Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wyżyna Stawropolska

Wyżyna Stawropolska

Wyżyna Stawropolska
MegaregionKrym i Kaukaz
Prowincja Przedkaukazie
PodprowincjaWyżyna Stawropolska
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Rosja
- obwód rostowski
- obwód wołgogradzki
- Kraj Krasnodarski
- Kraj Stawropolski
- Adygeja
- Kałmucja
- Dagestan

Wyżyna Stawropolska ( 723 ; ros. Ставропольская возвышенность - Stawropolskaja wozwyszennost’) - wyżyna w środkowej części Przedkaukazia w południowej Rosji przeduralskiej.

Wyżyna Stawropolska graniczy z Niziną Kubańską na zachodzie i z Niziną Tersko-Kumską na wschodzie. Przeciętna wysokość wynosi 350-600 m n.p.m., maksymalna - 831 m n.p.m. (szczyt Striżament na południe od Stawropola ). Na zachodzie i w centrum regionu przeważa rzeźba gór niskich, na wschodzie Wyżyna stanowi płaskowyż pocięty dolinami. Wyżynę odwadniają rzeki Kubań ( zlewisko Morza Azowskiego , Kuma (zlewisko Morza Kaspijskiego ), Jegorłyk i Kałaus (bezodpływowe). Rzeki Wyżyny Stawropolskiej niosą mało wód i często wysychają.

Klimat kontynentalny z umiarkowanymi zimami (-4 - -6 °C), ciepłym latem (22-25 °C), krótką wiosną i długą jesienią, opady od 600 mm rocznie na zachodzie do 200-300 mm rocznie na wschodzie, częste burze i wiatry typu fenu .

Wyżynę Stawropolską pokrywają czarnoziemy i gleby kasztanowe . Pierwotną formacją roślinną był step , na południowym wschodzie regionu - suchy step, a na wyżej położonych obszarach - lasostep z udziałem drzew liściastych. Obecnie step jest niemal w całości zajęty pod intensywne uprawy rolne.

Gęstość zaludnienia wynosi 20-30 osób/km². Największe miasta to Armawir , Stawropol , Niewinnomyssk , Piatigorsk , Georgijewsk, Mineralnyje Wody i Prikumsk.


Inne hasła zawierające informacje o "Wyżyna Stawropolska":

Historia Australii ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Szkocja ...

Tybet ...

Pogórze Karpackie ...

Zbrucz ...

Kaukaz (łańcuch górski) się tzw. Przedkaukazie , którego zachodnia część to Nizina Kubańska , środkowa część to Wyżyna Stawropolska i Równina Groznieńska, zachodnia część to południowy fragment Niziny Nadkaspijskiej . ...

Tennessee ...

Etymologia nazw państw ...

Niderlandy (region historyczny) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wyżyna Stawropolska":

Regiony fizycznogeograficzne Polski (plansza 16) ...

203. Ukształtowanie powierzchni Polski (plansza 12) ...

011a Wojny Greków z Persami (plansza 2) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie