Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Soła

Soła

Soła
Soła

Soła za Wieprzem
Lokalizacja Europa
  Polska
Źródło Rajcza [1]
776 m n.p.m.
Ujście Wisła
ok. Oświęcimia
226 m n.p.m.
50°03'12″N 19°14'47″E / 50.05333, 19.24639
Długość 88,9 km
Powierzchnia zlewni 1375 km²
Największe dopływy Koszarawa , Żylica
Średni przepływ 18,8 m³/s Tresna
Rzeki Polski

Sołarzeka w południowej Polsce . Przepływa kolejno przez: Kotlinę Żywiecką , Beskid Mały i Pogórze Śląskie i jest pierwszym dużym prawobrzeżnym dopływem Wisły . Długość 88,9 km, powierzchnia dorzecza 1,4 tys. km². Średni przepływ 18,8 m³ na sekundę, przepływ minimalny 1 m³/s, przepływ maksymalny zarejestrowany w 1958 roku w Tresnej 1382 m³/s. Potencjał powodziowy Soły jest bardzo poważny i zajmuje ona drugie miejsce po Dunajcu wśród karpackich dopływów Wisły.

Dorzecze Soły leży w strefie wysokich opadów sięgających od 750 do 1300 mm. Hydrologiczne półrocze letnie skupia 64% opadów, zimowe 36%. Trzy miesiące letnie ( czerwiec , lipiec , sierpień ) dają w sumie blisko 39% opadu rocznego, natomiast trzy miesiące zimowe ( grudzień , styczeń , luty ) tylko 17% opadu rocznego. Z przeprowadzonych badań hydrologicznych w latach 18911930 oraz od roku 1951 wynika, że wysokie stany wody występowały w miesiącach marzeckwiecień spowodowane wiosennym topnieniem śniegu i lipiecsierpień spowodowane nawalnymi deszczami. Te same przyczyny, które wywołują wysokie kulminacje wezbrań, wpływają równocześnie na skrócenie czasu wezbrań. Wezbrania letnie w dorzeczu Soły są zazwyczaj gwałtowne, lecz krótkotrwałe.

Rzeka zaczyna się jako połączenie kilku potoków górskich Beskidu Żywieckiego – najbardziej wyrazistym miejscem, od którego można mówić o rzece Sole, jest połączenie dwu dużych potoków górskich w miejscowości Rajcza (obok przystanku kolejowego), od którego to miejsca ciek o charakterze typowo górskim, potokowym, zmienia się bardziej w rzeczny. Potokami tworzącymi Sołę w tym miejscu są Potok Rycerki (nazwa miejscowa: Rycerka ) i Woda Ujsolska (nazwa miejscowa: Ujsoła). Na mapach można spotkać inne miejsce początku Soły, ok. 5 km w górę rzeki, gdzie w miejscowości Sól do potoku Czerna (Czarna Soła) wpada potok Solanka. Utworzony z nich potok jest jednak kilkakrotnie mniejszy od Rycerki, do której wpada ok. 0,5 km przed połączeniem Rycerki i Ujsoły.

Soła uchodzi do Wisły w okolicach Oświęcimia , zwiększając jej przepływ o około 59% (najwięcej w skali kraju).

Częste powodzie powodujące duże szkody (szczególnie ta z 1958 , która spowodowała zalanie centrum Żywca), spowodowały konieczność wybudowania zespołu zapór na rzece w celu jej ujarzmienia. Zespół ten nazwano Kaskadą Soły.

Kaskada Soły składa się z czterech zbiorników wodnych , trzech utworzonych na rzece i jednego, służącego do celów energetycznych, na górze Żar :

Od 1937 istniał już zbiornik międzybrodzki zamknięty od północy zaporą w Porąbce . W latach 1958 - 1966 wybudowano zbiorniki zamknięte zaporami w Tresnej i Czańcu, a w latach 1971 - 1979 zrealizowano przedsięwzięcie inwestycyjne – elektrownię szczytowo-pompową ze sztucznym zbiornikiem na szczycie góry Żar (o mocy 500 MW) . Jest to pierwsza w Polsce pełna kaskada rzeki zbudowana według zasady najbardziej efektywnego i kompleksowego wykorzystania oraz ochrony zasobów wodnych.

Główne zadania kaskady:

  • ochrona przed powodziami
  • zaopatrzenie w wodę pitną m.in. Katowic , Tychów i Bielska-Białej
  • wyrównywanie przepływów górnej Wisły
  • wykorzystanie mocy energetycznej do wytwarzania prądu

Powstałe zbiorniki wodne stworzyły również doskonałe warunki do turystyki, wypoczynku i rekreacji.

Miejscowości położone nad Sołą:

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Soła":

Pogórze Śląskie ...

Beskid Żywiecki ...

Żywiec ...

Sanok ...

Śląsk Cieszyński ...

Przełom rzeki ...

Beskid Śląski ...

Kotlina Żywiecka ...

Beskid Mały ...

Głowacica ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Soła":

207. Krainy geograficzne Polski. Karpaty (plansza 13) ...

210. Gospodarka Polski. Przemysł i budownictwo (plansza 14) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie