Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów

Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów

Mariawici
Pełna nazwaZgromadzenia Kapłanów Mariawitów Nieustającej Adoracji Ubłagania
Kościół Starokatolicki Mariawitów
DewizaWszystko na większą Chwałę Bożą i Cześć Przenajświętszej Panny Maryi
Założycielśw. Feliksa Kozłowska
Data założenia1893
Przełożonybp Michał Maria Ludwik Jabłoński
Liczba członków34
witryna instytutu

Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów (właściwie Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów Nieustającej Adoracji Ubłagania, popularna nazwa mariawici) - wspólnota kapłanów założona na początku XX wieku przez św. Marię Feliksę Kozłowską . Przełożonym Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów jest ks. bp Michał Maria Ludwik Jabłoński .

Spis treści

Historia

2 sierpnia 1893 Feliksa Kozłowska miała otrzymać objawienie Dzieła Wielkiego Miłosierdzia . Jezus Chrystus miał jej nakazać założenie Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów Nieustającej Adoracji Ubłagania. Do zgromadzenia wstępowali księża pragnący rzetelnie wypełniać swe powołanie kapłańskie. Pierwszym przełożonym zgromadzenia został ksiądz Kazimierz Przyjemski . Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów istniało do 1903 w ukryciu, kiedy zadecydowano, że konieczne jest oficjalne powiadomienie hierarchii kościelnej.

6 sierpnia 1903 odbyła się w Watykanie kapituła mariawitów, na której liderem zgromadzenia został Jan Maria Michał Kowalski . 13 sierpnia 1903 Pius X przyjął na audiencji kapłanów mariawitów. Złożono wówczas prośbę o legalizację Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, dołączając opis objawienia Dzieła Wielkiego Miłosierdzia i krótką historię zgromadzenia. Po analizie dokumentów Watykańska Kongregacja Inkwizycji 31 sierpnia 1904 nakazała skasowanie zgromadzenia mariawickiego. 5 kwietnia 1906 papież Pius X wydał encyklikę Tribus circiter, która rozwiała wszelkie nadzieje kapłanów mariawitów na zmianę stanowiska Watykanu w sprawie Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów. Wykluczenie z Kościoła rzymskokatolickiego spowodowało konieczność utworzenia przez duchowieństwo i wiernych nowej organizacji kościelnej. W tym okresie wybuchła nagonka antymariawicka m.in. urządzano zasadzki na duchownych i świeckich wyznawców. 10 października 1907 odbyła się pierwsza Kapituła Generalna Kapłanów Mariawitów, w wyniku której powstał Kościół Starokatolicki Mariawitów . Do dziś wszyscy jego kapłani należą jednocześnie do zgromadzenia.

Cele i zadania

Celem Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów Nieustającej Adoracji Ubłagania jest szerzenie czci dla Przenajświętszego Sakramentu i wzywanie pomocy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy będących ostatnim ratunkiem dla świata ginącego w grzechach oraz głoszenie treści zawartych w Dziele Wielkiego Miłosierdzia . Zakonnicy prowadzą parafie, domy parafialne i ośrodki kulturalno-oświatowe. Mariawitów nie obowiązuje celibat .

Habit

Habit Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów nawiązuje do historii zgromadzenia jaki i duchowości , w której wzrastają jego członkowie. Kolor habitu - szary , popielaty , został zaczerpnięty od szaty pokutnej św. Franciszka z Asyżu , który był założycielem wszystkich gałęzi franciszkańskich .

Zasadniczą część habitu stanowi tunika , a ściślej sutanna . Tunika mariawicka jest bowiem szyta według kroju diecezjalnej sutanny rzymskokatolickiej z tą jednak różnicą, że nie posiada na zewnątrz drobnych guzików . Kapłani mariawici, w przeciwieństwie do większości zgromadzeń opartych na pierwszej regule św. Francisza, nie mieli bowiem prowadzić życia wspólnego w klasztorach , ale życie cenobickie w poszczególnych placówkach duszpasterskich, czyli tak jak czyni to duchowieństwo diecezjalne . Ponadto zachowanie sutanny zamiast prostej tuniki wskazywało na to, iż wszyscy pierwsi kapłani mariawici rekrutowali się z kleru diecezjalnego. Sutanna zakończona jest od góry koloratką , taką samą, jak mają redemptoryści .

Sutanna przepasana jest paskiem , podobnie jak habit u większości zgromadzeń franciszkańskich . Na pasku zawiązane są cztery węzły , które odpowiadają czterem ślubom zakonnym.

Dane teleadresowe

  • Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów Nieustającej Adoracji Ubłagania
  • ul. Kazimierza Wielkiego 27, Płock
  • 09-400 Płock
  • tel/fax 0-24-262-30-86
  • e-mail: mariawita@mariawita.pl

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów":

Biskup ...

Adwentyzm ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Akcja (prawo) ...

Zbór ...

1986 ...

Duma ...

1791 ...

Herodot ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów":

008c. Grecja (plansza 9) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 2) ...

37. Organizacje międzynarodowe ? ASEAN, WNP, Europejskie organizacje (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie