Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Szubin

Szubin

Szubin
Herb
Flaga
Herb Szubina Flaga Szubina
Województwo kujawsko-pomorskie
Powiat nakielski
Gmina
• rodzaj
Szubin
miejsko-wiejska
Burmistrz Ignacy Ryszard Pogodziński
Powierzchnia 7,65 km²
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

9 285[1]
1214 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 52
Kod pocztowy 89-200
Tablice rejestracyjne CNA
Położenie na mapie Polski

Szubin
53°01'N 17°45'E / 53.017, 17.75 Na mapach: 53°01'N 17°45'E / 53.017, 17.75
TERC
( TERYT )
6040510054
Urząd miejski
ul. Kcyńska 12
89-200 Szubin
Ruiny zamku Sędziwoja
Kościół p.w. św. Marcina
Kościół p.w. św. Anny
Budynek aministracyjny Zakładu Poprawczego

Szubin ( niem. Schubin) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim , w powiecie nakielskim , siedziba gminy miejsko-wiejskiej Szubin . Położone jest na Nizinie Gąsawskiej nad rzeką Gąsawką , należy do najstarszych miasteczek ziemi pałuckiej . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego .

Według danych z 31 grudnia 2004 miasto miało 9354 mieszkańców. Do 1975 r. miasto powiatowe.

Spis treści

Historia

Początki miasta

Znaleziska urn oraz starych monet greckich świadczą, że osada ludzka istniała tutaj przed powstaniem państwa polskiego.

Ziemia szubińska obejmująca miasto i gminę Szubin , stanowi część Pałuk – dawnego regionu północno-wschodniej Wielkopolski . W średniowieczu na tej ziemi zamieszkiwał ród Pałuków, z którego najznaczniejszym był Sędziwój Pałuka z Szubina. Piastował on wiele wysokich stanowisk w kraju, m.in. był starostą bydgoskim , wielkopolskim i krakowskim , wojewodą kaliskim oraz za panowania Ludwika Węgierskiego był jednym z regentów Królestwa Polskiego.

Sędziwój Pałuka jest również historycznym założycielem Szubina w XIV wieku . Z tego też okresu pochodzą resztki ruin zamku szubińskiego. Pierwsze wzmianki historyczne o Szubinie pochodzą z 1365 r. Datę tę przyjmuje się jako datę powstania miasta.

Miasto Szubin powstało obok zamku po prawej stronie Gąsawki. Pierwszymi jego mieszkańcami byli rzemieślnicy, którzy ze skór licznych w okolicznych puszczach zwierząt szyli dla mieszkańców zamku odzienie (kożuchy) zwane "szubami" – stąd prawdopodobnie pochodzi późniejsza nazwa Szubin, która powstała dopiero w XVI wieku . We wcześniejszych dokumentach spotykamy nazwy: Subyn, Subina, Schubini i Szubino.

Najstarszą istniejącą w mieście budowlą jest kościół pod wezwaniem św. Marcina , ufundowany przez dziedzica na zamku Sędziwoja w XIV wieku . Zbudowany jest w stylu późnogotyckim o jednej nawie . Jako beneficjum kościoła Sędziwój podarował wieś Wieszki .

Po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem w Szubinie przebywał król Władysław Jagiełło goszczony przez Macieja z Wąsosza .

W okresie panowania króla Kazimierza Wielkiego sadzono w Szubinie szczepy winne, stąd zachowała się do dzisiaj nazwa ulicy Winnica.

Szubin był niegdyś miastem szlacheckim i poza zamkiem nie posiadał murów obronnych. Przy końcu XIV wieku dziedzicami Szubina zostali Łabiszyńscy, później – aż do XVII wieku – Czarnkowscy. W roku 1645 właścicielem Szubina był Krzysztof Opaliński , który nadał miastu liczne przywileje. Następnie Szubin należał do Konarzewskiego, Józefa Złotnickiego, księżnej Teofili Wiśniowieckiej i do Mycielskich. Stanisław Mycielski rozszerzył prawa miasta nadane przez Opalińskiego. Później Szubin przeszedł w ręce niemieckie .

Od rozbiorów do II wojny światowej

I rozbiór Polski w 1772 r. pozostawił Szubin w granicach Rzeczypospolitej , jednak już rok później, w 1773 r. król pruski drogą dodatkowej aneksji włączył Szubin do swojego państwa. W okresie 1807 - 1815 miasto należało do Księstwa Warszawskiego , by następnie znowu znaleźć się w granicach Prus. W roku 1818 został Szubin miastem powiatowym , a w roku 1835 otrzymał sąd okręgowy. Powstały wówczas drogi bite do Bydgoszczy , Nakła , Żnina i Kcyni .

Polscy mieszkańcy Szubina brali czynny udział w powstaniach: kościuszkowskim , listopadowym i styczniowym . W 1848 r. w "Wiośnie Ludów" Szubin był widownią zaburzeń i ruchów wolnościowych. O utrzymanie polskości walczyły polskie stowarzyszenia kościelne i świeckie (np. Chór "Halka". Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" i inne).

Początek roku 1919 przynosi usunięcie władzy pruskiej z Szubina i ziemi szubińskiej, wywalczone przez powstańców wielkopolskich . Długie i krwawe walki, decydujące o powodzeniu całego powstania, toczyły się pod Szubinem, Rynarzewem i na linii Noteci . W okresie międzywojennym miasto i gmina Szubin należały najpierw do województwa poznańskiego , później pomorskiego .

W 1939 miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie, a następnie włączone bezpośrednio do III Rzeszy 1939 - 1945 . Administracja hitlerowska nadała miastu nową nazwę – Altburgund. Niemcy utworzyli w Szubinie obóz jeniecki dla aliantów: Francuzów , Brytyjczyków i Amerykanów . Przebywało w nim ogółem 20 tys. jeńców, jednorazowo po 5 tys.

W wyniku terroru stosowanego wobec ludności polskiej, wysiedleń i powołań do armii w czasie II wojny światowej zginęło łącznie ok. 500 osób z Szubina i powiatu. 21 stycznia 1945 r. w wyniku ofensywy wojsk radzieckich zakończyła się okupacja hitlerowska.

Zabytki

  • gotycki kościół (XIV, XIX w.) z kaplicą Jagiellońską (XVI w.)
  • drewniana kaplica z 1748
  • resztki zamku z XIII/XIV w.
  • poewangelicki neogotycki kościół z 1904
  • domy z XIX w.

Religia

Parafie rzymskokatolickie

Inne

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Szubin":

Nałęcz (herb szlachecki) ...

Wielkie Księstwo Poznańskie ...

Pomorcy dzisiejszego miasta Biełomorsk po Kem . Najbardziej znanymi Pomorcami byli Michaił Łomonosow , Fiedot Szubin i Siemion Iwanowicz Dieżniew .Pomorcy żyli i utrzymywali się z lasu i ...

Szubin SzubinHerbFlaga Herb Szubina Flaga Szubina Województwo kujawsko-pomorskie Powiat nakielski Gmina • rodzaj Szubin miejsko-wiejska Burmistrz Ignacy Ryszard Pogodziński Powierzchnia 7,65 km² Ludność (2008)•  liczba •  gęstość 9 2851214 os./km² Strefa numeracyjna +48 52 Kod pocztowy 89-200 Tablice rejestracyjne CNAPołożenie ...

Nakło nad Notecią prawobrzeżnej ziemi nadnoteckiej, zwanej Krajną . Jako gmina Nakło graniczy z gminami: Kcynia , Szubin , Mrocza , Sadki , Białe Błota i Sicienko . HistoriaKluczowy gród obronny Pomorzan przy ...

Województwo kujawsko-pomorskie ...

Podział administracyjny II RP ...

powstanie wielkopolskie Gniezno (ppłk Kazimierz Grudzielski), III Okręg: Wyrzysk, Bydgoszcz, Szubin, Inowrocław, Strzelno, Mogilno, Żnin, Wągrowiec (por. Napoleon Kaczorowski), ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Szubin":

011. Struktura systemu przyrodniczego Ziemi (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie