Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Lekki karabin maszynowy

Lekki karabin maszynowy

lkm Lewis

Lekki karabin maszynowy (lkm) to rodzaj karabinu maszynowego , lżejszego od ciężkiego karabinu maszynowego . Posiada dwójnóg i kolbę podobnie jak ręczne karabiny maszynowe , lecz jest od nich cięższy.

Pomimo że pierwszy lkm Lewis powstał jeszcze przed I wojną światową , znaczne rozpowszechnienie i rozwój broni tego typu nastąpiły dopiero po doświadczeniach początku I wojny światowej, gdy okazało się, że ckmy są zbyt ciężkie i mało mobilne dla zapewnienia bezpośredniego wsparcia atakującej piechocie. Lekkie karabiny maszynowe wprowadzono następnie jako broń pododdziałów piechoty.

Część konstrukcji lkm-ów wywodziła się z wprost z ckm-ów, jak niemieckie MG 08/15 i Bergmann wz.15. W przeciwieństwie do MG 08/15, w większości konstrukcji rezygnowano jednak z typowego dla ckm chłodzenia wodą na rzecz chłodzenia powietrzem. Większość lkm-ów działała na zasadzie krótkiego odrzutu lufy , jedynie nieliczne konstrukcje działały na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych z lufy (typowa zasada działania rkmów ).

Wadą lekkich karabinów maszynowych była mimo wszystko ich duża masa, toteż, pomimo lepszej celności i szybkostrzelności od ręcznych karabinów maszynowych, począwszy od lat trzydziestych lkm-y zostały zastąpione przez lżejsze rkmy. Część lkm-ów była jeszcze na małą skalę używana podczas II wojny światowej , po wojnie ten rodzaj karabinu maszynowego ostatecznie zanikł.

Najbardziej znanymi konstrukcjami lkm były

lkm wz.08/15
  • lkm Lewis - używany w armiach: brytyjskiej, amerykańskiej, rosyjskiej, japońskiej i holenderskiej podczas I wojny światowej
  • MG 08/15 - niemiecki (polskie oznaczenie lkm wz.08/15)
  • Bergmann wz.15 - niemiecki
  • Browning M1919A6 - amerykański

Polska posiadała w 1939 ok. 5700 szt. lkm wz.08/15 oraz 715 sztuk Bergmann wz. 1915, jednakże w kampanii wrześniowej używane już były głównie w jednostkach pomocniczych i Obronie Narodowej .

Uwaga: angielskie light machine gun (LMG) w polskiej terminologii oznacza zarówno lekki jak i ręczny karabin maszynowy .


Inne hasła zawierające informacje o "Lekki karabin maszynowy":

Wag ...

Linz ...

Brno ...

Aurora ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Kowary ...

Bar ...

Santiago de Compostela ...

Austro-Węgry ...

Szkocja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lekki karabin maszynowy":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

Przemysł przetwórczy w Polsce (plansza 10) ...

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie