Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Władca Pierścieni

Władca Pierścieni

Jedyny Pierścień

Władca Pierścieni (tytuł oryginału: The Lord of the Rings) to powieść fantasy J.R.R. Tolkiena , dziejąca się w jego fikcyjnym świecie zwanym Śródziemiem .

Jest ona kontynuacją innej opowieści tego autora zatytułowanej Hobbit, czyli tam i z powrotem .

Władca Pierścieni jest często nazywany trylogią, choć naprawdę jest to powieściowa całość, podzielona na sześć ksiąg. Ze względu na swoją dużą objętość została wydana w trzech tomach z powodu nacisków wydawcy, nie było to jednak oryginalne zamierzenie Tolkiena. Powieść składa się z sześciu części:

Tom I – Drużyna Pierścienia (The Fellowship of the Ring)
1. Powrót cienia (Return of the Shadow)
2. Drużyna Pierścienia (The Fellowship of the Ring).
Tom II – Dwie Wieże (The Two Towers)
3. Zdrada Isengardu (The Treason of Isengard)
4. Podróż do Mordoru (The Journey to Mordor)
Tom III – Powrót Króla (The Return of the King)
5. Wojna o Pierścień (The War of the Ring)
6. Powrót króla (The Return of the King).

Pisaną przez ok. 17 lat (m.in. w czasie II wojny światowej ) książkę wydano w Wielkiej Brytanii w latach 1954 - 55 . W połowie lat 60. Władca Pierścieni stał się fenomenem wydawniczym w krajach anglosaskich, a następnie na całym świecie (w Polsce ukazała się w latach 1961 - 1963 ). Książkę przetłumaczono na dziesiątki języków. Sukces książki spowodował gigantyczny rozwój gatunku fantasy, ale mimo tysięcy książek Władca Pierścieni wciąż pozostaje najbardziej cenioną pozycją tego gatunku literackiego.

Treścią książki jest próba zniszczenia Jedynego Pierścienia (wykutego przez Władcę Ciemności w Orodruinie ), który pozwala zarządzać innymi pierścieniami wykutymi dla przedstawicieli innych ras stworzeń, co w skutku zapewnia władzę nad całym Śródziemiem. Czynu tego musi dokonać Frodo , hobbit z Shire , aby umożliwić pokonanie Saurona , czyli tytułowego Władcę Pierścieni. Towarzyszy mu wierny przyjaciel - Sam .

Przekłady na język polski

Adaptacje

Władca Pierścieni został sfilmowany dwa razy. W latach 1977 - 1979 firma Warner Brothers podjęła próbę ekranizacji książki w postaci filmu animowanego . Przeniesienia powieści na ekran podjął się znany twórca animacji filmowych Ralph Bakshi , który nakręcił pierwszą część filmu Władca Pierścieni , obejmującą ok. półtora tomu powieści, ale wskutek miernego powodzenia filmu, ekranizacja nie została ukończona.

Największym problemem z ekranizacją filmu było dobre przedstawienie świata opisanego przez Tolkiena. Dopiero pojawienie się rozwiniętej grafiki komputerowej pozwoliło na nakręcenie filmu z prawdziwego zdarzenia. Kolejne części tego trzytomowego eposu ukazały się w kinach, w około rocznych odstępach, w 2001 , 2002 i 2003 roku, pod postacią trylogii Władca Pierścieni Petera Jacksona , bijąc rekordy oglądalności. W 2001 roku (w Polsce w lutym 2002) na ekrany wszedł film Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia . Kolejna część – Władca Pierścieni. Dwie wieże , ukazała się w 2002 (w Polsce w styczniu 2003). Ostatnia – Władca Pierścieni. Powrót króla , weszła na ekrany 16 grudnia 2003 (w Polsce 1 stycznia 2004 ) i zdobyła 11 statuetek nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej , w tym za najlepszy film roku 2003.

Radio BBC wyprodukowało w oparciu o Władcę Pierścieni kilka słuchowisk radiowych.

Gry

W oparciu o powieść i trylogię filmową Władca Pierścieni powstało również wiele gier strategicznych. Np. seria gier: Władca Pierścieni Bitwa o Śródziemie (The Lord of the Rings Battle for Middle Earth), a także Władca Pierścieni Podbój (The Lord of the Rings Conquest).


Inne hasła zawierające informacje o "Władca Pierścieni":

Mieszko II Lambert ...

1484 ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

1362 ...

1361 ...

Szkoła Rycerska ...

Zygmunt III Waza ...

Restauracja Stuartów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Władca Pierścieni":

115b Polityka ostatnich Jagiellonów. Pierwsze bezkrólewia. (plansza 10) ...

016d. Polska Piastów (plansza 5) ...

033a.Kultura wczesnego i pełnego średniowiecza. Czas kościołów i wielkich katedr (plansza 3) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie