Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Szkoła Annales

Szkoła Annales

Szkoła Annales (czyt. [aˈnalə] wg IPA ) - styl historiografii rozwinięty w XX wieku przez historyków francuskich (lub środowisko tych historyków, którzy uprawiali i uprawiają historię w takim stylu).

Nazwa pochodzi od francuskojęzycznego czasopisma naukowego Annales d'histoire économique et sociale (Roczniki historii ekonomicznej i społecznej) wydawanego od 1929 roku (od roku 1946 nosi tytuł: Annales. Economies, sociétés, civilizations), które wraz z wieloma książkami i monografiami stanowi główny materiał źródłowy. Szkoła odegrała istotną rolę w określeniu kształtu historiografii we Francji i wielu innych krajach, szczególnie jeśli chodzi o wykorzystywanie na polu historii metodologii nauk społecznych , nacisk na tematy społeczne raczej niż na sprawy polityki czy dyplomacji i znaczną akceptację historiografii marksistowskiej .

Szkoła zajmuje się przede wszystkim czasami sprzed Rewolucji Francuskiej z 1790 roku, które poprzedziły nowożytność i nie interesuje się specjalnie tematami z późniejszych okresów. Zdominowała francuską historię społeczną i wpłynęła na kształt historiografii w Europie i Ameryce Łacińskiej .

Za jego założycieli uważa się Marca Blocha i Luciena Febvre , wykładających na uniwersytecie w Strasbourgu , którzy sformułowali program zreformowania badań historycznych i zerwania z charakterystyczną dla wcześniejszej historiografii dominacją historii politycznej . W to miejsce proponowali tzw. "historię totalną", czyli szeroko zakrojone badania nad dawnymi społeczeństwami łączące w sobie historię gospodarczą , historię społeczną , antropologię historyczną , historię mentalności, geografię historyczną . W tym celu chętnie posiłkowali się osiągnięciami innych nauk, przede wszystkim ekonomii , socjologii , geografii , historii sztuki .

Do najwybitniejszych liderów szkoły należy wymienić założycieli szkoły Marca Blocha i Luciena Febvre , przedstawicieli drugiej generacji Georges’a Duby , Pierre’a Gouberta, Roberta Mandrou, Pierre’a Chaunu , Jacques’a Le Goffa i Ernesta Labrousse’a.

Z instytucjonalnego punktu widzenia szkoła zgrupowana jest wokół pisma naukowego Annales, wydawnictwa SEVPEN, fundacji nauk humanistycznych Fondation Maison des sciences de l'homme (FMSH) a szczególnie wokół szóstej sekcji paryskiej szkoły École Pratique des Hautes Études.

Trzeciej generacji przewodził Emmanuel Le Roy Ladurie . Do przedstawicieli trzeciej generacji należy też Jacques Revel (który od 1978 roku jako pełnoetatowy profesor nauczał w paryskiej Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales i był prezesem szkoły w latach 1995 - 2004 ) oraz Philippe Ariès (który dołączył do grupy uczonych w roku 1978 ). Trzecia generacja przy uprawianiu historii kładła głównie nacisk na ludzką mentalność.

Czwartej generacji historyków związanych ze szkołą Annales przewodził Roger Charter, który wyraźnie zdystansował się od podejścia uwypuklającego mentalność, które przestało być stosowane we Francji i zastąpione zostało przez zwrot ku kulturze, językowi oraz nacisk na analizę społecznej historii praktyk kultury.

Za główne medium publikacji służyło szkole, wspomniane wyżej, pismo naukowe Annales d'Histoire Economique et Sociale. Pismo to zerwało radykalnie z tradycyjną historiografią wskazując na wagę uwzględniania wszystkich warstw społeczeństwa i kładło nacisk na zbiorową naturę mentalności ludzkiej. Przedmiot tradycyjnego podejścia został odrzucony jako mniej istotny niż struktury umysłowe (mentalność), które wpływały na decyzje.

Redaktorem roczników pisma w latach 1956 - 1968 był Fernand Braudel a w kolejnych latach funkcję tą objął mediewista Jacques Le Goff . Jednakże nieformalnym następcą lidera szkoły był Emmanuel Le Roy Ladurie , który nie był w stanie utrzymać jednolitego ukierunkowania pisma. Uczeni obierali różnorodne kierunki badań opracowując różne, nie powiązane ze sobą tematy z zakresu historii społecznej, ekonomicznej i kulturalnej różnych okresów czasu i różnorodnych części świata. W latach 60. szkoła rozwinęła w całej Francji, Europie i na świecie szeroką sieć związaną z publikacjami i badaniami. Źródłem wpływów był Paryż (który nie poddawał się jednak wpływom z zewnątrz). Duży nacisk położono na dane ilościowe, które uważano za kluczowe dla badań historii społecznej. Jednym z pism naukowych jakie powstały było Histoire & mesure (ukazuje się od 1986 roku) poświęcone ilościowym badaniom z zakresu historii. Paryż ignorował jednak olbrzymi rozwój prac wykorzystujących dane ilościowe jakie prowadzono w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Prace te zmieniły kształt badań ekonomicznych, politycznych i demograficznych w tych krajach podczas gdy Francja pozostała w tyle.

Szkoła zaproponowała wprowadzenie do szkół podręcznika Annales – pomysł ten jednak nie spotkał się z aprobatą rządu francuskiego.

W latach 80. nastroje postmodernistyczne podkopały zaufanie do rozbudowanych metanarracji. Szkoła Annales utrzymała swoją infrastrukturę ale podupadła tracąc swoją "mentalność".

Najważniejsi przedstawiciele szkoły

Zobacz też

mikrohistoria

Linki zewnętrzne

Strony internetowe pisma Annales. Economies, sociétés, civilizations (j. franc.)


Inne hasła zawierające informacje o "Szkoła Annales":

Adwentyzm ...

Wiktor Sukiennicki ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

Wittenberga ...

Tomasz Zan (poeta) ...

Szkoła Rycerska ...

Orlęta Lwowskie ...

Teatr Nasz ...

Kowary ...

Kościuszko ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Szkoła Annales":

04. Rodzaje środowisk społecznych (plansza 16) ...

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 5) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie