Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Legitymacja szkolna

Legitymacja szkolna

wzór MENiS-II/180/2, awers
wzór MENiS-II/182/2, rewers
legitymacja szkolna wystawiona w roku 1967

Legitymacja szkolna – dokument poświadczający fakt uczęszczania ucznia do szkoły oraz jego uprawnienia do korzystania ze zniżek ustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu kolejowego i autobusowego[1]; dla ucznia w wieku szkolnym, nieposiadającego dowodu osobistego ani paszportu legitymacja szkolna jest także poświadczeniem jego tożsamości. Legitymacja ma formę kartonika o wymiarach 72×103 mm; w lewym górnym rogu legitymacji jest miejsce do wklejenia fotografii (formatu 30×42 mm) jej posiadacza. Oprócz imienia, nazwiska, daty urodzenia i miejsca zamieszkania ucznia w legitymacji znajduje się numer legitymacji, pieczęć podłużna szkoły i podpisy (osoby wystawiającej i posiadacza), a na odwrocie miejsce na wpisy i pieczęcie, określające termin ważności legitymacji.

Zgodnie z rozporządzeniem MENiS opublikowanym w Dz. U. z 2002 r. Nr 159, poz. 1320 , wydawanie i ewidencja wydanych legitymacji jest obowiązkiem szkoły, do której uczęszcza uczeń. Nowe wzory legitymacji, opublikowane w tym rozporządzeniu obowiązują od 1 stycznia 2007 i różnią się od poprzednio obowiązujących tym, że na rewersie legitymacji znajduje się napis "Poświadcza uprawnienie do ulg ustawowych przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego"[2]. Oprócz tego rozporządzenie z 2002 roku wprowadziło rozróżnienie legitymacji dla uczniów zdrowych oraz dla uczniów niepełnosprawnych: odpowiednio wzór MENiS-II/180/2 w kolorze różowym i MENiS-II/182/2 w kolorze żółtym. Starsze wzory legitymacji (z lat 50. - 80. XX wieku ) były zasadniczo identyczne z obecnie obowiązującymi z tą różnicą, że inne były zasady udzielania zniżek w środkach komunikacji[3] i inny był w związku z tym tekst wydrukowanej na rewersie informacji; nie było rozróżnienia pomiędzy uczniami niepełnosprawnymi i zdrowymi – blankiety legitymacji były dla wszystkich uczniów różowe.


Zobacz też

Przypisy

  1. Zniżki te obecnie wynoszą na kolei i w autobusach 37% ceny biletu w przypadku zakupu biletu jednorazowego oraz 49% w przypadku zakupu biletu miesięcznego
  2. zamiast dotychczasowego "Uprawnia do ulgi 50% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w klasie 2 oraz do korzystania z biletów miesięcznych szkolnych z ulgą 50% przy przy przejazdach autobusami komunikacji zwykłej z miejsca zamieszkania do szkoły i z powrotem"
  3. Bilety "szkolne" miały wówczas zniżkę 33%


Inne hasła zawierające informacje o "Legitymacja szkolna":

Kichanie ...

Chemia ...

Roman Sikorski ...

Suwałki ...

Legitymizacja ...

Gmina ...

Środowisko przyrodnicze ...

Holenderska polityka wobec narkotyków ...

Higiena ...

Święto ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Legitymacja szkolna":

003. Mapa, kartografia, generalizacja i skala (plansza 16) ...

003. Mapa, kartografia, generalizacja i skala (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie