Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Strukturalizm (socjologia)

Strukturalizm (socjologia)

Strukturalizm w socjologii oraz antropologii to jedna z głównych orientacji badawczych i nurtów myślowych, mająca znamiona paradygmatu . W swoim najbardziej ogólnym znaczeniu termin ten jest używany przede wszystkim do określenia każdego podejścia, w którym uznaje się, że struktura społeczna , jest istotniejsza niż działanie społeczne . Natomiast szczegółowe znaczenie terminu "strukturalizm" odnosi się przede wszystkim do konkretnie sprecyzowanej perspektywy teoretycznej, której okres największej popularności przypadają na koniec lat sześćdziesiątych i początek lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku . Strukturalizm oddziaływał na socjologię głównie poprzez antropologię strukturalną Claude Lévi-Straussa .

U podstaw podejścia strukturalizmu leży idea, że poza często płynnymi i zmiennymi przejawami rzeczywistości społecznej możemy stwierdzić istnienie struktur, stanowiących ich fundament. Istotnym ich aspektem jest fakt, że struktury te nie są uświadamiane sobie przez członków społeczności w której funkcjonują. Przykładem takiej struktury jest krążenie kobiet w różnych społeczeństwach, które, choć jest nieświadome, zawsze okazuje się działać według określonych praw.

Właściwym przedmiotem badań strukturalnych są szczególne modele stosunków społecznych , zwanych właśnie strukturami. Szczegółowość ta polega na tym, że spełniają one następujące kryteria:

  • struktura ma charakter uporządkowanego systemu tzn., że składa się z takich elementów, że modyfikacja jednego elementu powoduje modyfikacje pozostałych
  • można przewidzieć w jaki sposób dana struktura będzie reagowała w przypadku modyfikacji któregoś z elementów
  • struktura należy zawsze do pewnej grupy struktur o podobnych zależnościach
  • skonstruowana jest w ten sposób, że jej funkcjonowanie pozwala wyjaśnić wszystkie obserwowane fakty zbiorowości, do której jest adresowana.

Przedstawicielami strukturalizmu są m.in.: Claude Lévi-Strauss , Edmund Leach , Maurice Godelier.

Zobacz też

Strukturalizm (filozofia)


Inne hasła zawierające informacje o "Strukturalizm (socjologia)":

Biskup ...

Autorytet ...

Wskaźnik ...

Świadomość społeczna ...

Warstwa społeczna ...

Genealogia ...

Arystoteles ...

Integracja ...

Religioznawstwo ...

Kultura tradycyjna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Strukturalizm (socjologia)":

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 4) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 9) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie