Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Syrena (mitologia)

Syrena (mitologia)

Arnold Böcklin - "Zabawa syren" (1886).
Wiktor Wasniecow - "Syrena i Alkonost. Ptaki radości i rozpaczy" (1896).
John William Waterhouse - "Ulisses i syreny" (1891).
Syrena z Canosy (ok. 340-300 p.n.e.)

Syrena ( gr. Σειρήν Seirēn) – w mitologii greckiej pół kobieta - pół ryba. Później, podobnie jak w mitologii rzymskiej , nimfa morska wyobrażana jako ryba z głową kobiety lub pod postacią pół kobiety - pół ryby.

Te dwa różne wyobrażenia syren wywołują nieporozumienia w niektórych językach i tłumaczeniach. W języku polskim (podobnie jak we francuskim, hiszpańskim, portugalskim lub rumuńskim) "syrena" oznacza istotę związaną z wodą. W innych językach z reguły oznacza pół kobietę - pół ptaka, np. ros. сирена (zob. także syrin ), ang. siren, szw. sirene - w odróżnieniu od istot związanych z wodą: ros. rusałka , ang. mermaid lub szw. sjöjungfru.

Spis treści

Syreny w mitologii

Odyseja

Syreny mieszkały na wyspie znajdującej się między wyspą Kirke a Scyllą i Charybdą . Siedziały na łące i śpiewały. Na wybrzeżu znajdowało się mnóstwo kości tych, którzy usłyszeli ich śpiew i wyszli na ląd. Odyseusz przepływając statkiem w ich pobliżu za radą Kirke kazał przywiązać się do masztu po wcześniejszym zalepieniu uszu woskiem swoim towarzyszom. Chciał usłyszeć ich śpiew i przeżyć. Wydał bezwzględny rozkaz, aby go nie rozwiązano, mimo błagań.

Inne podania

Syreny zamieszkiwały małe wyspy na Morzu Śródziemnym (w pobliżu jońskiego miasta Fokaja ), skąd wabiły urzekającym śpiewem żeglarzy i zabijały ich.

Inne wersje mówią, że były to córki Zeusa , które towarzyszyły zmarłym w drodze do Hadesu . Troszczyły się o ich dusze i opłakiwały je, dlatego ich wizerunki umieszczano na nagrobkach.

Według innych podań mieszkały w niebie. Niebańskie syreny były spokrewnione z muzami . Śpiewały i grały na instrumentach.

Jeszcze inne mity podają, że były córkami Forkosa i Keto albo Acheloosa . Homer wymienił dwie syreny, później pisano, że były trzy:

  • Partenope
  • Ligea
  • Leukozja

Inne wersję wymieniają ich jeszcze więcej.

Orfeusz uratował Argonautów zagłuszając śpiew nimf własną pieśnią i grą na lirze. Syreny rzuciły się do morza i zamieniły w rafy .

Syreny w kulturze

Heraldyka

Syrena z rybim ogonem występuje także w herbach miast i regionów, m.in. miasta Warszawy, holenderskiej gminy Eemsmond i fińskiego regionu Päijänne Tavastia .

Syrena w herbie Warszawy była przedstawiana jako skrzydlaty potwór w ciele mężczyzny o nogach byka i lwim ogonie, uzbrojonego w tarczę i miecz. W połowie XVI w. syrence nadano kobiece cechy, ale nadal była potworem ze skrzydłami smoka, szponami, ogonem i udami pokrytymi łuskami. W połowie XVIII w. wpływy klasycystyczne spowodowały zastąpienie potwora postacią półnagiej kobiety z bułatem i tarczą w rękach oraz zwiniętym rybim ogonem zamiast nóg. W obecnej formie godło stolicy zostało zatwierdzone w 1938 r.

Literatura

Horacy wspomina o syrenach w dziele Sztuka poetycka:

...desinit in piscem (mulier formosa superne)... - ...kończy się rybim ogonem (kobieta piękna w górnej połowie ciała...)[1]

Syreną jest też tytułowa bohaterka bajki Mała syrenka napisanej w 1836 r. przez Hansa Christiana Andersena . Po osiągnięciu wieku 15 lat pozwolono jej wypłynąć na powierzchnię. Wówczas zakochała się w księciu, którego zobaczyła w jego kajucie. Uratowała jego życie w czasie sztormu, który zatopił statek. Na jej prośbę czarownica zamieniła jej ogon w ludzkie nogi, ale odebrała jej zdolność mowy. Książę zaprzyjaźnił się z syreną, ale zakochał w księżniczce (przekonany, że właśnie ona uratowała mu życie). Syrenka mogłaby wrócić do poprzedniej postaci, jeśli zabiłaby księcia na łożu małżeńskim, ale ona wolała sama umrzeć.

Malarstwo

Rzeźba

Posąg syreny na plaży Songkhla w Tajlandii

Muzyka

Filmy

Bibliografia

  • Kopaliński W., Słownik mitów i tradycji kultury, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1987,

Zobacz też

Przypisy

  1. Kopaliński W., Syreny w: Słownik mitów i tradycji kultury, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1987, s. 1128,


Inne hasła zawierające informacje o "Syrena (mitologia)":

Rodzimy Kościół Polski ...

I wiek ...

1972 ...

Aurora ...

Widmo ...

John William Waterhouse ...

Neoplatonizm ...

Balet ...

Karma ...

Ananke (bogini) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Syrena (mitologia)":

Renesansowy charakter fraszek Jana Kochanowskiego (plansza 7) ...

008a. Grecja (plansza 13) ...

Początki teatru (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie