Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Gliwice

Gliwice

Gliwice
Panorama miasta
Gliwicka starówka
Herb
Flaga
Herb Gliwic Flaga Gliwic
Dewiza : Stare miasto, nowy świat...
Województwo śląskie
Powiat miasto na prawach powiatu
Gmina
• rodzaj
Gliwice
miejska
Prawa miejskie 1276
prezydent Zygmunt Frankiewicz
Powierzchnia 134,2 km²
Wysokość200-278 m n.p.m.
Ludność (2009)
•  liczba
•  gęstość
•  aglomeracja

196 167[1]
1 461,8 os./km²
2 441 000 ( konurbacja śląska )
Strefa numeracyjna
+48 32
Kod pocztowy 44-100 do 44-164
Tablice rejestracyjne SG
Położenie na mapie Polski

Gliwice
50°17'N 18°40'E / 50.283, 18.667 Na mapach: 50°17'N 18°40'E / 50.283, 18.667
TERC
( TERYT )
2466011
SIMC 0940000
Miasta partnerskie Bottrop
Dessau-Roßlau
Doncaster
Kežmarok
Nacka
Salgótarján
Valenciennes
Urząd miejski
ul. Zwycięstwa 21
44-100 Gliwice
Strona internetowa miasta
Gliwice – Położenie miasta w Górnośląskim Związku Metropolitalnym
Gliwice – Rynek z ratuszem .
Gliwice – Ratusz na rynku .

Gliwice ( śl. Glywicy, łac. Glivitium, niem. Gleiwitz, czes. Glivice albo Hlivice) – miasto w południowej Polsce na prawach powiatu w województwie śląskim , siedziba władz ziemskiego powiatu gliwickiego oraz diecezji gliwickiej .

Miasto przyłączono do Polski w 1945 roku. W latach 1945 - 1950 należało do województwa śląskiego. W latach 1950 - 1998 miasto należało do województwa katowickiego .

Miasto Gliwice zajmuje 17. miejsce na liście największych miast Polski według powierzchni , 18. miejsce na liście największych miast Polski według ludności , jest także 4. największym miastem województwa śląskiego według ludności.

Spis treści

Geografia

Położenie

Miasto Gliwice jest położone w południowo-zachodniej Polsce , w zachodniej części województwa śląskiego i Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP) , na Wyżynie Katowickiej nad rzeką Kłodnicą .

Miasto sąsiaduje z miastem Zabrze oraz powiatem gliwickim i tarnogórskim .

Powierzchnia

  • 1995 – 133,85 km²
  • 2006 – 133,88 km²

Demografia

  • Wykres liczby ludności Gliwic na przestrzeni ostatnich 140 lat

Największą populację Gliwice odnotowały w 1988 roku – według danych GUS 223 403 mieszkańców[2].

Podział administracyjny

Dzielnice

W dniu 14 września 2006 roku Rada Miejska na wniosek Prezydenta miasta zadecydowała o nowym podziale administracyjnym miasta. Gliwice zostały podzielone na 18 dzielnic o statusie osiedli , jednak ta uchwała Rady Miasta nie weszła w życie, gdyż została zakwestionowana przez wojewodę śląskiego z powodów formalnych. W lipcu 2007 roku Rada Miejska podjęła decyzję o przeprowadzeniu społecznych konsultacji w sprawie nowego podziału miasta. W dniu 22 lutego 2008 roku weszły w życie uchwały Rady Miejskiej w sprawie utworzenia 20 dzielnic o statusie osiedli , które mają stanowić jednostki pomocnicze miasta.

Osiedla mieszkaniowe

Gliwice – Rzeka Kłodnica .
Gliwice – Wieża ciśnień
Gliwice – Zamek Piastowski
Gliwice – Mury obronne
Gliwice – Ruiny bramy Czarnej (Raciborskiej)
Gliwice – Wojewódzki Sąd Administracyjny
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

Nazwa

Dawniej historycy, głównie niemieccy, wiązali pochodzenie nazwy Gliwice/Gleiwitz (pisane również dawniej: Glywice czy Glewitze; łac. Glivitium) od czeskiego pojęcia chlewa (oboczność g do h). Taką tezę postawił między innymi autor pierwszej monografii miasta niemiecki autor Beno Nietsche. Stąd można stwierdzić, że XIII -wieczna nazwa miejscowa została powiązania z czeskim pochodzeniem. Twierdzenie Beno Nietschego zostało zweryfikowane przez niemieckich i polskich językoznawców i zastąpione dwiema innymi koncepcjami:

  1. Gliw albo Gliwa – to imię osobowe, które występowało na terenie Śląska w średniowieczu. W tym przypadku Gliwice posiadają nazwę patronimiczną utworzoną od imienia właściciela ziemi lub jej dzierżawcy, względnie założyciela, zasadźcy Gliwic.
  2. Gliw – w językach słowiańskich oznacza często teren gliniasty, obszar podmokły, wilgotny. Ciekawostką jest fakt, że w językach słoweńskim, chorwackim i serbskim termin glive / gljive oznacza grzyby, zaś gljivice – małe grzybki. Według tej wykładni nazwa Gliwic jest nazwą topograficzną, utworzoną od właściwości obszaru na którym założono miasto.

Jedna i druga teza ma swoich zwolenników i przeciwników, choć językoznawcy raczej skłonni się przychylać się do drugiej, topograficznej wykładni. W wielu opracowaniach niemieckich można się jeszcze spotkać z tezą wcześniejszą, powielaną bezpośrednio od Beno Nietschego.

Historia

Kalendarium:

Gospodarka

W Gliwicach znajduje się fabryka koncernu General Motors zatrudniająca 2600 osób, w której produkowany jest obecnie model Astra IV , a także japońska fabryka produkująca katalizatory do silników diesla NGK Ceramics. W dzielnicy Łabędy mieści się fabryka Bumar-Łabędy produkująca czołgi np. PT-91 lub maszyny budowlane. W Gliwicach mieści się także park technologiczny Technopark Gliwice oraz Podstrefa Gliwice - Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej .

Mocne strony Gliwic:

Architektura

Gliwice – Poczta główna
Gliwice – Dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim
Gliwice – Zabytkowy Hotel Diament przy ulicy Zwycięstwa

Budynki

Fontanny, pomniki, rzeźby

Miejsca

Inne obiekty

Cmentarze

Muzea

Kościoły i związki wyznaniowe

Gliwice – Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła
Gliwice – Kościół Wszystkich Świętych
Gliwice – Kościół św. Barbary
Gliwice – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Gliwice Czechowice – Kaplica św. Jana Nepomucena z około 1900 roku.

Kościoły katolickie

Kościoły protestanckie

Buddyzm

Inne

Edukacja

W Gliwicach znajdują się liczne placówki oświatowe publiczne i niepubliczne:

W mieście znajdują się również placówki oświatowe innego typu takie jak: szkoły sportowe, szkoły nauki języków obcych, centra kultury, itp.

Nauka

Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie oddział w Gliwicach

Na terenie miasta znajduje się wiele instytutów naukowo-badawczych. Część z nich to samodzielne instytucje, część należy do sieci Polskiej Akademii Nauk , a część to jednostki badawcze Politechniki Śląskiej .

Instytuty:

Rozrywka

Gliwice – Plac Krakowski

Kina

Teatry

Chóry

Miejsca

Festiwale

Rekreacja

Gliwice – Wnętrze Palmiarni Miejskiej .

Około 12% powierzchni Gliwic stanowią tereny rekreacyjne. Gliwice należą również do najbardziej "zielonych" miast w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym .

Parki

  • Park Bolesława Chrobrego
  • Park Fryderyka Chopina
  • Park Leśny
  • Park Plac Grunwaldzki
  • Park Starokozielski
  • Park Szwajcaria
  • Park Adama Mickiewicza

Kąpieliska

Baseny kryte

  • Basen "Delfin"
  • Basen "Olimpijczyk"
  • Basen "Mewa"
  • Basen GAT

Inne

Turystyka

Amatorzy turystyki mogą na terenie Gliwic korzystać z pieszych szlaków turystycznych , rowerowych szlaków turystycznych lub ścieżek rowerowych .

Szlaki turystyczne

Znakowane:

Pozostałe:

Ścieżki rowerowe

21 tras rowerowych o długości około 60 km, kolejnych 90 w planie

Komunikacja miejska

Gliwice – Linia numer 4 – Konstal 111N na wiadukcie wzdłuż ulicy Chorzowskiej.
Gliwice – Linia numer 4 – Konstal 105Na na ulicy Daszyńskiego ostatniego dnia przed zawieszeniem kursowania tramwajów na tej części linii.

Komunikację miejską na terenie miasta organizuje KZK GOP .

Tramwaje

  • 2 linie

1 września 2009 roku zawieszono kursowanie linii 1 i 4 w Gliwicach na odcinku od zajezdni tramwajowej do pętli znajdującej się na terenie dzielnicy Wójtowa Wieś . Czynny jest wyłącznie odcinek od granic Gliwic do zajezdni tramwajowej w Gliwicach , na którym znajduje się jeden przystanek . Obecnie jest to najkrótszy czynny system tramwajowy w Polsce.

Autobusy

Przewoźnicy

Do największych przewoźników na terenie miasta należą:

Transport

Drogowy

Gliwice leżą na skrzyżowaniu ważnych polskich i europejskich drogowych szlaków komunikacyjnych: wschód - zachód ( autostrada A4 ), północ - południe ( autostrada A1 ).

Na terenie miasta znajduje się węzeł autostradowy Gliwice - Sośnica łączący autostrady: A1 , A4 oraz drogę krajową 44 . Jest on największym węzłem drogowym w Polsce .

Drogi Wojewódzkie:

Drogi Krajowe:

Drogi Europejskie:

Autostrady:

Inne drogi:

Kolejowy

Gliwice – Dworzec kolejowy
Gliwice – Ulica Zwycięstwa

Początki kolei żelaznych w Gliwicach sięgają I połowy XIX wieku. 3 października 1846 roku uruchomiono 64 km, w większości 2-torową, linię kolejową Katowice -Gliwice- Kędzierzyn Koźle [5].

W Gliwicach znajduje się jeden z ważniejszych węzłów kolejowych w Polsce . Gliwicki dworzec kolejowy należy do największych i najważniejszych (zaraz po katowickim) dworców kolejowych Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego , według kategoryzacji PKP oznaczony kategorią A .

Dworce:

Stacje osobowe:

Stacje towarowe:

  • Gliwice Sośnica (towarowa od 1995 )

Stacje wąskotorowe:

  • Gliwice Śródmieście – otwarta w 1990 r. w celu zwiększenia dostępności transportu wąskotorowego. Obecnie jej resztki można zobaczyć schodząc w dół ul. Św. Katarzyny.
  • Gliwice Trynek – działała oficjalnie w latach 1899 - 1994 . Stacja posiadała między innymi: lokomotywownię, żuraw wodny, budynek stacyjny, magazyn i wagę wagonową. Stacja ta przez jakiś czas (lata przed II wojną światową) znajdowała się na zelektryfikowanym odcinku z Huty Gliwice do Kopalni Gliwice. Obecnie na terenie stacji znajduje się stacja benzynowa.

Obecnie Górnośląskie Koleje Wąskotorowe na terenie Gliwic w 90% nie istnieje. Został jedynie odcinek Paproć-Stanica przez Rudy Raciborskie . Ponadto tory prowadziły do Fabryki Lin i Drutów przy gliwickiej palmiarni .

Wodny

Gliwice – Nieistniejący port na Kanale Kłodnickim

Gliwice oraz Górnośląski Okręg Przemysłowy przez Kanał Gliwicki i dalej przez rzekę Odrę ma połączenie z zespołem portowym Szczecin - Świnoujście oraz z innymi europejskimi drogami wodnymi .

Lotniczy

W odległości do 100 km od Gliwic znajdują się trzy międzynarodowe porty lotnicze :

Poza tym na terenie miasta w dzielnicy Trynek znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Gliwickiego .

Sport

Kluby sportowe:

Kluby piłkarskie:

  • Carbo Gliwice – klub piłkarski, grający obecnie w klasie okręgowej grupie IV katowickiej
  • FC Kłodnica Gliwice – klub piłkarski, grający obecnie w B-klasie
  • Fortuna Gliwice – klub piłkarski, grający obecnie w klasie okręgowej grupie IV katowickiej
  • ŁTS Łabędy – klub piłkarski, grający obecnie w IV lidze
  • Sośnica Gliwice – klub piłkarski, grający obecnie w lidze okręgowej, powstał w 1945 roku

Kluby futsalowe:

  • PA NOVA Gliwice – klub futsalowy , grający obecnie w I lidze piłki halowej , wielokrotny Mistrz Polski
  • Radan Gliwice – klub futsalowy , grający obecnie w II lidze piłki halowej
  • Tango Gliwice – założony w 1991 roku klub grający obecnie w III lidze piłki halowej
  • Piąteczki G-ce – reprezentacja Gliwic w Futsalu Kobiet, grające w I Lidze Ogólnopolskiej w futsalu Kobiet – Liga powstała w 2007 r.

Kluby koszykarskie:

  • Gliwickie Towarzystwo Koszykówki – klub koszykarski, grający obecnie w III lidze

Kluby footballu amerykańskiego:

  • Gliwice Lions

Samorząd i polityka

Prezydent Miasta

Obecnie urzędującym prezydentem miasta , wybranym w wyborach samorządowych w 2006 roku jest Zygmunt Frankiewicz .

Samorząd Miasta

Obecnym Przewodniczącym Rady Miejskiej , po wyborach samorządowych w 2006 roku jest Marek Pszonak.

Polityka

Gliwice są siedzibą okręgu wyborczego w wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

W Gliwicach mieszczą się trzy placówki konsularne :

Media

Radio

Oprócz polskich stacji radiowych, słyszalne są także czeskie i słowackie rozgłośnie radiowe.

Telewizja

W mieście możliwy jest dostęp do wielu operatorów telewizji kablowej (m.in. UPC Polska ).

Polskie stacje telewizyjne dostępne drogą naziemną:

Prasa lokalna

  • "Nowiny Gliwickie"
  • "Gazeta Miejska Gliwice Zabrze" (tygodnik bezpłatny)
  • " Metro "
  • " Dziennik Zachodni "
  • "Gazeta Gliwicka" (bezpłatny tygodnik społeczno-kulturalny)
  • "Gliwicki Magazyn Kulturalny"
  • "Chemik" (miesięcznik naukowo-techniczny)
  • "Miejski Serwis Informacyjny"
  • "Łamigłówek Religijny" ( Ogólnopolski miesiecznik zadań umysłowych dla dzieci i młodzieży ukazujący się w latach 1992 – 2009, w tym w Gliwicach 1992 – 2002 ).

Gliwiczanie

Miasta partnerskie

Przypisy

  1. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym. Stan w dniu 31 XII 2009 r.
  2. GUS Bank Danych Regionalnych, faktyczne miejsce zamieszkania, stan na 31.12.1988.
  3. Jan Drabina , Historia Bytomia, Bytom 2000, str.272.,
  4. Park Naukowo-Technologiczny Technopark| [1]
  5. Ogólnopolska Baza Kolejowa ( pol. ). [dostęp 11 lutego 2009].

Bibliografia

  • Adam Bednarski, Architektura jednorodzinnych zespołów mieszkaniowych w Gliwicach z lat 1919-1939, Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2007
  • Wolfgang Bukowski, Als wir jung in Gleiwitz waren..., Laumann-Verlag, Bülmen 1990
  • Ewa Piotrowska-Andruszków, Historia Gliwic od XIII wieku do współczesności, Muzeum w Gliwicach, Gliwice 1993
  • Gliwice. Zarys rozwoju miasta i okolicy, Andrzej Szefer (red.), Warszawa 1976
  • Historia Gliwic, Jan Drabina (red.),Gliwice 1995
  • Marek Gabzdyl, "Gliwice wczoraj, Gleiwitz gestern", Wydawnictwo "Wokół Nas", Gliwice 1994
  • Jerzy Horwat, Gliwice w XVI wieku, Gliwice 1993
  • Damian Recław, Gliwice w starej fotografii, Gliwice 2000
  • Damian Recław, 90 lat Muzeum w Gliwicach, Gliwice 1995
  • Sebastian Różyński, Zarys dziejów piwowarstwa gliwickiego, Gliwice 2006
  • Rudolf Schlegel, Gleiwitz – ein heimatliches Geschichtenbuch, Dülmen Verlag, Dülmen 1982
  • Rudolf Schlegel, Gleiwitz in alter und neuer Zeit, Dülmen Verlag, Dülmen 1985
  • Bogusław Tracz, Rok ostatni – rok pierwszy. Gliwice 1945, Gliwice 2004
  • Bogusław Tracz, Pierwsza dekada. Gliwice 1945-1956, Gliwice 2006
  • Bogusław Tracz, Druga dekada. Gliwice 1957-1970, Gliwice 2008
  • Bogusław Tracz, Trzecia dekada. Gliwice 1971-1981, Instytut Pamięci Narodowej, Katowice 2009
  • Jolanta Wnuk, Leszek Jodliński, Gliwickie witraże, Muzeum w Gliwicach, Gliwice 2007
  • Żydzi gliwiccy, Bożena Kubit (red.), Gliwice 2006

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Gliwice":

EP09 W 2004 roku pojawiły się plany modernizacji tych lokomotyw. Obecnie w ZNLE Gliwice przeprowadzane są naprawy główne EP09. GaleriaLokomotywa EP09-009 w malowaniu PKP Cargo ...

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice ...

Stare Miasto ...

Batalion ...

Polskie zamki i twierdze w Gołuchowie Gdańsk , Twierdza Wisłoujście Golub-Dobrzyń Gdańsk – Bastion Żubr Gdańsk – Twierdza Wisłoujście Giżycko – Twierdza Boyen Gliwice Głogów Głogówek , województwo opolskie Gniew Golczewo , województwo zachodniopomorskie Golub-Dobrzyń – Zamek w Golubiu , województwo kujawsko-pomorskie Gołańcz , województwo ...

III powstanie śląskie ...

Józef Piłsudski ...

Pogoń Lwów tradycji i barw lwowskiej Pogoni (barwami też nawiązuje imienniczka ze Szczecina , Piast Gliwice i klub Odra z Opola).Drużyna Pogoni w 1910 roku – przed ...

Tramwaj ...

Festiwal filmowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Gliwice":

222. Warunki życia w Polsce (plansza 3) osoby pracujące w takich branżach jak: przetwórstwo ropy naftowej (Płock), przemysł motoryzacyjny (Gliwice, Tychy, Bielsko–Biała, Poznań), przemysł farmaceutyczny (Warszawa, Kraków, Poznań). W sektorze usług ...

Kompresja danych (plansza 23) PLJ, Warszawa, 1998 P. Wróblewski : Algorytmy, struktury danych i techniki programowania, Helion, Gliwice 2001 D. Pindraszak: Archiwizatory – kompresja danych, MIKOM www.pl.wikipedia.org ...

Algorytmy kompresji - kodowanie Huffmana, kodowanie arytmetyczne (plansza 25) PLJ, Warszawa, 1998 P. Wróblewski : Algorytmy, struktury danych i techniki programowania, Helion, Gliwice 2001 http://pl.wikipedia.org/wiki/ http://en.wikipedia.org/wiki/ http://www.ucsc.edu/currents/99-00/10-18/inmemoriam.html ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie