Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Synaj (półwysep)

Synaj (półwysep)

Mapa półwyspu Synaj
Półwysep Synaj widziany z kosmosu
Szczyt Góry Synaj
Wrak statku transportowego z 1985 r. pomiędzy wyspą Tiran a Synajem
Piaszczysta pustynia na Synaju
Namorzyny w Ras Muhammad na południowym krańcu półwyspu

Synaj ( arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā', hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu , którego większa część leży w Afryce Północnej . Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie ( muhafazy ): Synaj Północny i Synaj Południowy .

Powierzchnia półwyspu to 61,2 tys. km², w większej części pustynia . W części północnej obszar wyżynny, w południowej górzysty. Najwyższy szczyt to Góra Świętej Katarzyny – 2629 m n.p.m.

Historia

Podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. zajęty przez wojska Izraelskie i okupowany do r. 1982 .

Zgodnie z izraelsko-egipskim układem pokojowym z 1979 r., Egipt może utrzymywać ograniczone oddziały wojskowe tylko w zachodnim rejonie półwyspu. Nad przestrzeganiem tych warunków czuwa międzynarodowa organizacja Multinational Force and Observers (MFO), powołana na mocy traktatu pokojowego. MFO tworzą kontyngenty wojskowe z różnych państw; trzonem tych sił są wojska USA . Oddziały MFO liczą ok. 1700 żołnierzy i są rozlokowane na obszarze półwyspu. W Szarm el-Szejk (w dzielnicy Naama Bay ) znajduje się baza międzynarodowych obserwatorów Multinational Force and Obserwer (Międzynarodowe Siły Obserwacyjne), którzy mają obowiązek kontrolować półwysep Synaj , który jest podzielony na zdemilitaryzowane pasy z posterunkami oznakowanymi pomarańczowymi flagami.

Region Półwyspu Synaj był już ceniony w czasach faraońskich ze względu na występowanie tu minerałów m.in. turkusów , miedzi i złota , obecnie już wyeksploatowanych. Dzisiaj Synaj jest rajem dla turystów, których wabią tu białe piaszczyste plaże Morza Czerwonego i podwodne rafy koralowe. Synaj ma też ogromne znaczenie religijne.

Ten skalisty półwysep był scenerią wielu ważnych wydarzeń za czasów Mojżesza , odnotowanych w Biblii , i jest świętym miejscem w równym stopniu dla żydów , muzułmanów i chrześcijan . Góra Synaj tradycyjnie utożsamiana jest z biblijną górą Horeb , gdzie, według Starego Testamentu , Bóg Jahwe przekazał Mojżeszowi kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań i zawarł przymierze z narodem izraelskim . W pobliżu góry Synaj (Horebu) Mojżeszowi ukazał się anioł Boga Jahwe w płonącym krzewie i polecił mu wyprowadzić Izraelitów niewolonych w ówczesnym Egipcie. Na terenie półwyspu znajdowały się ich liczne obozowiska w drodze do Ziemi Obiecanej , do której wędrowali 40 lat. Pod najwyższym szczytem Synaju znajduje sie słynny Klasztor Świętej Katarzyny .

Turystyka

Stabilizacja sytuacji politycznej z Izraelem, zaowocowała w końcu lat 80. XX wieku rozwojem turystyki na wschodnim wybrzeżu Synaju i rozkwitem takich miejscowości wypoczynkowych jak Szarm el-Szejk na Riwierze Morza Czerwonego . Atrakcją regionu Synaju, oprócz suchego i słonecznego klimatu, jest podwodny świat Morza Czerwonego. Rafy koralowe, bogata fauna i flora sprawiają, że jest to jedno z najwspanialszych na świecie miejsc do nurkowania. Nie zakłóciło to jednak pierwotnego wizerunku terenu górzystego, z którego większa część, zamieszkiwana przez koczownicze plemiona Beduinów , jest nadal odkrywana.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Synaj (półwysep)":

Uznam ...

Włosi ...

Półwysep Antarktyczny ...

Nathaniel Palmer ...

Fabian Bellingshausen ...

Pozaalpejska Europa Środkowa ...

Tałty (jezioro) ...

Orzysz (jezioro) ...

Wietnam ...

Kamczatka ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Synaj (półwysep)":

008c. Grecja (plansza 12) ...

008c. Grecja (plansza 8) ...

019. Wielkie formy ukształtowania powierzchni Ziemi (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie