Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Szlak bursztynowy

Szlak bursztynowy

Prawdopodobny przebieg szlaku

Szlak bursztynowy

  • W szerszym znaczeniu określenie powiązań handlowych pomiędzy europejskimi krajami basenu Morza Śródziemnego a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Bałtyku .
  • W znaczeniu węższym przebieg tras zorganizowanych wypraw po bursztyn , nasilonych od I wieku n.e.
  • EuroVelo 9 - szlak rowerowy wytyczony przez Europejską Federację Cyklistów o przebiegu pokrywającym się z Bursztynowym Szlakiem.

Historia

Początkowo bursztyn był przedmiotem wymiany handlowej, w której pośrednikami byli Celtowie . Pierwsze zorganizowane wyprawy po elektron odbywały się w V w. p.n.e. Nie docierały one jednak do wybrzeży Bałtyku dokonując transakcji z celtyckimi pośrednikami.

Dopiero po podboju terenów nad środkowym Dunajem , Rzymianie rozwinęli od I wieku n.e. handel bursztynem na dużą skalę, organizując kilkoma drogami wyprawy z Panonii nad Bałtyk, szczególnie do Sambii . Szczytowy rozwój tego handlu przypada na III w. a od połowy IV w. wymiana stopniowo zamierała.

Głównym ośrodkiem handlu bursztynem na terenie imperium rzymskiego była Akwileja .

Przebieg szlaku

Dokładny przebieg szlaku nie został jednoznacznie określony. Uznaje się, że zaczynał się on w Akwilei nad Adriatykiem , jednym z rzymskich centrów rzemieślniczych (obecnie na liście UNESCO ). Wiadomo, że szlak wiódł początkowo przez Bramę Morawską , następnie skręcał na północ i przez Śląsk , wschodnią Wielkopolskę oraz Kujawy ( brodem przez Wisłę w Otłoczynie koło Torunia ) prowadził nad Bałtyk .

Z dużym prawdopodobieństwem można zaryzykować twierdzenie, że główna nitka szlaku, poczynając od przełomu tysiącleci biegła z Wiednia ( Vindobony ) przez Brno , Kłodzko , Wrocław , Kalisz ( Calisię/Kalisię ), Konin (Setidavę) , Bydgoszcz i Świecie do Gdańska

Warianty przebiegu szlaku rekonstruowane są na podstawie wzmianek starożytnych pisarzy, ale głównie dzięki wynikom badań archeologicznych . Szlak znaczą znaleziska rzymskich monet, wyroby z brązu, ceramika rzymska ( terra sigillata ) i skarby bursztynu . Na szlaku leżał z pewnością dzisiejszy Wrocław . Na terenie jego osiedla Partynice znaleziono w XIX w. duży skarb bursztynu pochodzący z I w. naszej ery, ważący około 5  kilogramów .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Szlak bursztynowy":

Oddychanie komórkowe ...

Lisia Góra (Karkonosze) ...

Czarna Kopa (Karkonosze) ...

Śląskie Kamienie ...

Czeskie Kamienie ...

Wielki Szyszak ...

Wodospad Łomniczki ...

Wodospad Podgórnej ...

Bóbr (dopływ Odry) ...

Smogornia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Szlak bursztynowy":

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 2 (plansza 18) ...

01 Znaki drogowe - dodatkowe znaki szlaków rowerowych (plansza 1) ...

01 Znaki drogowe - dodatkowe znaki szlaków rowerowych (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie