Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kamienie na szaniec

Kamienie na szaniec - powieść Aleksandra Kamińskiego, oparta na autentycznych wydarzeniach z okresu okupacji niemieckiej Warszawy podczas II wojny światowej. Książka w sposób beletrystyczny opisuje autentyczne historie z działań podziemnej działalności harcerskiej Szarych Szeregów.

Grupa (której autor nadał fikcyjną nazwę Buki) chłopców z 23. warszawskiej Drużyny Harcerskiej "Pomarańczarnia", wśród nich Alek (w pierwszym podziemnym wydaniu dla zachowania tajemnicy konspiracji jako Wojtek), Zośka (w pierwszym podziemnym wydaniu jako Staśka) i Rudy (w pierwszym podziemnym wydaniu jako Czarny) kończy maturą Liceum im. Stefana Batorego w VI 1939 roku. Mają piękne młodzieńcze plany, które zostają przekreślone przez wojenną rzeczywistość.

Treść

Aleksander Kamiński opisuje charakter i usposobienie każdego z głównych bohaterów, ich pasje oraz rodzinne domy. Poczucie obowiązku nie pozwala im stać z boku, dlatego aktywnie poszukują swojego miejsca wśród walczących z okupantem. W październiku 1939 przystępują do Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej (PLAN). Tam zajmują się propagandą uliczną. Nalepiają karteczki na obwieszczeniu gubernatora Hansa Franka o utworzeniu Generalnej Guberni, na których widnieją słowa: "Marszałek Piłsudski powiedziałby: a my was wszyscy w d... mamy". Później, w grudniu 1939, gazują luksusowy lokal "Adrię".

Z PLAN-u odeszli miesiąc przed jego katastrofą, ponieważ uznali, że nie pasują do tej organizacji. Znów szukają swojego miejsca, chwytając się w międzyczasie różnego rodzaju zadań, m.in. kolportażu prasy. W tym czasie podejmują się również różnego rodzaju prac zarobkowych, wybierając takie zajęcia, które wiążą się z jakimś pożytkiem dla społeczeństwa. Początkowo wszyscy trzej zajmują się szklarstwem, na które było ogromne zapotrzebowanie. Potem ich drogi się rozchodzą. Rudy zajmuje się udzielaniem korepetycji, natomiast Alek uruchamia rikszę, a później zostaje drwalem. Zośka z kolei zajmuje się wyrobem marmolady. Nawiązują również współpracę z tzw. Komórką Andrzeja. Praca ich polega na dostarczaniu grypsów więziennych do adresatów.

Organizują spotkania dyskusyjne i każdego dnia przerabiają wyznaczony sobie materiał. W marcu 1941 udaje im się związać z akcją Małego sabotażu, którą prowadził Wawer, by półtora roku później przejść do Grup Szturmowych.

Po aresztowaniu Janka Bytnara "Rudego". "Zośka" podejmuje szybką decyzję – trzeba odbić przyjaciela. Tak dochodzi do akcji pod Arsenałem. Rudego udało się odbić, jednak wskutek obrażeń odniesionych podczas tortur, kilka dni później umiera, tego samego dnia (30 marca 1943) umiera także Alek wskutek odniesionej w "akcji pod Arsenałem" rany postrzałowej w brzuch. Zośka zostaje zastrzelony w innej akcji 20 sierpnia 1943.

Autor mówi o swojej książce, że jest to: Opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć.[potrzebne źródło] Tytuł nawiązuje do wiersza Juliusza Słowackiego "Testament mój".

"Kamienie na szaniec" weszła do kanonu lektur szkolnych.


Inne hasła zawierające informacje o "Kamienie na szaniec":

Linz ...

Śląskie Kamienie ...

Czeskie Kamienie ...

Litosole ...

Śląski Grzbiet ...

Pionier (wojsko) ...

Hieronim ze Strydonu ...

Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie ...

Literatura – przegląd chronologiczny – Julian Przyboś 1943 w literaturze Cztery kwartety (pierwsze zbiorcze wydanie) – T. S. Eliot Kamienie na szaniec – Aleksander Kamiński Bagnet na broń – Władysław Broniewski Srebrne orły ...

Żleb ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kamienie na szaniec":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

003 a Rewolucja neolityczna (plansza 3) ...

227 Polska walcząca (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie