Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Syców

Syców

Syców
Herb
Flaga
Herb Sycowa Flaga Sycowa
Dewiza : Niech pomyślność miasta rozkwita tak, jak zacność jego obywateli
Województwo dolnośląskie
Powiat oleśnicki
Gmina
• rodzaj
Syców
miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1312
Burmistrz Sławomir Kapica
Powierzchnia 17,05 km²
Wysokość160-222 m n.p.m.
Ludność (XII 2009)
•  liczba
•  gęstość

10 632[1]
623,6 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 62
Kod pocztowy 56-500
Tablice rejestracyjne DOL
Położenie na mapie Polski

Syców
51°18'36″N 17°43'25″E / 51.31, 17.72361 Na mapach: 51°18'36″N 17°43'25″E / 51.31, 17.72361
TERC
( TERYT )
5020314074
Miasta partnerskie Malsch
Urząd miejski
ul. Mickiewicza 1
56-500 Syców
Strona internetowa miasta
Sycowski rynek
Szpital
Urząd Miasta I Gminy Syców
Kościół ewangelicko-augsburski w Sycowie
Cztery pory roku w Sycowie
Ernst Biron

Syców (niem. Groß Wartenberg, do 1888 Polnisch Wartenberg) – miasto w woj. dolnośląskim , w powiecie oleśnickim , siedziba gminy miejsko-wiejskiej Syców . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. kaliskiego . Przed 1975 było siedzibą powiatu sycowskiego w ramach starego województwa wrocławskiego. Miasto położone jest na pograniczu Wzgórz Twardogórskich i Wzgórz Ostrzeszowskich .

Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 10 632 mieszkańców. Stopa bezrobocia wynosiła 25,9% (w 2004 r.) i była wyższa niż średnia w kraju[].

Spis treści

Komunikacja

Przez Syców przebiega droga krajowa oraz mają swój początek i koniec drogi wojewódzkie.

Oświata

Na terenie miasta i gminy Syców funkcjonuje 15 placówek oświatowych: 1 gimnazjum, 6 szkół podstawowych, 1 szkoła filialna, 3 przedszkola publiczne, 1 przedszkole niepubliczne, 2 szkoły ponadgimnazjalne, a także Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. W mieście podstawową opiekę edukacyjną zabezpieczają 2 duże szkoły podstawowe oraz gimnazjum (z istniejącymi przy nich świetlicami środowiskowymi), a także 3 przedszkola publiczne i Niepubliczne Przedszkole Sióstr Urszulanek.

Historia

Wieki XIII-XVIII

Źródła z końca XIII w. przytaczają słowiańską nazwę Syczowe lub Syzow, z której po przejęciu miasta przez Polskę utworzono obecną nazwę. Na jej miejscu prawdopodobnie już przed 1276 książę wrocławski lokował miasto Wartenberg, w którym osadził kolonistów z Frankonii, na co wskazują udokumentowane później nazwiska mieszczan. Osada otrzymała nowoczesne, regularne rozplanowanie przestrzenne. W dokumencie z 1276 Albert von Schmollen określony jest jako kasztelan we Wrathenberc, mieście zbudowanym wokół warownej twierdzy na szlaku handlowym między Wrocławiem, Kaliszem, a Toruniem. W 1287 wzmiankowany jest miejscowy kościół farny. W 1283 dokument biskupstwa wrocławskiego po raz ostatni wymienia obie wersje nazw, mówiąc o "districtus Syczow sive Wartinbergk". Źródła z 1312 ostatecznie potwierdzają posiadanie przez osadę praw miejskich. W 1293 , w wyniku podziałów dziedzicznych Śląska, miasto przechodzi z Księstwa Wrocławskiego do księstwa głogowskiego , by ostatecznie w 1320 znaleźć się w granicach Księstwa Oleśnickiego .

Po śmierci ostatniego piastowskiego księcia oleśnickiego, jego ziemie przechodzą pod panowanie czeskie . Król Władysław II Jagiellończyk (król Czech i Węgier ) wydziela w 1489 r. z księstwa tzw. Wolne Państwo Stanowe , które nadaje rodowi von Haugwitz. W 1529 r. posiadłość przechodzi na Panów von Maltzan , którzy następnie sprzedają je za 133 tysiące guldenów Georgowi von Braun w 1571 r. 20 lat później Georg Wilhelm von Braun sprzedaje ziemie za 140 tysięcy talarów Abrahamowi Burgrabiemu von Dohna-Schlobitten. Trzy lata później burgrabia rozpoczyna budowę nowego zamku (ukończona w 1608 r.).

W roku 1734 rozpoczyna się panowanie książąt von Biron (później von Biron-Kurland, zobacz: Ernest Jan Biron ), trwające aż do zakończenia II wojny światowej . W 1741 r. Wartenberg, wraz z całym Dolnym Śląskiem, zostaje włączony do Prus i podniesiony do rangi miasta powiatowego . W 1758 r. mieszkają w nim 863 osoby.

Wieki XIX i XX do II wojny światowej

  • 1805 : usunięto część murów miejskich
  • 1847 : pierwsza gazeta wydawana w mieście - Groß-Wartenberger Kreisblatt
  • 1853 : rozbudowano zamek
  • 1870 - 1872 : budowa linii kolejowej Oleśnica-Kępno przez Syców ( stacja kolejowa otwarta w 1871 r.); pierwotnie odcinek ten miał stanowić fragment bezpośredniej trasy Wrocław-Warszawa (Breslau-Warschauer Eisenbahngesellschaft), jednak wskutek braku zainteresowania władz rosyjskich, a później polskich nie została ona zrealizowana do dziś
  • 1880 : miasto ma 214 domów i 2 320 mieszkańców
  • 1888 : miasto przemianowano na Gross Wartenberg; pierwotnie miasto nazywano Wartenberg, później zaś Polnisch Wartenberg (ze względu na skład etniczny miejscowej ludności oraz przebiegającą do 1793 r. w pobliżu miasta granicę Rzeczypospolitej ) w celu odróżnienia go od Deutsch Wartenberg (dziś Otyń ), również położonego w historycznych granicach Śląska
  • 1920 : w rezultacie ustaleń traktatu wersalskiego , duża część powiatu sycowskiego przypadła Polsce, a Syców stał się miastem przygranicznym; wschodnia granica Rzeszy, przebiegająca niegdyś niemal 30 km na wschód od miasta, zbliżyła się na odległość 3 km. W rejonie tym na pograniczu z Wielkopolską, pomimo kilkuset lat oderwania od Polski, zachował się język polski i ludzie identyfikujący się z państwem Polskim[]. Ze względu na znaczne oddalenie od Górnego Śląska kilka wiosek z powiatu sycowskiego przyłączono do Wielkopolski co utrzymało się do reformy administracyjnej przeprowadzonej w czasach rządów Buzka. Jest to jedyny region Dolnego Śląska gdzie obok gwar Chwalimia i Chazaków Rawickich zachowała się w stanie szczątkowym reliktowa gwara dolnośląska , co stanowi ewenement na Dolnym śląsku.
  • 1937 - 1941 : budowa linii kolejowej do Bukowy Śląskiej , dzięki której Syców uzyskuje bezpośrednie połączenie z Namysłowem

Do roku 1945 , jako Groß Wartenberg (w wolnym tłumaczeniu: Wielka Strażnica), Syców pozostawał w granicach pruskiego rejonu administracyjnego Breslau ( Wrocław ). W roku 1939 r. w mieście zameldowanych było 3 089 osób, głównie narodowości niemieckiej.

Lata po II wojnie światowej

W styczniu 1945 r. prawie niezniszczone miasto dostało się w ręce Armii Czerwonej , która przebywa w nim około pół roku. W tym czasie miasto zostało częściowo zniszczone, a ratusz i zamek podpalone. Zabytki te zostały następnie rozebrane przez administrację polską, a niemiecka ludność miasta wysiedlona i zastąpiona polskimi osadnikami. W miejsce bloku śródrynkowego z ratuszem władze wyznaczyły parking samochodowy, zaś sam rynek przemianowały na Plac Wolności; część ubytków w tkance miasta zastąpiona została socjalistyczną architekturą mieszkaniową. W miejsce zamku utworzono skwer publiczny. W 1946 r. miasto liczyło 2600 mieszkańców.

W latach 1945-1975 siedziba powiatu sycowskiego .

Linia kolejowa do Bukowy Śląskiej została w 1988 r. zamknięta, by w r. 1992 ulec całkowitej rozbiórce. W r. 2002 zlikwidowane zostały ostatnie połączenia pasażerskie na trasie Kępno -Syców- Oleśnica . W 2000 r. oddano za to drogową obwodnicę miasta, dzięki czemu udało się wyprowadzić przechodzący dotąd przez samo centrum ruch tranzytowy.

Wolni panowie stanowi Sycowa

Zabytki

Gotycki kościół w Sycowie
  • klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski z l. 1785-1789 na planie elipsy; zabytek o wysokiej wartości artystycznej, dzieło wybitnego architekta pruskiego Carla Gottharda Langhansa
  • gotycki kościół parafialny Św. Piotra i Pawła z XV w., rozbudowany w 1908 r.
  • gotycka dzwonnica kościoła parafialnego, XV w. z barokowym hełmem z XVIII w.; unikalny w Polsce przykład adaptacji dawnej bramy miejskiej na funkcje kościelne
  • park pałacowy w stylu angielskim (29 ha), założony w XVIII w.; monumentalny pałac w stylu neogotyku angielskiego, ukończony w 1819 r., uległ spaleniu w r. 1945 i został rozebrany w l. 1952-1954
  • zespół dawnych stajni zamkowych z końca XIX w.
  • pozostałości murów miejskich z XIV-XV w.
  • domy mieszczańskie z XVIII i XIX w.
  • synagoga z 1825 r.

Mimo znacznych ubytków w tkance miejskiej po r. 1945, centrum Sycowa zachowało typowe rozplanowanie późnośredniowiecznego miasta kolonizacyjnego z widoczną owalnicą murów miejskich i prostopadłą siecią ulic.

Kościoły

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzą następujące kościoły:

Gospodarka

Obecnie w mieście i okolicach działa kilkanaście[] firm z branży meblarskiej.

Tereny inwestycyjne

Tereny inwestycyjne w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Syców:

- przy zbiorniku retencyjnym - 100 ha; - przy skrzyżowaniu ul. Kolejowej z obwodnicą - 40 ha; - tereny na Wiosce - 7 ha; - teren przy ul. Kaliskiej pod zabudowę jednorodzinną i handlowo usługową - 20 ha; - teren przy ulicy Ogrodowej pod zabudowę rekreacyjno-sportową - 3,5 ha; - tereny we wsi Komorów - 20 ha.

Strefa ekonomiczna

Rada Miejska w Sycowie uchwałą Nr XLIX/277/06 z dnia 29 czerwca 2006 r. (zmieniona uchwałą Nr XLIX/278/06 z dnia 27 lipca 2006 r.) jednogłośnie poparła utworzenie na terenie miasta i gminy Syców podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest – Park”.

Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 grudnia 2006 r. w skład WSSE "INVEST – PARK" włączono nowe, atrakcyjne tereny inwestycyjne – między innymi podstrefę Syców.

Powierzchnia podstrefy Syców wynosi 9,7970 ha.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest – Park” jest jedną z najlepiej rozwijających się stref w kraju.

Sport

Najważniejszym zadaniem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sycowie jest upowszechnianie i popularyzacja sportu, kultury fizycznej i turystyki wśród mieszkańców miasta i gminy, a także rozbudowa i modernizacja istniejącej bazy sportowo - rekreacyjnej. MOSiR przygotowuje i udostępnia obiekty i urządzenia sportowe dla szkół, organizacji sportowych oraz całego społeczeństwa, stwarzając warunki do większej aktywności i rekreacji poprzez ruch. Siedziba Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mieści się w budynku hali sportowej w Sycowie przy ulicy Komorowskiej.

Skład Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji:

  • Hala sportowa
  • Stadion sportowy
  • Basen
  • Zalew w Stradomii

Kluby i stowarzyszenia:

  • MKS Kama Rosiek Syców - siatkówka mężczyzn.
  • Klub żeglarski "Szekla"
  • Klub rajdowy "OES"
  • drużyna ratowników przy WOPR we Wrocławiu
  • Samodzielny Klub Wspinaczkowy im. Ferdynanda Petzla

Sycowianie

Honorowi Obywatele Miasta i Gminy Syców

Osoby związane z Sycowem

  • Leopold Friedrich Günther von Goeckingk (1748-1828), poeta
  • Carl Friedrich Lessing (1807-1880), malarz romantyczny
  • Grzegorz Ślak , biznesmen, jeden z najbogatszych Polaków, wiele lat wychowywał się i mieszkał w Sycowie

Osoby urodzone w Sycowie

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Syców":

Germanizacja ...

Polskie zamki i twierdze ...

Sosna zwyczajna Organizacji Badawczych (IUFRO) poddała badaniom, w celu ustalenia ich pochodzenia. W nadleśnictwie Syców wydzielono mateczny obszar nasienny, nazwany obrębem Rychtal. Na tym obszarze nie ...

Bolesławiec ...

Specjalna strefa ekonomiczna Kobierzyce , Kościan , Krotoszyn , Namysłów , Nowa Ruda , Nysa , Oława , Praszka , Skarbimierz , Strzegom , Strzelin , Syców , Szprotawa , Śrem , Świdnica , Święta Katarzyna , Wiązów , Wołów , Września , Ząbkowice Śląskie , Żarów Warmińsko-Mazurska ...

Województwo łódzkie ...

Związek Miast Polskich ...

Województwo wielkopolskie ...

Województwo dolnośląskie ...

Gmina Międzybórz Rybińska , Niwki Kraszowskie , Niwki Książęce , Ose , Oska Piła . Sąsiednie gminy Kobyla Góra , Sośnie , Syców , Twardogóra Przypisy↑ Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Syców":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie