Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Szymon Słupnik

Szymon Słupnik

Święty
Szymon Słupnik
święty mnich

Ikona z XVI wieku przedstawiająca postać Szymona Słupnika ( Muzeum Historyczne w Sanoku ).
Data urodzeniaok. 390
Sis
Data śmierci 28 sierpnia 459
Kościół / wyznanie katolicki , prawosławny
Wspomnienie 5 stycznia (kat)
1 września (praw. liturgia wg kal. jul. )
14 września (praw. wg kal. greg. )
Atrybuty bicz

Szymon Słupnik[1][2] (także Szymon Słupnik Starszy[2] Symeon Słupnik Starszy, Symeon Stylita[2]; scs. Prepodobnyj Simeon Stołpnik; ur. ok. 390 , zm. 28 sierpnia 459 ) – asceta , święty Kościoła katolickiego i święty mnich Kościoła prawosławnego .

Spis treści

Żywot świętego

Szymon Słupnik (Symeon Słupnik Starszy) urodził się w końcu IV wieku w licznej, pasterskiej rodzinie w Sis na pograniczu Cylicji i Syrii (dzisiejsze Kozan w Turcji ) w pobliżu Antiochii Syryjskiej . W krótkim czasie całą rodzinę zabrała śmierć. Osamotniony, trzynastoletni Szymon sprzedał cały majątek, a pieniądze rozdał ubogim, sam zaś przystąpił do eremitów w Teleda. Po krótkim czasie odszedł stamtąd pragnąc zostać pustelnikiem. Był pierwszym który obrał ten szczególny sposób ascezy wiodąc życie na słupie[3].

Prawosławna hagiografia nazwała świętego Antiocheńskim w odróżnieniu od żyjącego w VI wieku św. Szymona Słupnika Młodszego (Symeona Słupnika Młodszego).

Asceza

Resztki kolumny

W Telanissus (obecnie Dair Sem'an), gdzie zamieszkał znany był z ascetycznego stylu życia. Opisy hagiograficzne mówią nam, że "krępował ciało sznurem z łyka palmowego, gęsto przetykanym cierniami", "kazał zamknąć się w kamiennej cysternie na wodę", "mieszkał w tak ciasnej pieczarze, że nie mógł w niej rozprostować nóg", "przykuł się do głazu kilkumetrowym łańcuchem".

W pobliżu Antiochii Syryjskiej zbudował kamienny słup (początkowo wysokości 10 stóp , czyli ok. 3 m, który następnie podwyższano aż do ostatecznej jego wysokości 60 stóp, tj. około 18 m.), na którym umieścił platformę o powierzchni około 4 m kw. Przebywał na niej blisko 40 lat, tam modlił się, wygłaszał kazania oraz rozmawiał z odwiedzającymi go tłumami ludzi. (stąd określenie, że niejako "zamieszkał" na słupie.)

Eremita

Ruiny bazyliki św. Szymona Słupnika (arab. Qala'at Samaan) leżące niedaleko Aleppo w Syrii

Jego życie wypełniała modlitwa i kontemplacja . Żywił się tym, co przynosiła mu okoliczna ludność. Przed deszczem i upalnym słońcem chronił go jedynie płaszcz z kapturem. Nie unikał jednak kontaktów z ludźmi – pod jego słup, z którego głosił kazania, docierali ciekawscy oraz pielgrzymi z Arabii, Persji , a nawet Rzymu . Pielgrzymi pełni wszelkiego szacunku prosili go o nauki, rady oraz modlitwę wstawienniczą . Bronił również wiary przed nestorianami . Dzięki niemu cesarz Leon I wsparł Sobór chalcedoński .

Śmierć

Zmarł 28 sierpnia 459 roku. W jego pogrzebie wziął udział patriarcha Antiochii, sześciu biskupów, gubernator cesarski, wielu mnichów i niezliczone rzesze wiernych. Jego ciało uroczyście przeniesione zostało do Konstantynopola .

Wierzy się, ze czaszka Szymona Słupnika znajduje się od 1204 r. w klasztorze kamedułów w Arezzo . Na miejscu, gdzie stał słup, wybudowano świątynię (474-491), do której wędrowali pątnicy do XVII wieku. Później została ona zburzona przez Arabów. Dziś stoi tam ołtarz - wybudowany w 1936 .

Naśladowcy

Szymon Słupnik, znalazł licznych naśladowców (stylici). Wokół kolumny osiedliło się wielu pielgrzymów. Do dziś w Kościołach wschodnich klasztory i pustelnie zakładane są w niedostępnych miejscach, a zamieszkujący je mnisi cieszą się wielkim autorytetem.

Kult

W ikonografii zachodniej Szymon Słupnik bywa przedstawiany zwykle na słupie.
Jego atrybutem jest bicz .

W sztuce wschodniej święty przedstawiany jest w scenie typowej dla mnichów-stylitów. Ukazuje się go w półpostaci na słupie. Jest starym człowiekiem z dosyć długą, siwą brodą i czarnych mniszych szatach. Zazwyczaj prawą ręką błogosławi, a w lewej trzyma zwój z napisem:
"Bracia, znoście zgryzoty i niedole, aby uniknąć wiecznej męki".
Niekiedy mnichowi towarzyszy jego matka.

Dzień obchodów

Wspomnienie obchodzone jest w Kościele katolickim 5 stycznia .

Cerkiew prawosławna wspomina świętego mnicha 1/14 września[4], tj. 14 września wg kalendarza gregoriańskiego .

Patronat

W prawosławiu mnich jest adresatem modlitw w intencji powrotu na łono Cerkwi osób, które odstąpiły od prawowiernej wiary.

Zobacz też

Przypisy

  1. Wielki słownik ortograficzny PWN pod red. E. Polańskiego, Wyd. PWN, Warszawa 2009
  2. 2,0 2,1 2,2 Internetowa encyklopedia PWN
  3. Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa : Księga imion i świętych.
  4. podwójne datowanie

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Szymon Słupnik":

Insurekcja kościuszkowska ...

1977 ...

Szymon Kossakowski ...

Stanisław Małachowski ...

1908 ...

Tałty (jezioro) ...

Niegocin ...

Kanały mazurskie ...

Order Orła Białego ...

1925 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Szymon Słupnik":

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 8) ...

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 8) ...

029a Walka o dominium mundi i inwestyturę między Cesarstwem niemieckim a Kościołem (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie