Reda Pieleszewo
Pieleszewo38,204 kmAutobusy miejskie: 8,J
Wejherowo Śmiechowo Śmiechowo41,04 kmAutobusy miejskie: 1,8,16,J
Wejherowo Nanice
Nanice42,893 kmAutobusy miejskie: 1,8,10,J,
Wejherowo
Śródmieście43,995 kmPociągi dalekobieżne

Dworzec autobusowy
Autobusy miejskie: 2,4, nieopodal (ok. 150 m) 1,5,7,10,12

Gościcino Wejherowskie
48,608 kmAutobusy miejskie 3,7,10,12
Luzino 54,566 km
Strzebielino Morskie
59,411 km
Bożepole Wielkie
63,653 km
Godętowo
70,508 km
Lębork
Śródmieście, Centrum79,745 kmPociągi dalekobieżne

Pociągi do Łeby
Dworzec Autobusowy
Autobusy miejskie: 1,4,5,6

Leśnice
85,65 km
Pogorzelice
87,814 km
Potęgowo
98,464 km
Głuszyno Pomorskie
103 km
Strzyżyno Słupskie 105,99 m
Damnica
112,654 km
Jezierzyce Słupskie
122,254 km
Słupsk
Śródmieście, Zatorze131,173 kmPociągi dalekobieżne

pociągi do Ustki i Piły
Autobusy miejskie ZTM Słupsk-linie nr:1,2,4,5,8,11,12,13,14,18,21

Sprinter

Pociągi Sprinter zazwyczaj poruszają się po torach dalekobieżnych i zatrzymują się tylko na wybranych stacjach i przystankach osobowych. Podróż pomiędzy Gdańskiem Głównym a Gdynią Główną trwa 24 minuty przy 34 minutach w pozostałych pociągach SKM na tej trasie[24]. W pociągach tych honorowane są wyłączenie bilety na pociąg SKM. Taryfa jest taka sama jak przy pozostałych pociągach SKM.

Dawne

Gdańsk Główny - Gdańsk Nowy Port

Linia Gdańsk Główny - Gdańsk Nowy Port to pierwsza linia SKM w Trójmieście. Linia powstała już w 1867[12] Linię zamknięto 24 czerwca 2005. Obecnie po części tej linii jeżdżą jeszcze pociągi towarowe.

Stacja/PrzystanekZdjęcieDzielnicakilometr linii
Gdańsk Główny
Śródmieście0,140 km
Gdańsk Stocznia
Aniołki1,043 km
Gdańsk Nowe Szkoty
Wrzeszcz2,31 km
Gdańsk Kolonia
Letnica, Wrzeszcz3,693 km
Gdańsk Zaspa Towarowa
Brzeźno, Letnica, Wrzeszcz4,913km
Gdańsk Brzeźno Nowy Port6,498 km
Gdańsk Nowy Port
Nowy Port7,205 km
Elbląg-Gdańsk Główny (odcinek Elbląg-Tczew)
Stacja/PrzystanekZdjęcieDzielnicakilometr linii
Elbląg
Śródmieście28,954km[25]
Gronowo Elbląskie 18,702 km
Fiszewo14,295 km
Stare Pole10,995 km
Królewo Malborskie5,048 km
Malbork
Centrum, Piaski I0,25 km Zmiana kilometraża


277,888km[26]

Malbork Kałdowo
Kałdowo279,611 km
Stogi Malborskie
283,762 km
Szymankowo
286,748 km
Lisewo
293,825 km
Tczew [27]
296,249 km
Laskowice Pomorskie-Gdańsk Główny (odcinek Laskowice Pomorskie-Tczew)
Stacja/PrzystanekZdjęcieDzielnicakilometr linii
Laskowice Pomorskie
422,552 km[28]
Warlubie438,565 km
Twarda Góra449,586 km
Smętowo 457,25 km
Majewo 463,404 km
Morzeszczyn 467,34 km
Kulice Tczewskie 472,106 km
Pelplin 477,619 km
Subkowo485,155 km
Czarlin 492,328 km
Górki 497,077 km
Tczew [27]
497,919 km
Iława Główna - Gdańsk Główny
Stacja/PrzystanekZdjęcieDzielnicakilometr linii
Iława Główna
Iława Miasto
Ząbrowo
Redaki
Susz
Prabuty
Gdakowo
Mikołajki Pomorskie
Mleczewo
Dąbrówka Malborska
Gronajny
Malbork
Centrum, Piaski I


277,888 km

Malbork Kałdowo
Kałdowo279,611 km
Stogi Malborskie
283,762 km
Szymankowo
286,748 km
Lisewo
293,825 km
Tczew [27]
296,249 km
Wejherowo-Żarnowiec Elektrownia Jądrowa

Trasa Wejherowo - Żarnowiec Elektrownia Jądrowa składała się z fragmentu linii Wejherowo - Garczegorze, wybudowanej na początku XX wieku, odbudowanej częściowo w latach 80. XX wieku i Rybno Kaszubskie - Żarnowiec - Elektrownia Jądrowa, wybudowanej specjalnie do obsługi budowanej Elektrowni Jądrowej w Żarnowcu . Linia powstała w czerwcu 1986 a pół roku później była zelektryfikowana. 30 maja 1992 zamknięto ruch pasażerski na odcinku Rybno - Żarnowiec Elektrownia Jądrowa 1 maja 2002 zamknięto ruch towarowy. Obecnie linia jest rozebrana. Ostani fragment tej trasy Wejherowo - Wejherowo Cementownia został zamknięty 17 listopada 2004.

Stacja/PrzystanekZdjęcieDzielnicakilometr linii
Wejherowo
Śródmieście0
Wejherowo Cementownia 2,106 km
Orle 4,779 km
Góra Pomorska7,39 km
Zamostne 9,939 km
Rybno Kaszubskie 12,317 km

0,00km zmiana kilometrażu

Żarnowiec Elektrownia Wodna 7,74 km
Żarnowiec Elektrownia Jądrowa 10,09 km

Elektrowozownia w Gdyni Cisowej

Gdynia Cisowa jako stacja postojowa rozpoczęła swoją działalność pod koniec 1976, a jako zaplecze techniczne, wraz z elektrowozownią, od 1990. Zastąpiła dotychczasową lokomotywownię elektrycznych zespołów trakcyjnych w Gdyni Leszczynkach, dzieloną ze składami wagonowymi PKP . Stacja dysponuje grupą torów odstawczych, z semaforami wyjazdowymi skierowanymi w stronę przystanku osobowego Gdynia Cisowa i dalej Gdańska. Elektrowozownia dysponuje zapleczem technicznym w postaci hali z czterema kanałami krytymi o długości po 200 m każdy, na których mieszczą się po trzy rozczepione EZT serii EN57. Ponadto, przy grupie torów postojowych znajduje się jeszcze jeden, niekryty, kanał. Elektrowozownia posiada myjnię automatyczną i dwutorowy punkt czyszczenia składów.

Funkcję pomocniczą w zakresie drobnych napraw oraz czyszczenia składów pełni także grupa torów odstawczych w Wejherowie z krytą, dwutorową halą.

Bilety

W pociągach SKM honorowane są wyłącznie bilety na pociąg SKM oraz bilety metropolitalne. Bilety komunikacji miejskich z Gdańska, Gdyni i Wejherowa oraz bilety innych przewoźników kolejowych nie są ważne (z wyjątkiem ofert "Wspólny przejazd: trzy pociągi - jeden bilet" oraz "Bilet miesięczny imienny na przejazd pociągami SKM i Przewozów Regionalnych ").

Bilet metropolitalny

Bilet metropolitalny jest to oferta Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej. Bilet w zależności od wybranej opcji ważny jest w pojazdach komunikacji miejskiej wybranego miasta (łącznie z liniami przekraczającymi granice miasta) lub dodatkowo w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście pomiędzy stacjami Cieplewo i Luzino włącznie[29].

Uprawnieni do ulgi 50%

 • kombatanci
 • głuchoniemi
 • emeryci i renciści
 • dzieci w wieku 4-7 lat
 • uczniowie
 • studenci
 • doktoranci

Automaty do sprzedaży biletów

Automat do sprzedaży biletów na peronie - Sopot Kamienny Potok

Lista stacji i przystanków na których znajdują się automaty do sprzedaży biletów[30].

 1. Gdańsk Główny - przed wejściem na perony SKM oraz na peronie 4
 2. Gdańsk Politechnika - peron SKM
 3. Gdańsk Wrzeszcz - peron 2 SKM
 4. Gdańsk Zaspa - peron SKM
 5. Gdańsk Przymorze-Uniwersytet - peron SKM
 6. Gdańsk Oliwa - peron 2 SKM
 7. Gdańsk Żabianka-AWFiS - peron SKM
 8. Sopot Wyścigi - peron SKM
 9. Sopot - peron 1 SKM
 10. Sopot Kamienny Potok - peron SKM
 11. Gdynia Orłowo - peron 1 SKM
 12. Gdynia Redłowo peron SKM
 13. Gdynia Wzgórze św. Maks. - peron SKM
 14. Gdynia Główna - peron SKM
 15. Gdynia Stocznia - peron SKM
 16. Gdynia Chylonia - peron 1 SKM
 17. Gdynia Cisowa - peron SKM
 18. Rumia Janowo - peron SKM
 19. Rumia - peron 2 SKM
 20. Wejherowo - peron SKM

Promocje Szybkiej Kolei Miejskiej

W SKM w Trójmieście są następujące promocje[31]

Bilet czterech kolejnych weekendów

Bilet czterech kolejnych weekendów uprawnia do nieograniczonej ilości przejazdów pomiędzy wszystkimi stacjami danego odcinka. Bilet ten jest ważny tylko podczas weekendów tj. od 15.00 w piątek do 24.00 w niedziele. Bilet jest ważny przez 4 weekendy od daty wskazanej przez podróżnego podczas zakupu biletu. Bilet ten jest do nabycia tylko w kasach biletowych. W promocji nie są honorowane żadne ulgi (ani ustawowe ani handlowe).

Bilety okresowe ze zniżką 33 %

Promocja bilety okresowe ze zniżką 33 % jest przeznaczona dla firm, których pracownicy dojeżdżają SKM. Na podstawie umowy pomiędzy zakładem pracy a SKM w Trójmieście. Podstawą do korzystania z tej ulgi jest imienna legitymacja, która musi być okazana podczas kontroli biletów.

Wspólny przejazd: trzy pociągi - jeden bilet

Oferta wspólna z Przewozami Regionalnymi , PKP Intercity , Kolejami Mazowieckimi . Bilet jest ważny na przejazdach w dowolnej klasie (z tymże w pociągach SKM w Trójmieście jest tylko 2 klasa), na trasie nie przerwanej mającej przynajmniej 51 km długości. Podróż może się odbyć maksymalnie w pociągach 3 przewoźników. Bilet ten nie jest dostępny tylko w kasach biletowych.

Przejazdy wycieczek szkolnych i innych grup zorganizowanych

Promocja Przejazdy wycieczek szkolnych i innych grup zorganizowanych skierowana jest do grup zorganizowanych przez biura podróży, zakłady pracy, parafie, zrzeszenia, stowarzyszenia, szkoły, szkoły wyższe, placówki opiekuńcze itp. W przypadku grup zorganizowanych przez szkoły i szkoły wyższe ulga jest ważna tylko w czasie roku szkolnego (akademickiego). Grupa musi mieć przynajmniej 10 osób nie wliczając opiekunów (przewodników). Uczestnikom wycieczki przysługuje ulga 50 %, a opiekunom 100 % z tymże opiekunów może być maksymalnie trzech i nie więcej niż 1 na 10 płacących za przejazd uczestników (nie dotyczy wycieczek szkolnych, w których liczba opiekunów jest inna i jest ustalona na podstawie przepisów Ministerstwa Edukacji Narodowej). W celu zgłoszenia takiego przejazdu organizator musi wypełnić druk "Zgłoszenie przejazdu grupy" bądź "Zgłoszenie przejazdu wycieczki szkolnej". Druk można pobrać w kasach SKM bądź wydrukować ze strony SKM www.skm.pkp.pl.

Bilet abonamentowy 8 biletów w cenie 7

Bilet abonamentowy uprawnia do 8 przejazdów w cenie 7 biletów jednorazowych. Składa się z biletu zasadniczego i 7 biletów kuponów, które należy kasować w kolejności podanej na bilecie ostatnim kuponem jest bilet zasadniczy. Kupon oderwany od biletu zasadniczego jest nie ważny, można go oderwać dopiero po zakończeniu danej podróży.

Bezpłatny przewóz wózków

W pociągach SKM można bezpłatnie przewozić wózki przeznaczone dla podróżującego w nim dziecka. Dla dziecka należy mieć bilet z odpowiednią zniżką (nawet tzw. bilet zerowy). Wózek nie może utrudniać podróży innym pasażerom. Nie może powodować uszkodzenia mienia SKM bądź innych podróżnych. Wózki powinny być przewożone w przedziałach dla podróżnych z większym bagażem ręcznym, przedziałach dla rowerów bądź w przedsionkach.

Legitymacja seniora

Oferta skierowana dla osób, które ukończyły 60 rok życia. W celu uzyskania ulgi 50 % na bilety jednorazowe i okresowe podróżny powinien nabyć imienną legitymacje seniora (w cenie 75 zł) ważnej we wszystkich pociągach spółek PKP. Legitymacja jest ważna wraz z dokumentem stwierdzającym wiek. Legitymacja jest ważna przez rok od daty wskazanej przez nabywce. Legitymacje można wyrobić we wszystkich kasach SKM oraz niektórych kasach innych przewoźników.

Bezpieczeństwo i skrajnia

Bepieczeństwo

Zmodernizowane w ramach SPOT składy EN57 oraz część zmodernizowanych w mniejszym stopniu jednostek posiada monitoring[32]. Monitoring został też zainstalowany na stacjach i części przystanków[33].

SKM w Trójmieście posiada również własne jednostki Straży Ochrony Kolei, które wraz z policją patrolują perony i pojazdy[34].

Skrajnia na linii kolejowej 250

Linia kolejowa 250, na której zazwyczaj poruszają się składy SKM na trasie Gdańsk Główny-Rumia jest zaprojektowana i zbudowana z myślą o składach podmiejskich. Z tego względu łuki są bardziej ostre, skrajnia jest nieco mniejsza, a torowisko jest słabsze. Z tego względu po linii SKM nie mogą poruszać się ciężkie pociągi towarowe. Inne pociągi pasażerskie które w wyjątkowych sytuacjach, np. podczas remontów, jeżdżą po trasie podmiejskiej nie mogą osiągnąć dużej prędkości.

Lista prezesów PKP SKM w Trójmieście

Biura Obsługi Klienta i Siedziba SKM

Biuro Obsługi Klienta SKM w Gdyni

Na dworcach Gdańsk Główny i Gdynia Główna znajdują są biura obsługi klienta. Kompleks SKM mieści się pomiędzy przystankami: Gdynia Cisowa oraz Rumia Janowo ; posiada dwa własne przystanki służbowe , jeden w kierunku Gdyni Głównej i Gdańska , drugi w kierunku Rumi i Wejherowa .

SKM w Kulturze

Pociąg SKM pojawia się w piosence o Wejherowie:

Jedzie pociąg elektryczny przez miedze Z Gdańska, Gdyni poprzez Rumię, przez Redę

Peron podmiejski w Sopocie oraz jeden ze składów SKM jest scenerią teledysku do piosenki Polska zespołu Kult .

Działalności poboczne

Pociąg SKM z reklamą całopociagową na stacji Gdynia Orłowo

PKP SKM w Trójmieście oprócz przewozów pasażerskich świadczy również inne usługi[17].

 • udostępnianie dla przejazdów pociągów pasażerskich linii kolejowej nr 250.
 • wypożyczanie posiadanego taboru.
 • naprawy taboru kolejowego w swoich warsztatach.
 • udzielanie miejsca na reklamy w gablotach na peronach, pociągach oraz reklamy całopociągowe.
 • sprzedaży biletów innych firm w kasach i automatach.

Zobacz też

Przypisy

 1. Paulina Szumera: Struktura własnościowa Spółki . PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście, 2 lutego 2009. [dostęp 2 grudnia 2009].
 2. Zdążyć na EURO 2012
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Strona Oficjalna SKM: skm ( pol. ). [dostęp 28 stycznia 2009].
 4. Michał Jerczyński. Królewska Kolej Wschodnia - Jak powstała legenda. „Świat Kolei”. 7/2001, ss. 18-25. Łódź: Emi-pres. ISSN 1234-5962 . 
 5. Grzegorz Fey. Pierwsza Stacja w Gdyni. „Świat Kolei”. 8/2002, ss. 18-24. Łódź: Emi-pres. ISSN 1234-5962 . 
 6. Roman Witkowski. Koleje wąskotorowe na Żuławach Gdańskich (1). „Świat kolei”. 2/2007, ss. 18/2007. Łódź: Emi-press. ISSN 1234-5962 . 
 7. Bogdan Pokropiński. Tabor elektryczny warszawskiego węzła kolejowego w latach 1936-1946. „Koleje małe i duże”. 1/2008, ss. 56-65. Katowice: Apland. ISSN 1641-117X . 
 8. Michał Tusk: Zabytkowa kolejka w Trójmieście . Gazeta.pl, 9 maja 2006. [dostęp 13 stycznia 2010].
 9. Maciej Górowski: TRANSPORT SZYNOWY - Niezależna strona informacyjna ( pol. ). [dostęp 10 lutego 2009].
 10. Maciej Kucharski. Zmodernizowane jednostki serii EW60. „Świat kolei”. 7/2007, ss. 20-23. Łódż: Emi-press. ISSN 1234-5962 . 
 11. Oficjalna Strona SKM w Trójmieście: skm ( pol. ). [dostęp 1 lutego 2009].
 12. 12,0 12,1 Jarosław Woźny i Marek Potocki(red.): linia Gdańsk Główny - Gdańsk Nowy Port ( pol. ). [dostęp 23 stycznia 2009].
 13. 13,0 13,1 Paweł Wróblewski. Pożegnanie Linii do Gdańska Brzeźna. „Koleje Dawniej i dziś”. 6/2005, ss. 3-4. Warszawa: PPHU Mirage Hobby. ISSN 1234-5962 . 
 14. Paweł Wróblewski. Automaty biletowe SKM. „Świat kolei”. 2/2007, s. 5. Łódż: Emi-press. ISSN 1733-1994 . 
 15. Kasa na nową SKM , Gazeta Wyborcza , 25 kwietnia 2007
 16. Błąd w : Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie KMiD22007
 17. 17,0 17,1 Szybko pewnie Bezpiecznie – ulotka SKM w Trójmieście.
 18. w wyniku modernizacji liczba miejsc ulegała zmianom
 19. kilometraż liczony od Warszawy Wschodniej
 20. Zmiana kilometrażu
 21. 21,0 21,1 21,2 21,3 21,4 21,5 ZTM Gdańsk: Rozkłady jazdy ZTM - lista przystanków ( pol. ). [dostęp 1 czerwca 2010].
 22. Tabliczki przystankowe
 23. Koniec linii podmiejskiej dalej linią dalekobieżną
 24. Regionalny rozkład jazdy pociągów województwo pomorskie. Gdynia: Pomorski Zakład Przewozów Regionalnych w Gdyni, 2008. 
 25. kilometraż liczony od Malborka
 26. kilometraż liczony od Warszawy
 27. 27,0 27,1 27,2 dalej pociągi SKM jechały trasą Tczew-Gdańsk Główny a potem dalej trasą Gdańsk Główny - Wejherowo
 28. kilometraż liczony od Chorzowa
 29. Bilet metropolitalny - ulotka Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej
 30. Oficjalna Strona SKM w Trójmieście: skm ( pol. ). [dostęp 2 lutego 2009].
 31. Promocja Szybkiej Kolei Miejskiej - Ulotka SKM w Trójmieście
 32. Odmienione SKM-ki ruszają w trasę - Gdańsk, Gdynia, Sopot.htm ( pol. ). [dostęp 19 lutego 2009].
 33. Paweł Rydzyński: Kanar - kontrola biletów, skm, pkp, zkm, mzk - wiadomości ( pol. ). [dostęp 19 lutego 2009].
 34. PKP SKM ( pol. ). [dostęp 21 lutego 2009].

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście":

Brescia ...

Brno ...

Uznam ...

Okręg kowieński ...

Czarna Góra (Czeski Grzbiet) ...

Rdzeń przedłużony ...

Kowary ...

Przesieka (województwo dolnośląskie) ...

Jakuszyce ...

Mikołajki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście":

03 Dokumentacja pojazdu i uprawnienia policji (plansza 5) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

031. Düsseldorf - miasto ogrodów (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie