Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Syn Boży

Syn Boży

Syn Boży (Syn Boga, Słowo Boże, Logos) – tytuł przysługujący w Nowym Testamencie Jezusowi Chrystusowi . W większości wyznań chrześcijańskich nazywana jest tak druga Osoba Trójcy Świętej .

Spis treści

Biblia

W Starym Testamencie synami Bożymi kilkukrotnie nazywani są aniołowie, naród wybrany , Izrael, został nazwany pierworodnym synem Bożym (Wj 4,22; Jr 3,19), wreszcie synami Bożymi nazywani są władcy z dynastii Dawidowej. Po zburzeniu Jerozolimy tytuł Syn Boży przypisano obiecanemu Mesjaszowi, którego typem był Dawid . Tytuł „Syn” lub „Syn Boży” jest, obok tytułu Χριστός ( Pomazaniec , Mesjasz, Chrystus), najważniejszym tytułem chrystologicznym w Nowym Testamencie. Występuje on we wszystkich tradycjach Nowego Testamentu[1].

Teologia chrześcijańska

Według większości wyznań Chrześcijańskich Słowo Ojca za sprawą Ducha Świętego wcieliło się w człowieka i narodziło się jako Jezus Chrystus , aby przez swoją śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie zbawić ludzkość. Jezus Chrystus jako Syn Boży, Wcielone Słowo, jest równy Bogu Ojcu i Duchowi Świętemu co do bóstwa, majestatu, wieczności i wszechmocy[2]. Syn Boży ma podwójne narodziny - odwieczne z Boga Ojca i doczesne z Maryi . Jest równocześnie w pełni Bogiem i w pełni człowiekiem (ciało i dusza ) - jedną osobą, na którą składają się bóstwo oraz człowieczeństwo , dwie natury połączone unią osobową .

W wyznaniach antytrynitarskich uznawany jako Syn Boga, ale Mu nierówny i niedzielący z Bogiem Ojcem jednej natury.

Zobacz też

Przypisy

  1. Termin Syn Boży w Starym i Nowym Testamencie. W: Marek Jerzy Uglorz : Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam i na wieki. Chrystologiczne wyznanie Listu do Hebrajczyków. Warszawa: Chrześcijańska Akademia Teologiczna, 2009, ss. 47–49. . 
  2. Por. KKK 456-463


Inne hasła zawierające informacje o "Syn Boży":

Cmentarz Pietraszuński w Kownie ...

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1972 ...

Stanisław Narutowicz ...

Wittenberga ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Syn Boży":

008b. Grecja (plansza 2) ...

Redukcja wyrazów podobnych (plansza 8) ...

040. Salzburg - miasto Mozarta. (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie