Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Strzelin

Strzelin

Strzelin
Herb
Herb Strzelina
Województwo dolnośląskie
Powiat strzeliński
Gmina
• rodzaj
Strzelin
miejsko-wiejska
ZałożonoXII wiek
Prawa miejskie 30 XI 1292
Burmistrz Jerzy Matusiak
Powierzchnia 10,34 km²
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

12 127
1183 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 71
Kod pocztowy 57-100
Tablice rejestracyjne DST
Położenie na mapie Polski

Strzelin
50°47'N 17°04'E / 50.783, 17.067 Na mapach: 50°47'N 17°04'E / 50.783, 17.067
TERC
( TERYT )
5020117044
Miasta partnerskie Trutnov
Straelen
Urząd miejski
ul. Ząbkowicka 11
57-100 Strzelin
Strona internetowa miasta
Strzeliński ratusz
Centrum miasta
Kino Grażyna w Strzelinie (2008)

Strzelin ( niem. Strehlen, czes. Střelín) to miasto w woj. dolnośląskim , w powiecie strzelińskim , siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelin . W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wrocławskiego .

Miasto leży nad Oławą na granicy Wzgórz Strzelińskich należących do Przedgórza Sudeckiego oraz Niziny Śląskiej , 37 km na południe od Wrocławia .

Według danych z 30 czerwca 2008 miasto liczyło 12 127 mieszkańców[1].

Przez Strzelin przebiega linia kolejowa łącząca Warszawę z Pragą . Jest on jednym ze skupisk czeskiej mniejszości narodowej w Polsce. Znajduje się tu najgłębsze wyrobisko granitu w Europie - 123 metry. Miasto jest także ośrodkiem przemysłu cukrowniczego - cukrownię założono w roku 1872 .

Świętem miasta jest dzień 29 września .

W Strzelinie znajduje się Podstrefa Strzelin Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST PARK".

Spis treści

Historia

Strzelin otrzymał prawa miejskie 30 XI 1292 r. z rąk księcia Świdnicko - Jaworskiego Bolesława I . Okres największego rozkwitu miasta przypada na przełom XVI i XVII wieku. W czasie swej ponad 700-letniej historii w Strzelinie kilkakrotnie wybuchały pożary niszczące niemal wszystkie zabudowania. W 1633 roku, podczas wojny trzydziestoletniej , miasto zostało doszczętnie zrabowane, zniszczone i spalone na skutek kilkunastokrotnych zmian okupantów. W tym samym roku wybuchła też zaraza, która pochłonęła ponad 4000 ofiar. Ocalało jedynie 10 rodzin.

W połowie XVII wieku polsko-niemiecka granica językowa przebiegała niedaleko Strzelina, włączając miasto do terytorium o dominacji języka polskiego [2].

W wyniku wojen śląskich (1740-1763) pomiędzy Austrią a Prusami, Strzelin dostał się pod rządy dynastii Hohenzollernów. Jeszcze w końcu XVIII w. do okolic Strzelina sięgało zwarte osadnictwo ludności polskojęzycznej. Niemiecki geograf Joseph Partsch dziwił się:

”...trudno zrozumieć, jak mogło się zdarzyć, że na zachodniej stronie rzeki Odry , w dystrykcie Oława i w sąsiedztwie części dystryktu Wrocław i Strzelin mogło przetrwać całkowicie zwarte terytorium mówiących po polsku mieszkańców, które zawiera w sobie wiele ważnych dróg i które rozciąga się na wszystkie strony od wielkiego centrum transportowego jakim jest Wrocław...”[3]

Na południe od Strzelina król pruski Fryderyk II Wielki zezwolił na osiedlenie się prześladowanych - z powodu ich reformowanej konfesji - czeskojęzycznych uciekienierów[4] [5]. Zwarte skupiska ludności czeskiej przetrwały pod Strzelinem do 1945 , podczas gdy w końcu XIX w. w powiecie strzelińskim po polsku mówili już tylko nieliczni.

Od końca marca 1945 r. Strzelin stał się obiektem ciężkich walk radziecko-niemieckich, w których Sowieci zastosowali wyrzutnię rakietową katiusza . Zniszczone w 85% miasto zostało ostatecznie zdobyte przez Rosjan 17 kwietnia 1945 r. W rezultacie II wojny światowej Strzelin został przyłączony do Polski, zaś jego niemiecka ludność wysiedlona do Niemiec.

Zabytki

Rotunda św. Gotarda w Strzelinie
  • romańska rotunda św. Gotarda, pochodząca z XII w. (rozbudowana XIV / XV w.)
  • poklasztorny kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XV w., z bogatym późnobarokowym wystrojem pochodzącym z pracowni Jana Józefa Klima; w ołtarzu głównym barokowy krucyfiks umieszczony tam po II wojnie światowej w miejscu zniszczonego obrazu Opłakiwanie Chrystusa pod Krzyżem Willmanna . W zakrystii zachowało się niemal kompletne, barokowe wyposażenie meblarskie, na które składają się regały i komody.
  • gotycki kościół Maryi Matki Chrystusa i św. Jana Ewangelisty
  • dawna szpitalna kaplica św. Jerzego
  • ruina ratusza i wieży ratuszowej ( XVI w.) - obecnie odbudowywane
  • renesansowy dwór należący do Książąt Brzeskich
  • budynek poczty (z 1871 r.).
  • baszta prochowa ( XV w.)
  • resztki murów obronnych ( XIII w.)
  • ruiny browaru miejskiego

Zabytkowy układ przestrzenny miasta, typowy dla późnośredniowiecznych miast kolonizacyjnych (prostopadła sieć ulic z kwadratowym rynkiem w środku, zamknięta w prostokątnym obrysie murów miejskich) został ogromnie zdewastowany wskutek zniszczeń 1945 r. i późniejszej pozbawionej koncepcji, fragmentarycznej odbudowy. Dawna substancja architektoniczna na terenie starego miasta zachowała się w minimalnym stopniu i została częściowo zastąpiona linearną bądź punktową zabudową w postaci bloków mieszkaniowych. Cały kwartał na północ od rynku pozostaje niezabudowany do dziś.

Religia

Na terenie miasta działalność duszpasterską prowadzi Kościół Rzymskokatolicki oraz dwie wspólnoty protestanckie : Kościół Ewangelicko-Reformowany Parafia w Strzelinie i Kościół Boży w Chrystusie . Ponadto działają dwa zbory Świadków Jehowy . Sala Królestwa znajduje się w Gęsińcu przy ul. Świerkowej 9.

Zobacz też: Parafia Matki Chrystusa i św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Strzelinie

Szlaki turystyczne

- Strzelin PKP - Koziniec - Trzy Dęby - Gromnik - Dobroszów - Kalinka - Źródło Cyryla - Ziębice PKP

Szlak Historyczny Strzelina
- Szlak Historyczny Strzelina: rozpoczyna się koło stacji PKP i prowadzi obok najważniejszych zabytków Strzelina. Kończy się w Rynku. Szlak jednokierunkowy.

Przypisy

Zobacz też


Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Strzelin":

Germanizacja ...

Polskie odpowiedniki niemieckich nazw geograficznych Oldenburg in Holstein (miejscowość, Niemcy) Straż Pańska : Herrnhut (miejscowość, Niemcy) Strażno : Strasburg (miejscowość, Niemcy) Strzała [5]; Strzelin[7]: Strehla (miejscowość, Niemcy) Strzałów [5]: Stralsund (miejscowość, Niemcy) Strzelce Nowe : Neustrelitz (miejscowość, Niemcy)Strzelin → ...

Bieszczadzki Park Narodowy ...

Specjalna strefa ekonomiczna Kluczbork , Kobierzyce , Kościan , Krotoszyn , Namysłów , Nowa Ruda , Nysa , Oława , Praszka , Skarbimierz , Strzegom , Strzelin , Syców , Szprotawa , Śrem , Świdnica , Święta Katarzyna , Wiązów , Wołów , Września , Ząbkowice Śląskie , ...

Międzylesie ...

Cukrownia ...

Zabytki romańskie w Polsce ...

Topaz ...

Województwo wielkopolskie ...

Województwo dolnośląskie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Strzelin":

120. Ptaki śpiewające (plansza 6) Baumgrenze - powyżej lini lasu große Geschicklichkeit - duża zwinność zwischen Felsritzen - spomiędzy Strzelin skalnych der Karmingimpel - dziwonia sie sind vorgedrungen - przeniknęły schwarzgefleckte Eier - nakrapiane ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie