Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Szas

Szas

Szas
ש"ס

Karta do głosowania na partię podczas wyborów w lutym 2009 roku
Lider Eli Yishai
Data założenia 1984
Ideologia polityczna judaizm sefardyjski , populizm
Deklarowane
poglądy gospodarcze
państwo opiekuńcze
Barwyniebiesko-białe
Obecni posłowie11 (8,49%)
http://www.shasnet.org.il

Szas ( hebr. : ש"ס) - izraelska religijna partia polityczna , reprezentująca w większości ortodoksyjnych Żydów sefardyjskich . Partia powstała w 1984 roku, tuż przed wyborami, pod duchowym przewodnictwem rabbiego Ovadia Yosefa (byłego naczelnego sefardyjskiego rabina Izraela) z pomocą rabbiego Elazara Schacha ( 1898 - 2001 ), lidera niechasydzkiej ortodoksyjnej społeczności Żydów aszkenazyjskich (zwanych Mitnagdim).

Po wyborach 2006 roku , w wyniku których Szas uzyskał 12 mandatów parlamentarnych, wszedł w skład koalicji rządowej. Partia otrzymała cztery stanowiska ministerialne. Lider ugrupowania, Eli Yishai , został ministrem przemysłu, handlu i zatrudnienia oraz jednym z czterech wicepremierów w rządzie Ehuda Olmerta .

W wyniku przedterminowych wyborów parlamentarnych w lutym 2009 roku ugrupowanie otrzymało 11 miejsc w Knessecie. Partia weszła w skład rządu uformowanego przez lidera Likudu , Beniamina Netanjahu , otrzymując stanowisko wicepremiera dla Yishai oraz cztery teki ministerialne.

Spis treści

Historia

Powstanie partii

Rabin Ovadia Yosef (ur. 1920 ) - założyciel i duchowy przywódca Szas.

Szas został założony w 1984 roku, tuż przed wyborami parlamentarnymi . Początkowo ugrupowanie było znane jako Światowy Związek Sefardyjskich Strażników Tory ( hebr. התאחדות הספרדים העולמית שומרי תורה‎, HaTa'akhdut HaSfaradim HaOlami Shomri)[1]. Partia została założona pod patronatem rabina Ovadii Yosefa, który do dziś pozostał duchowym przywódcą tej organizacji. Yosef korzystał z pomocy rabina Elazara Shacha, rabina aszkenazyjskiego . Utworzenie Szas miało być protestem wobec nie uwzględniania większej liczby Żydów sefardyjskich na listach wyborczych religijnej partii Agudat Israel w kolejnych wyborach[1]. Początkowo nowe ugrupowanie było popierane także przez tych ultraortodoksyjnych Żydów pochodzących z Europy i Ameryki Północnej , którzy pozostawali pod wpływem Shacha. Ten ostatni był jednym z liderów Agudat Israel, z której wystąpił w 1988 roku, tworząc partię Degel HaTorah .

Ugrupowanie szybko stało się bardzo popularne pośród Żydów sefardyjskich, którzy czuli się dyskryminowani przez aszkenazyjczyków. Szas osiągnął spore poparcie i pokaźny potencjał koalicyjny, przez co stał się bardzo atrakcyjnym partnerem koalicyjnym zarówno dla prawicowych, jak i lewicowych partii. W zamian za poparcie dla gabinetu, ugrupowanie to żądało rządowego wsparcia finansowego dla wciąż rosnącej sieci sefardyjskich szkół religijnych (El Ha'maayan) i placówek dobroczynnych.

1984-1992

Członkowie Szas wchodzili do kolejnych rządów od momentu powstania partii. Już w 1984 roku objęli stanowiska ministra spraw wewnętrznych, wiceministra pracy i spraw społecznych oraz ministra bez teki (w rządzie Szimona Peresa i Icchaka Szamira )[2]. Po kolejnych wyborach, w 1988 roku członkowie ugrupowania otrzymali teki: ministra ds. absorpcji imigrantów i wiceministra spraw wewnętrznych (rząd Szamira)[3]. W połowie kadencji czternastego Knessetu, Ovadia Yosef postanowił, że Szas wyjdzie z koalicji z prawicowym Likudem , doprowadzając tym samym do upadku rządu. Planował zawarcie sojuszu z lewicową Koalicją Pracy Szimona Peresa i stworzenie nowego gabinetu. Manewrowi temu sprzeciwiał się ówczesny lider Szas, Arie Deri . Pomimo tego wykonał zalecenia Yosefa. Rząd upadł, ale współdziałanie z Peresem spotkało się z ostrą krytyką ze strony środowisk ultraortodoksyjnych, zwłaszcza aszkenazyjskich. Elazar Schach wszedł z spór z Yosefem, nakazując mu ponowne wejście do koalicji rządowej z Likudem. Tak też się stało, Szas ponownie znalazł się w rządzie, tym razem obejmując stanowiska ministra komunikacji i wiceministra finansów. Szamir ponownie został premierem, ale na skutek próby przeprowadzenia tego tzw. "brudnego triku", Szimon Peres znalazł się w ogniu wewnątrzpartyjnej krytyki. Efektem tego była utrata przez niego stanowiska szefa Koalicji Pracy na rzecz Icchaka Rabina .

1992-2003

Po wyborach w 1992 roku Szas otrzymał stanowisko ministra spraw wewnętrznych w rządzie Rabina, a także cały szereg posad wiceministrów[4]. Po śmierci Rabina w 1995 roku, premierem został Peres. W składzie jego mniejszościowego gabinetu nie znaleźli się członkowie Szas.

W wyniku wyborów parlamentarnych w 1996 roku i zwycięstwa Beniamina Netanjahu w wyborach na premiera, powstał jeden z najbardziej prawicowych gabinetów w historii Izraela. Parlamentarzyści z Szasu weszli w jego skład. Eli Yishai został ministrem pracy i spraw społecznych (drugim najmłodszym ministrem w rządzie Izraela w historii tego państwa[5]), Shlomo Benizri wiceministrem zdrowia, a Arie Gamliel - wiceministrem ds. religijnych. Warunkiem wejścia do koalicji, postawionym przez Netanjahu, było wykluczenie z rozmów koalicyjnych Arie Deriego, który został oskarżony o korupcję. Śledztwo ustaliło, że podczas sprawowania ministerialnych obowiązków (zajmował stanowisko dyrektora generalnego w ministerstwie spraw wewnętrznych, a później był szefem tego resortu), przyjmował łapówki od trzech organizacji religijnych, w zamian za przekazywanie publicznych pieniędzy na ich szkoły. Deri został za to skazany na 3 lata więzienia[6] (został zwolniony po 2 latach za dobre sprawowanie[7]). Z tego powodu rabin Yosef odsunął się od Deriego i poparł kandydaturę Yishaia na nowego lidera partii. Wielu wyborców Szas postrzega jednak Deriego jako ofiarę politycznego "polowania na czarownice" i wciąż go popiera[8]. Pomimo skazania Deriego, Szas uzyskał 17 miejsc w Knessecie w wyniku wyborów w 1999 roku . Było to największa ilość mandatów uzyskanych przez tę partię w historii ugrupowania. Szas posiadał więc bardzo duży potencjał koalicyjny i wszedł do rządu Ehuda Baraka . Benizri został ministrem zdrowia, Yishai - pracy i spraw społecznych, Eliyahu Suissa - narodowej infrastruktury, Yitzhak Cohen objął natomiast resort spraw religijnych; Szas otrzymał również szereg stanowisk wiceministrów[9]. Jeden z członków Szas, Meshulam Nahari został wiceministrem edukacji, co spowodowało ostry konflikt z szefem resortu. Był nim Yossi Sarid , jeden z liderów antyklerykalnego lewicowego ugrupowania Meretz . Szas wyszedł z rządu Baraka w czerwcu 2000 roku, ponieważ premier nie chciał się zgodzić na sumę dofinansowania szkół religijnych partii, jakiej zażądali liderzy tego ugrupowania[10].

Rząd Baraka upadł w 2000 roku, a on sam przegrał w wyborach na premiera z Arielem Szaronem . Również w gabinecie przez niego utworzonym Szas otrzymał szereg stanowisk ministerialnych: wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych (Yishai), ministra zdrowia (Nissim Dahan), ministra ds. Jerozolimy (Suissa), ministra pracy i spraw socjalnych (Beinizri) oraz kilkanaście stanowisk wiceministrów[11].

2003-2006

Pomimo sondaży, które przepowiadały Szasowi przed wyborami w 2003 roku nawet 26 deputowanych w Knessecie, ostatecznie partia musiała zadowolić się 11 miejscami. Pomimo tego, że Yosef popierał udział Szas w niemal wszystkich koalicjach rządowych od 1984 roku, od lutego 2003 roku zabraniał partii wchodzić do kolejnych gabinetów Szarona. Działo się tak, ponieważ antyklerykalna, liberalna partia Shinui stała się trzecią siłą w Knessecie. Ugrupowanie to było obiektem zdecydowanej niechęci Yosefa. Jednym z warunków, jakie kierownictwo Shinui postawiło Szaronowi przed wejściem do jego rządu w lutym 2003 roku, było nie włączanie do niego Szas.

W koalicji z Kadimą

Plakat wyborczy Eliego Yishai podczas wyborów w 2006

W wyniku wyborów 2006 roku , partia uzyskała 12 mandatów parlamentarnych. Szas przyłączył się do koalicji rządowej premiera Ehuda Olmerta [12], w skład której weszły także: Kadima , Partia Pracy , Gil i, od października 2006 , Yisrael Beitenu . W rządzie Olmerta Yishai jest wicepremierem oraz ministrem przemysłu, handlu i pracy, Ariel Atias - ministrem komunikacji, a Meshulam Nahari i Yitzhak Cohen są ministrami bez tek. W październiku 2007 roku deputowani Szas poparli kandydaturę Szimona Peresa z Kadima na stanowisko prezydenta Izraela [13].

Po rozpoczęciu negocjacji pokojowych pomiędzy Olmertem, a prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem , Eli Yishai zagroził premierowi Izraela wyjściem z koalicji rządowej, jeśli przedmiotem rozmów stanie się jedność Jerozolimy [14]. Niebezpieczeństwo upadku koalicji zostało jednak zażegnane, gdy parlamentarna komisja finansów przekazała 475 mln szekli dla instytucji edukacyjnych Szasu[15]. Na początku marca Szas wezwał pozostający w opozycji Likud do wejścia do koalicji rządowej i utworzenia Rządu Jedności Narodowej. Propozycja ta została jednak odrzucona przez lidera tego ugrupowania, Beniamina Netanjahu [16]. Pomimo tego, przywódcy Likudu rozpoczęli rozmowy z deputowanymi z Szas, pragnąc odwieść ich od udziału w koalicji, jaką będzie próbował stworzyć kolejny przywódca Kadimy, wyłoniony w wewnątrzpartyjnych wyborach we wrześniu 2008 roku[17].

Wiosną 2008 roku kolejny skandal korupcyjny stał się udziałem Szas. Shlomo Benizri, deputowany z ramienia tej partii został oskarżony 1 kwietnia o łapówkarstwo (przyjęcie kilkuset tysięcy szekli) i utrudnianie policji śledztwa[18]. 27 kwietnia został uznany za winnego i skazany na 18 miesięcy więzienia[19]. W wyniku tego złożył on swój mandat poselski, a zastąpił go rabbi Mazor Bahaina , nr 13 na liście wyborczej Szas w wyborach z 2006 roku[20].

24 sierpnia 2008 członkowie Szas wchodzący w skład gabinetu premiera Olmerta, głosowali (wraz z przedstawicielami Partii Pracy) przeciwko przyjęciu przez rząd projektu budżetu . Motywowali to zbyt małymi funduszami przeznaczonymi na świadczenia społeczne. Ostatecznie dokument został zatwierdzony przez gabinet, przewagą głosów 13 do 12[21].

17 września 2008 r. Cipi Liwni zwyciężyła w wewnątrzpartyjnych wyborach w Kadimie, zastępując na stanowisku lidera ugrupowania Ehuda Olmerta. Wydarzenie to oznaczało konieczność ponownych negocjacji koalicyjnych. Szas zapowiedział, że utrzymanie koalicji będzie wymagało od Liwni spełnienia kilku postulatów tej partii[22]. Eli Yishai wskazał m.in. na kwestie podwyższenia świadczeń socjalnych i niewłączania zagadnień związanych ze statusem Jerozolimy do negocjacji z Palestyńczykami[23][24].

Ostatecznie Liwni nie udało się przekonać Szas do uczestnictwa w jej rządzie. Negocjatorzy z Kadimy, którzy usiłowali nawiązać porozumienie z sefardyjską partią, wskazali właśnie na nią jako głównego winowajcę tego niepowodzenia. W odpowiedzi lider Szas oskarżył ugrupowanie pod przywództwem Liwni o aszkenazyjski rasizm skierowany przeciwko sefardyjczykom. Posądzenia te odrzucił Eli Aflalo z Kadimy, Sefardyjczyk. W obliczu wyżej opisanych wydarzeń Cipi Liwni poinformowała prezydenta Peresa o niemożności utworzenia koalicji rządowej pod jej kierownictwem. Efektem tego będą nowe wybory parlamentarne[25], rozpisane przez prezydenta Peresa na 10 lutego 2009 roku[26][27]. Z tego względu doszło do pewnego zbliżenia pomiędzy Szas a Likudem. Pojawiły się nawet nieoficjalne informacje o możliwym sojuszu obu ugrupowań w nadchodzących wyborach. Zwracano uwagę na m.in. podobne wartości, na jakich oparte są programy tych partii. Beniamin Netanjahu spotkał się nawet z Ovadią Yosefem. Nie podpisano jednak żadnego oficjalnego porozumienia[28].

13 listopada 2008 r. były deputowany Szas, Ofer Hugi, został skazany na 3 lata więzienia i grzywnę w wysokości 200 tys. szekli za oszustwa finansowe popełnione w latach 1997 - 1999 [29].

Pod koniec listopada 2008 Szas zainaugurował swą kampanię wyborczą m.in. postulatem, aby w razie wypłaty ewentualnej rekompensaty finansowej dla palestyńskich uchodźców przez państwo Izrael, domagać się tego samego od państw arabskich, skąd do Izraela przybyło ok. 850 tys. Żydów[30]. Innymi punktami programu wyborczego Shas były np. zwiększenie płacy minimalnej do 5 tys. szekli i wyższe ulgi podatkowe dla rodzin z dziećmi[31].

W pierwszych dniach grudnia duchowy przywódca partii, Ovadia Yosef, oświadczył, że spodziewa się, iż Shas otrzyma w nadchodzących wyborach parlamentarnych 18-20 mandatów parlamentarnych. Wezwał także swoich zwolenników do przekonywania jak największej liczby swych znajomych do głosowania właśnie na tę partię. Jak powiedział - Nie robimy tego dla miejsc [w Knesecie], ale aby czcić Boga[32]. Yosef obiecał także wejście do raju każdemu, kto zagłosuje na jego ugrupowanie[31].

Wybory w 2009 roku i koalicja z Likudem

W wyborach przedterminowych do Knessetu z 10 lutego 2009 Szas zajął piąte miejsce, otrzymując 11 mandatów parlamentarnych. Wygrała Kadima, uzyskując 28 miejsc w parlamencie[33]. Pomimo tego zwycięstwa, pod znakiem zapytania stanęło to, czy kolejny premier Izraela będzie członkiem Kadimy, ponieważ trzecie miejsca zajął prawicowy, nacjonalistyczny Yisrael Beitenu, któremu pod względem ideologicznym o wiele bliżej do Likudu, niż do Kadimy. Eli Yishai stwierdził, że nie wyklucza wejścia do rządu z Avigdorem Liebermanem (liderem Yisrael Beitenu) w składzie, ale jednocześnie rozpoczął tworzenie bloku partii religijnych, w skład których miał wejść, poza Szasem, także Yahadut HaTorah . Razem ugrupowania ortodoksyjne to 16 mandatów parlamentarnych, co oznacza przewagę nad Yisrael Beitenu (15 deputowanych) i większy potencjał koalicyjny. Celem utworzenia bloku miało być zneutralizowanie Liebermana i jego antyreligijnej postawy[34].

Ostatecznie misję sformułowania rządu otrzymał lider Likudu Netanjahu. 23 marca 2009 r. kierownictwo Szas doszło do porozumienia z tym ugrupowaniem. Zawarto porozumienie koalicyjne, na mocy którego Eli Yishai zachował stanowisko wicepremiera, a dodatkowo powołany został na ministra spraw wewnętrznych. Ariel Atias otrzymał tekę ministra budownictwa i konstrukcji, Yakov Margi - ministra ds. religijnych, a Meshulam Nahari został ministrem bez teki. Dodatkowo Yitzhak Cohen został wiceministrem finansów. Ustalono także, że m.in. zostanie zachowana niezależność szkół ortodoksyjnych, a państwo będzie honorować szabat i inne święta, jak również walczyć z dyskryminacją osób religijnych[35].

Program

Eli Yishai (ur. 1962 ) - lider Szas.

Szas jest partią religijną. Jego główny postulat programowy postuluje przepojenie wszelkich sfer życia państwa i jego obywateli wartościami płynącymi z żydowskiego prawa religijnego - Halachy . Przykładem tego może być żądanie wprowadzenia prawa zabraniającego określonych rodzajów aktywności w szabat . Wszelkie decyzje mające kluczowe znaczenie dla przyszłości partii podejmuje tzw. rada mędrców Tory . Organ ten składa się z uczonych rabinów sefardyjskich, a na jego czele stoi Ovadia Yosef[36].

Większość wyborców partii nie jest ultraortodoksami. Wielu z nich jest umiarkowanymi wyznawcami judaizmu, przede wszystkim jednak Żydami sefardyjskimi . Część wyborców Szas stanowią Druzowie , przyciągnięci dążeniem partii do promowania "autentycznej bliskowschodniej " kultury izraelskiej, co pasuje również do syjonistycznych nawoływań do ożywienia starożytnej żydowskiej kultury.

Dzięki swemu programowi, zawierającemu elementy populistyczne[37][38], Szas był zdolny do uzyskania nieproporcjonalnie dużego wpływu na decyzje Knessetu, wykorzystując lukę, jaka powstała pomiędzy tradycyjnymi dużymi partiami izraelskimi: Partią Pracy i Likudem (do których później dołączyła Kadima).

Przez swoich przeciwników, Szas określany jest jako ugrupowanie fundamentalistyczne i szowinistyczne [39]. Krytykuje się je również za brak demokracji wewnętrznej.

Państwo i religia

Szas przeciwdziała wszelkim tendencjom opowiadającym się za sekularyzacją życia publicznego w Izraelu. Postuluje wzmacnianie i rozwijanie sieci szkół religijnych. Sprzeciwia się edukacji świeckiej[40]. Propaguje także wprowadzenie uregulowań prawnych penalizujących odstępstwa od zasad religijnych (m.in. zakaz pracy w szabat ). Szas opowiada się również za dalszym obowiązywaniem prawa zwalniającego uczniów szkół religijnych z obowiązku służby wojskowej[41].

W październiku 2006 roku Szas wszedł w konflikt z inną partią będącą wówczas w rządzie Ehuda Olmerta, Yisrael Beitenu . Ugrupowanie to, składające się w większości z rosyjskojęzycznych imigrantów , próbowało wnieść pod obrady parlamentu ustawę wprowadzającą świeckie małżeństwa w Izraelu. Szas ostro sprzeciwił się tym planom. Meshulam Nahari stwierdził nawet, że "ktokolwiek próbuje podążać śladem Shinui, skończy tak samo jak ta partia"[42][43].

Ponadto, Szas popiera zwiększoną imigrację do Izraela, ale sprzeciwia się zliberalizowaniu zasad uznawania przybyszów za Żydów i rozszerzenia tzw. "prawa do powrotu" na osoby o wątpliwym żydowskim pochodzeniu (co postuluje m.in. Yisrael Beitenu )[41].

Członkowie partii są także znani z niechętnego stosunku do homoseksualistów . W lutym 2006 roku lider ugrupowania Eli Yishai stwierdził, iż "homoseksualizm to oczywista choroba" i życzył gejom i lesbijkom "szybkiego powrotu do zdrowia"[44]. Inny deputowany Szas, Shlomo Benizri , powiedział, że przyjmowanie przez Knesset ustaw poprawiających sytuację homoseksualistów w Izraelu jest przyczyną trzęsień ziemi nawiedzających ten kraj[45].

Pod koniec lutego 2008 roku Szas wniósł pod obrady Knessetu ustawę nakazującą dostawcom internetu w Izraelu automatyczne blokowanie stron zawierających pornografię , treści zachęcające do hazardu i przemocy . Witryny takie miałyby być dostępne tylko dla tych, którzy wyraziliby na to zgodę. Ustawa została przyjęta przez izbę w pierwszym czytaniu[46].

Pod koniec października 2008 Szas zagroził zgłoszeniem wniosku o wotum nieufności wobec rządu w razie przekazania do trzeciego czytania w Knessecie ustawy ułatwiającej procedurę rozwodową, zwłaszcza kobietom. Akt prawny w razie przyjęcia go przez izbę osłabiłby pozycji sądów rabinackich , zagwarantował kobietom otrzymywanie równej części majątku małżeńskiego, jak również wprowadziłby rozdzielność procesu rozwodowego i dotyczącego podziału majątku[47].

Konflikt izraelsko-arabski

W stosunku do Arabów , partia wykazuje się sporą elastycznością. Pomimo wspierania idei Wielkiego Izraela , ugrupowanie nie wyraża bezwarunkowego poparcia dla osadnictwa żydowskiego na Zachodnim Brzegu .

Zdaniem Yosefa, oddawanie terytorium Izraela jest dopuszczalne, ale tylko w przypadku, gdy "dowódcy armii wraz z członkami rządu ustalą, że uratuje to życia [Żydów]". Jest to judaistyczna zasada pikuach nefesh ("ratowanie żyć"). Rabin Yosef jest przekonany, że państwo Izrael jest zobowiązane do ratowania istnienia Żydów poprzez z jednej strony dążenie do osiągnięcia porozumienia pokojowego ze swoimi wrogami, a z drugiej poprzez ochronę (także z użycie sił zbrojnych) swoich obywateli. Z tego względu duchowy przywódca Szas popierał inicjatywy pokojowe, takie jak oddanie Egipcjanom półwyspu Synaj w 1979 roku czy porozumienia z Oslo z 1993 roku. Opowiadał się także za wejściem swojej partii do rządów Icchaka Rabina i Ehuda Baraka. Nie poparł jednak planu Ariela Szarona, zakładającego likwidację osiedli żydowskich w Strefie Gazy i politykę jednostronnych posunięć w polityce względem Palestyńczyków. Zdaniem Yosefa wzmacnia to tylko wrogów Izraela i nie gwarantuje ocalenia realizacji zasady pikuach nefesh[48][41].

Szas sprzeciwia się również jakimkolwiek dyskusjom na temat możliwości podziału Jerozolimy. Odrzuca także propozycję utworzenia palestyńskiego państwa. Dopuszcza jednak możliwość zagwarantowania Palestyńczykom autonomii [41].

Gospodarka

W kwestiach gospodarczych, Szas opowiada się za państwem opiekuńczym, gwarantującym szerokie świadczenia socjalne, zwłaszcza dla uczniów szkół religijnych. Taka pomoc ze strony państwa ma, w zamyśle liderów partyjnych, zlikwidować istniejącą ich zdaniem dyskryminację Żydów sefardyjskich w społeczeństwie izraelskim, zdominowanym przez aszkenazyjczyków[41].

Wyniki wyborcze

WyboryLiczba mandatówMiejsceLiczba głosówProcent głosów
1984 [49]46.63,6053.1%
1988 [50]63.107,7094.7%
1992 [51]66.129,3474.9%
1996 [52]103.259,7968,7%
1999 [53]173.430,67613.28%
2003 [54]124.258,8799,6%
2006 [55]123.299,1309,6%
2009 [56]115.286.3008,49%

Źródło danych: Oficjalna strona Knessetu .

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Shas ( ang. ). [dostęp 27 stycznia 2008].
  2. Eleventh Knesset: Government 22 ( ang. ). [dostęp 26 stycznia 2008].
  3. Twelfth Knesset: Government 24 ( ang. ). [dostęp 26 stycznia 2008].
  4. Thirteenth Knesset: Government 25 ( ang. ). [dostęp 26 stycznia 2008].
  5. Eli Yishai, Shas ( ang. ). [dostęp 28 stycznia 2008].
  6. Joel Greenberg: Israeli Court Orders Jailing Of Party Chief In Bribe Case ( ang. ). [dostęp 26 stycznia 2008].
  7. Joel Greenberg: Former Israeli Party Leader Freed From Jail ( ang. ). [dostęp 26 stycznia 2008].
  8. Deborah Sontag: In a Divided Israel, Thousands Rally for the Ex-Shas Party Leader as He Goes to Jail ( ang. ). [dostęp 26 stycznia 2008].
  9. Fifteenth Knesset: Government 28 ( ang. ). [dostęp 26 stycznia 2008].
  10. Israeli Shas Party Quits Coalition ( ang. ). [dostęp 26 stycznia 2008].
  11. Fifteenth Knesset: Government 29 ( ang. ). [dostęp 26 stycznia 2008].
  12. Israel's Kadima signs coalition deal with Shas party, securing majority ( ang. ). [dostęp 26 stycznia 2008].
  13. Hana Levi Julian: Shas Sages Decide: 'Shimon Peres for President' ( ang. ). [dostęp 28 stycznia 2008].
  14. Gil Hoffman: Yishai: Shas out when J'lem talks begin ( ang. ). [dostęp 28 stycznia 2008].
  15. Knesset approves transfer of NIS 475m. to Shas's Torah institutions ( ang. ). [dostęp 5 marca 2008].
  16. Sheera Claire Frenkel: Likud rules out unity gov't proposal ( ang. ). [dostęp 5 marca 2008].
  17. Attila Somfalvi: Likud officials seek alliance with Shas ( ang. ). [dostęp 31 sierpnia 2008].
  18. Ofra Edelman: Benizri: I've been persecuted for 8 years for no fault of my own ( ang. ). [dostęp 31 sierpnia 2008].
  19. Aviram Zino: Court sentences Shas MK Benizri to 18-month term ( ang. ). [dostęp 31 sierpnia 2008].
  20. Hillel Fendel: Convicted Shas MK to be Replaced by Ethiopian Rabbi ( ang. ). [dostęp 31 sierpnia 2008].
  21. Tzvi Ben Gedalyahu, Hillel Fendel: Budget Passes by One Vote; Labor, Shas Vote Against It ( ang. ). [dostęp 31 sierpnia 2008].
  22. Mazal Mualem, Shahar Ilan: Shas: If Livni wants a coalition, she must fulfill our demands ( ang. ). [dostęp 18 września 2008].
  23. Matthew Wagner: Yishai: Shas won't join gov't that negotiates on J'lem ( ang. ). [dostęp 18 września 2008].
  24. Attila Somfalvi: Shas: Jerusalem key to forming new government ( ang. ). [dostęp 18 września 2008].
  25. Matthew Wagner: Shas blasts Kadima 'Ashkenazi racism' ( ang. ). [dostęp 1 listopada 2008].
  26. Israel's Livni to call for elections ( ang. ). CNN, 25 października 2008. [dostęp 7 listopada 2008].
  27. Ethan Bronner: Israeli Party Leader Seeks Early Elections ( ang. ). New York Times, 25 października 2008. [dostęp 7 listopada 2008].
  28. Matthew Wagner: Shas source warns against Netanyahu ( ang. ). [dostęp 1 listopada 2008].
  29. Aviad Glickman: Former Shas MK sent to jail for 3 years ( ang. ). ynetnews.com, 13 listopada 2008. [dostęp 15 listopada 2008].
  30. Barak Ravid: Shas to seek payout for Jews deported from Arab countries ( ang. ). haaretz.com, 25 listopada 2008. [dostęp 20 grudnia 2008].
  31. 31,0 31,1 Yechiel Spira: Shas Workings Towards 20 Knesset Mandates ( ang. ). haaretz.com, 4 grudnia 2008. [dostęp 20 grudnia 2008].
  32. Ronen Medzini: Rabbi Yosef: Shas to win 18-20 Knesset seats ( ang. ). ynetnews.com, 3 grudnia 2008. [dostęp 20 grudnia 2008].
  33. IAR: Izrael: Kadima wygrała wybory parlamentarne ( pol. ). [dostęp 11 lutego 2009].
  34. Yair Ettinger: Shas seeks ultra-Orthodox bloc to counter Lieberman ( ang. ). Haaretz, 12 lutego 2009. [dostęp 12 lutego 2009].
  35. Attila Somfalvi: Likud, Shas strike coalition deal ( ang. ). ynetnews.com, 23 marca 2009. [dostęp 4 kwietnia 2009].
  36. Shas ( ang. ). [dostęp 27 stycznia 2008].
  37. The cynicysm of Shas ( ang. ). [dostęp 5 marca 2008].
  38. David Lehmann: The politics of ethnic enclaves ( ang. ). [dostęp 5 marca 2008].
  39. Akiva Eldar: The seasonal occupation with Shas ( ang. ). [dostęp 17 września 2008].
  40. Matthew Wagner: Shas mentor Yosef calls secular teachers 'asses' ( ang. ). [dostęp 20 grudnia 2008].
  41. 41,0 41,1 41,2 41,3 41,4 Shas ( ang. ). [dostęp 27 stycznia 2008].
  42. Neta Sela: Shas: Secular marriage? Never ( ang. ). [dostęp 27 stycznia 2008].
  43. Ugrupowanie to nie weszło w skład Knessetu w wyniku wyborów w 2006 roku.
  44. Attila Somfalvi: Shas chairman: Gays are sick people ( ang. ). [dostęp 5 marca 2008].
  45. Shahar Ilan: Shas MK blames gays for recent earthquakes in the region ( ang. ). [dostęp 5 marca 2008].
  46. Zvi Zrahiya: MKs back bill to block porn, gambling sites for Israeli surfers ( ang. ). [dostęp 5 marca 2008].
  47. Shelly Paz: Shas blocks vote on pro-woman divorce bill ( ang. ). [dostęp 1 listopada 2008].
  48. Robert Klein: Positions For & Against Disengagement ( ang. ). [dostęp 27 stycznia 2008].
  49. Eleventh Knesset ( ang. ). [dostęp 17 stycznia 2008].
  50. Twelfth Knesset ( ang. ). [dostęp 17 stycznia 2008].
  51. Thirteenth Knesset ( ang. ). [dostęp 17 stycznia 2008].
  52. Fourteenth Knesset ( ang. ). [dostęp 17 stycznia 2008].
  53. Fifteenth Knesset ( ang. ). [dostęp 17 stycznia 2008].
  54. Sixteenth Knesset ( ang. ). [dostęp 17 stycznia 2008].
  55. Elections fot the 17th Knesset ( ang. ). [dostęp 17 stycznia 2008].
  56. Elections in Israel - February 2009 ( ang. ). [dostęp 11 marca 2009].

Bibliografia

  • Balke Ralf: Izrael. Warszawa: "Cyklady", 2005. . 
  • Bensimon Doris, Errera Eglal: Żydzi i Arabowie: historia współczesnego Izraela. Warszawa: "Cyklady", 2000. . 
  • Chojnowski Andrzej, Tomaszewski Jerzy: Izrael. Warszawa: "Trio", 2001. . 
  • Mahler Gregory S.: Kneset: parlament w systemie politycznym Izraela. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 1996. . 
  • Rudnik Ewa (red.): Państwo Izrael: analiza politologiczno-prawna: praca zbiorowa. Warszawa: Wydawnictwo Trio, 2006. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Szas":

Kadima ...

Rząd Izraela ...

Miszna Uważana jest za pierwsze dzieło judaizmu rabinicznego .Miszna składa się z sześciu porządków (Szas), z których każdy dzieli się na zmienną liczbę traktatów (łącznie 63), ...

Kategoria:Izraelskie partie i ugrupowania ...

David Tal ...

Wybory parlamentarne w Izraelu w 2009 roku ...

Yosef Lapid ...

Wybory parlamentarne w Izraelu w 1992 roku ...

Amir Peretz ...

Ustrój polityczny Izraela ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Szas":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie