Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sztuczne ognie

Sztuczne ognie

Sztuczne ognie

Sztuczne ognie (fajerwerki, od niemieckiego Feuerwerk[1]) – wyroby pirotechniczne wykorzystywane do celów widowiskowych i sygnalizacyjnych, po zapaleniu dające efekty świetlne i akustyczne. Obecnie największym producentem fajerwerków są Chiny .

Spis treści

Historia

Sztuczne ognie
Pokaz sztucznych ogni, video

Około 206 r. p.n.e. w czasach dynastii Han w Chinach prażono bambusy aby wywołać huk odstraszający złe duchy. W czasach Dynastii Południowych i Północnych ( 420 - 589 naszej ery) sztuczne ognie były również wykorzystywane podczas modlitw o pomyślność i szczęście. Fajerwerki były także stosowane w celach bojowych. Obecnie są stosowane głównie w celach widowiskowo-rozrywkowych. Często w połączeniu z pokazami laserowymi oraz muzyką elektroniczną. Pokazy sztucznych ogni są też punktem kulminacyjnym wielu imprez plenerowych przebiegających w okresie wieczorowo-nocnym. Imprezą nie mogącą się odbyć bez takich pokazów jest Sylwester . Pierwsze znane pokazy sztucznych ogni zorganizowano na dworze cesarskim w Chinach XII wieku. W zastosowanych wtedy racach użyto zwykłego prochu , stosowanego potem w Europie jako dymny proch strzelniczy . Obecnie w racach i petardach stosuje się współczesne, bardziej widowiskowe i zaawansowane technologicznie środki pirotechniczne. Do roku 1965 do odpalania rac i ładunków używano lontu pirotechnicznego, o stałym czasie spalania. Czas odpalenia kolejnych petard regulowano używając różnej długości lontu . Od 1965 do odpalania sztucznych ogni używa się elektrycznych zapłonników pozwalających na dużo lepszą ingerencję w czas odpalania oraz zwiększających bezpieczeństwo obsługi technicznej pokazów (odpalanie może odbywać się z większej odległości i nie ma niebezpieczeństwa zamoknięcia lontu).

W Polsce pokazy sztucznych ogni odbyły się po raz pierwszy w 1918 r., kilka dni po ogłoszeniu niepodległości. Trwały wtedy zaledwie 3 minuty.

Efekty

Pokazy sztucznych ogni

Efekty świetlne powstające podczas pokazów sztucznych ogni można podzielić na 3 rodzaje:

  • wybuchy koliste
  • świetliki
  • eksplozje znacznikowe.

Oprócz tego producenci stosują własne nazwy w celach handlowych:

Chryzantemy 
gęste kule o nierównej długości ramion.
Palmy 
kilkanaście ramion o różnej długości.
Peonie 
gęste kule o równomiernie rozkładających się ramionach.
Wierzby 
kilkanaście ramion opadających w dół.
Bukiety 
zebrane ramiona w bukiet razem z kulami na końcu.

Kolorystyka

Kolory sztucznych ogni powstają w wyniku obecności jonów niektórych metali . Pod wpływem ciepła zostają one wzbudzone, a następnie oddają dostarczoną im energię w postaci kolorowego światła (zob. widmo emisyjne ). Temperaturę, a przez to jaskrawość barw, zwiększa się dodając do soli pyłów magnezowych lub aluminiowych i uzyskując w ten sposób temperaturę nawet 2100 °C. Związki baru dają kolor zielony, sodu - żółty, strontu - czerwony, a miedzi - niebieski (zazwyczaj chlorek miedzi(II) ). Purpury i fiolety powstają ze zmieszania barwy czerwonej z niebieską. Uzyskuje się więc je dodając do chlorku miedzi związki strontu w odpowiednich proporcjach.

Przypisy

  1. Słownik wyrazów obcych, z. Rysiewicz, J. Safarewicz, E. Słuszkiewicz, E. Tryjarski (komitet redakcyjny), PIW , Warszawa 1961

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Sztuczne ognie":

Związek organiczny ...

Staw (akwen) ...

Ognie świętego Elma ...

Dożynki ...

Sporty wodne ...

Główna (rzeka) ...

Ekosystem ...

Katechizm Kościoła Katolickiego ...

Sztuczny satelita ...

Ireneusz Iredyński ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sztuczne ognie":

Wody powierzchniowe w Polsce (plansza 18) ...

Użytkowanie i zagrożenia wód słodkich (plansza 14) ...

Przemiany jądrowe - promieniotwórczość naturalna (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie