Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Susa (Tunezja)

Susa (Tunezja)

Na mapach: 35°50'N 10°38'E / 35.833, 10.633

Susa
سوسة
Państwo   Tunezja
Gubernatorstwo Susa
burmistrz Hédi Ayache
Położenie35° 50' N
10° 38' E
Ludność (2004)
•  liczba ludności

173 047
Kod pocztowy 4000
Miasta partnerskie Atar , Mauretania
Boulogne-Billancourt , Francja
Brunszwik , Niemcy
Konstantyna , Algieria
Latakia , Syria
Lublana , Słowenia
Marrakesz , Maroko
Miami , USA
Podiebrady , Czechy
Salala , Oman
Thies , Senegal
Położenie na mapie Tunezji

Susa
سوسة
Strona internetowa miasta

Susa ( fen. Hadrumetum, arab. سوسة = Sūsah, fr. Sousse) – trzecie pod względem wielkości (173 047 mieszkańców) miasto w Tunezji . Stolica Gubernatorstwa Susa (544 413 mieszkańców). Kurort wypoczynkowy nad Morzem Śródziemnym , do którego ściąga rocznie ponad milion turystów. Do miasta należy Port El-Kantoui , największy i najsłynniejszy port jachtowy w Tunezji . W Sousse urodził się obecny prezydent Republiki Tunezyjskiej Zin Al-Abidin Ben Ali . Miasto wpisane jest na listę UNESCO .

Spis treści

Historia

Hadrumetum było jedną z koloni fenickich założonych w IX w. p.n.e. Znajdowało się ono na północ od Parva i Tapsos oraz na południe od Kartaginy . W 202 p.n.e. , podczas drugiej wojny punickiej , była tu baza wojskowa Hannibala . Po trzeciej wojnie punickiej miasto znalazło się w Imperium Rzymskim . Po reformie administracji cesarstwa, przeprowadzonej przez Dioklecjana , zostało stolicą prowincji Africa Byzacena. W V wieku n.e. osiedle znalazło się w państwie Wandalów .

Na stanowisku archeologicznym znaleziono tabliczki ołowiane z formułami magicznymi, figurki terakotowe i mozaiki, w tym słynną mozaikę przedstawiającą Wergiliusza (w czasach protektoratu francuskiego przeniesiono ją do muzeum w Bardo ).

Zabytki

  • Wielki meczet - z 851 roku;
  • ribat ( 821 r.)
  • medyna – wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO
  • Muzeum Archeologiczne, które utworzono w pomieszczeniach wokół dwóch głównych dziedzińców kazby . Zgromadzono tu najlepszą w kraju – po Muzeum Bardo w Tunisie – kolekcję mozaik . Ozdobą zbiorów jest Triumf Bachusa , przedstawiający rzymskiego boga wina powożącego rydwanem na czele parady satyrów oraz liczne sceny połowu ryb. W innych salach umieszczono przedmioty wydobyte z punickiego grobu odkrytego pod muzeum. Pracuje tu na stałe artysta, prezentujący sztukę układania mozaiki , wymagającą niezwykłej cierpliwości i dokładności.
  • katakumby , których korytarze z 15 tys. grobów chrześcijan z IV i V w. rozciągają się na długości 5,5 km. Niestety, dla zwiedzających udostępniono jedynie mały odcinek (100 m) katakumb Dobrego Pasterza, które nazwę zawdzięczają odkrytemu w środku napisowi "bon pasteur" (dobry pasterz). Większość grobów zamurowano, a tylko kilka z nich ma szklaną pokrywę, przez którą można dostrzec ludzkie kości.

Linki zewnętrzne

Galeria


Inne hasła zawierające informacje o "Susa (Tunezja)":

Grenoble ...

Tablica rejestracyjna ...

1943 ...

1987 ...

Świadkowie Jehowy ...

2006 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Charles de Gaulle ...

Dzień Kobiet ...

Organizacja Współpracy Gospodarczej Państw Morza Czarnego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Susa (Tunezja)":

238. Nowa mapa polityczna świata (plansza 6) ...

125. Społeczno-gospodarczy podział państw (plansza 10) ...

Afryka – zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 21) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie