Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Suza

Suza

Uskrzydlony sfinks z pałacu perskiego króla Dariusza III w Suzie

Uskrzydlony sfinks z pałacu perskiego króla Dariusza III w Suzie
Grobowiec proroka Daniela

Grobowiec proroka Daniela
Detal z fryzu pałacu Dariusza III w Suzie przedstawiający łuczników

Detal z fryzu pałacu Dariusza III w Suzie przedstawiający łuczników
 

Suza ( pers. شوش - Shūsh) - miasto w starożytnym Elamie - jedna ze stolic; obecnie są to jedynie ruiny położone w ostanie Chuzestan , ok. 24 km na pd.-zach. od miasta Dezful, w Iranie .

Nie jest znana dokładna data powstania miasta, wiadomo jednak, że już w IV tysiącleciu p.n.e. kwitło tu życie miejskie. Miasto to było dużym ośrodkiem miejskim, administracyjnym i kulturalnym Elamu ; od ok. roku 2500 p.n.e. jego stolicą. Ok. 2350 p.n.e. zostało podbite przez Akad ; po jego upadku ok. 2150 p.n.e. na powrót stała się stolicą Elamu i była nią do ok. 1250 p.n.e. , gdy utraciła ten status na rzecz Dur-Untasz , pozostając jednak najważniejszym miastem Elamu. Ok. 1000 p.n.e. Suza została podbita przez Babilonię ; po kilkudziesięciu latach została odzyskana. Podbój ten jednak doprowadził do zmniejszenia znaczenia miasta. W 645 p.n.e. podbili ją wraz z całym Elamem Asyryjczycy , doszczętnie przy tym niszcząc miasto i uprowadzając mieszkańców w głąb państwa аsyryjskiego. Swą świetność osiągnęła jako jedna ze stolic Persji . W roku 331 p.n.e. zdobyta przez Aleksandra Wielkiego . Po rozpadzie jego imperium znalazła się we władaniu Seleucydów (którzy nadali jej nazwę Seleucji nad Eulajosem), a później Partów i Sasanidów . W VII wieku została zdobyta i zniszczona przez Arabów . Warto wiedzieć, że to w Suzie miały miejsce wydarzenia opisane w biblijnej Księdze Estery . To w tym mieście król perski Kserkses wydał rozporządzenie o zagładzie Żydów w swoim imperium. Od zagłady uratowała ich jego druga żona Estera - Izraelitka.

Na przełomie 1901 i 1902 francuska ekspedycja archeologiczna odkryła tutaj Kodeks Hammurabiego .

Zobacz też

Na mapach: 32°11'21.19″N 48°15'28.03″E / 32.18922, 48.257785


Inne hasła zawierające informacje o "Suza":

Herodot ...

Mardoniusz ...

Babilonia ...

Daniel (postać biblijna) ...

Achemenidzi ...

Seleucja ...

Aleksander Macedoński ...

Sztuka starożytnej Persji ...

Starożytny Iran ...

Aszurbanipal ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Suza":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie