Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Szkoła antiocheńska

Szkoła antiocheńska

Chrystus nauczający. Wczesnochrześcijański fresk przedstawiający Chrystusa w todze profesorskiej, otoczonego uczniami. Pierwsza poł. IV w., Rzym katakumby Domicylii.

Szkoła antiocheńska — termin określający styl teologii wypracowany w Antiochii syryjskiej w starożytnym chrześcijaństwie, cechujący się przywiązaniem do bardziej literalnego odczytywania Pisma Świętego.

W III w. Antiochia ofiarowała rozwijającej się teologii chrześcijańskiej zaplecze intelektualne i kulturowe porównywalne do tego, jakim była stolica Egiptu Aleksandria . Antiochia kultywowała bardziej tradycję filozoficzną Arystotelesa , dominujący wpływ miał również judaizm rabiniczny . Aleksandria zaś była bardziej zwrócona ku platonizmowi oraz judaizmowi hellenistycznemu . Ta różnica mocno zaznaczyła się w sposobie uprawiania teologii w obydwu ośrodkach - w interpretacji Biblii przedstawiciele szkoły antiocheńskiej odróżniali się od Szkoły aleksandryjskiej tym, że bardziej poszukiwali sensu wyrazowego i historycznego.

Pod nazwą Antiocheńska szkoła teologiczna nie rozumie się jakiejś jednej instytucji naukowej, jest to określenie sposobu uprawiania teologii, wypracowanego przez poszczególnych teologów i grupy ich uczniów.

Początki są wiązane z Lucjanem (zm. 312 r.). Nie jest pewne czy był on pod wpływem nieco starszego od niego Pawła z Samosaty ( ang. ). Ten ostatni poprzez zbytnie położenie nacisku na ludzką naturę Chrystusa naraził się na oskarżenie o odmawianie Jezusowi godności synostwa Bożego i propagowanie tzw. dynamicznego Monarchianizmu [1], czyli doktryny, która twierdziła, że Jezus sam nie będąc Bogiem , otrzymał moc Bożą /( gr. ) dynamis/ w czasie chrztu w Jordanie. Zupełnie odmienną postawę miał Eustacjusz ( ang. ), który bardzo ostro krytykował Arianizm .

Kolejną, odmienną światopoglądowo postacią, był Diodor z Tarsu . Jego uczniami byli Jan Chryzostom , Teodor z Mopsuestii i jego brat Polichromiusz. Z kolei uczniem Teodora był Nestoriusz , późniejszy patriarcha Konstantynopola w latach 428 - 431 , autor potępionej przez Sobór efeski (431) doktryny o rozdzieleniu dwóch natur w Chrystusie. Pod wpływem tradycji antiocheńskiej był także obrońca Nestoriusza, Teodoret z Cyru , również uczeń Teodora z Mopswestii , oraz Ibas z Edessy . Wokół ich pism w okresie Soboru Konstantynopolitańskiego II (553 r.) toczyła się debata o ortodoksyjność interpretacji natur Chrystusa - tzw. Trzy Dzieła .

Wśród innych autorów tej szkoły teologii wymienia się Euzebiusza z Nikomedii , Marisa z Chalcedonu, Eudoksjusza ( ang. ), Teognisa z Nicei, Asteriusza , Ariusza . Także św. Efrem Syryjczyk z Edessy jest zaliczany do tej szkoły ze względu na jego przywiązanie do literalnego odczytywania Pisma Świętego[2].

Zobacz także

Przypisy

  1. Por. F. Normann, Antiochene School of Theology, w: Sacramentum Mundi. An Encyclopedia of Theology. K. Rahner SJ , C. Ernst OP , K. Smyth (red.). Wyd. 5. T. 1. Londyn: Burns & Oats, 1973, ss. 43-45. . 
  2. Por. C. Aherne: Commentaries on the Bible, II. Patristic commentaries 2. Antiochene School ( ang. ). W: The Catholic Encyclopedia [on-line]. 1913. [dostęp 2010-08-31].


Inne hasła zawierające informacje o "Szkoła antiocheńska":

Adwentyzm ...

Wiktor Sukiennicki ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

Wittenberga ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Szkoła Rycerska ...

Orlęta Lwowskie ...

Teatr Nasz ...

Kowary ...

Kościuszko ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Szkoła antiocheńska":

04. Rodzaje środowisk społecznych (plansza 16) ...

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 5) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie