Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sydon

Sydon

Na mapach: 33°34'N 35°22'E / 33.567, 35.367

Sydon
صيدا

Państwo   Liban
Gubernatorstwo Al-Dżanub
Dystrykt Sydon
Powierzchnia 7,86 km²
Położenie33° 34' N
35° 22' E
Ludność (2005)
•  liczba ludności

163 554
Miasta partnerskie Konstanca , Rumunia
Sofia , Bułgaria
Odessa , Ukraina
Soczi , Rosja
Położenie na mapie Libanu

Sydon

Sydon – czasem także jako Sidon, Zidon lub Sajda ( arab. صيدا Ṣaydā; hebr. צִידוֹן Ẓidon) trzecie pod względem wielkości miasto Libanu , liczy około 170 tysięcy mieszkańców. Położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego , ok. 35 km na północ od Tyru i ok. 41 km na południe od Bejrutu .

W starożytności było to portowe miasto fenickie . Początkowo było najważniejszym spośród miast fenickich, później większe znaczenie uzyskał Tyr . Rozróżniano Mały Sydon, czyli samo miasto, i Wielki Sydon, czyli cały obszar znajdujący się pod jego panowaniem[1]. W Sydonie budowano bardzo dobre okręty, produkowano cenione wyroby ze szkła[]. Sydon brał udział w kilku koalicjach antyasyryjskich, jednak walka z Asyrią zwykle kończyła się klęską; w wyniku jednego z takich buntów, władca Sydonu, Abdi-Milkutti, został zrzucony z tronu przez Asarhaddona , a okoliczne miasta zostały przyznane Tyrowi. Znaczna część ludności została deportowana. Po upadku Asyrii Sydon, wraz z całą Fenicją, uległ dominacji państwa nowobabilońskiego , a następnie Persji Achemenidów [2]. W 351 p.n.e. Sydończycy razem z Fenicją i Cyprem powstali przeciw Persji ; zdradzeni przez własnego władcę, nie chcąc iść do niewoli u Persów spalili się wraz z całym miastem[]. Sydon nie stawił oporu wojskom Aleksandra Macedońskiego [3].

Sydon jest miastem wspominanym w Biblii. Jego znaczenie sprawiało, że początkowo jego nazwę odnoszono do całej Fenicji. Paweł z Tarsu w czasie podróży do Rzymu odwiedził przyjaciół w Sydonie[1].

Istnieją imiona Sydonia i Sydoniusz , oznaczające odpowiednio kobietę i mężczyznę pochodzących z Sydonu.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Fritz Rienecker, Gerhard Maier: Leksykon biblijny. Waldemar Chrostowski (red.). Warszawa: Oficyna wydawnicza "Vocatio" , 2001, s. 767, seria: Prymasowska Seria Biblijna. . 
  2. Alfred Tschirschnitz: Dzieje ludów biblijnych. Wyd. I. Warszawa: M. Sadren i S-ka, 1994, ss. 142-143. . 
  3. Alfred Tschirschnitz: Dzieje ludów biblijnych. Wyd. I. Warszawa: M. Sadren i S-ka, 1994, s. 143. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Sydon":

Zeus ...

Zakon krzyżacki w 1229 otrzymali szpital w Jerozolimie. Oprócz licznych nadań w Akce, Antiochii, Sydonie, Trypolisie, Jaffie zakon otrzymał też baronię Sydon. Wielki mistrz zyskał też ...

Wojna libańska ...

Muhammad Ali (pasza) ...

Timur Chromy ...

Eliasz ...

Agenor (syn Posejdona) ...

Europa (mitologia grecka) ...

Konstanca ...

Francja średniowieczna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sydon":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie